Příznaky a příčiny osteoporózy
Příznaky a příčiny osteoporózy

Příznaky a příčiny osteoporózy

Příznaky a příčiny osteoporózy

Je onemocnění látkové výměny kostní tkáně, která se projevuje ubýváním množství kostní hmoty (odbouráváním kostních minerálů) a poruchami mikroarchitektury kostí, což vede k oslabení pevnosti kostí a tím ke zvýšené lámavosti. Postihuje v populaci hlavně starší osoby a ženy v přechodu. Může postihovat celou kostru nebo jen jednotlivé kosti.

Příčiny vzniku osteoporózy: Kost je živá tkáň, která se během života stále obměňuje. Probíhají v ní neustálé 2 procesy- odbourávání a novotvorba. Novotvorba probíhá jen do 35. roku života, po tomto věku kostní hmota z těla člověka už jen ubývá (průměrně ročně 0,5–1,5%).

Ženské pohlaví - poklesem hladiny estrogenů (po menopauze, v pokročilém věku) se sníží produkce osteoblastů (zajišťují tvorbu kostní hmoty) a zvýší se aktivita osteoklastů a tím se zvýší odbourávání kostí. Ztrátou kostní hmoty se postupně narušuje i struktura kostí, která se po určité době stává křehkou a snadno se láme i bez úrazového děje.

K dalším příčinám osteoporózy patří:

  • genetické faktory (bílá rasa, ženské pohlaví, osteoporóza v rodině, dlouhý krček femuru…)
  • nedostatečná tělesná aktivita
  • nedostatečný přísun vápníku a vitamínu D
  • nedostatek estrogenu u dívek a mladých žen při opožděné pubertě (zpožděná menstruace)
  • terapie glukokortikoidy, kuřáci, nadměrné pití kávy a alkoholu
  • Tyto všechny příčiny způsobují sníženou výstavbu kostí, která se projeví až po 50. roce života.

Prvním příznakem osteoporózy bývají pálivé bolesti mezi lopatkami – projevy mikrozlomenin. Nejčastějším důsledkem osteoporózy je zlomenina – nejvíce se lámou kosti předloktí, obratle a horní konec stehenní kosti. Zlomeniny vznikají již při malém traumatu nebo dokonce i bez něj (zakopnutí, prudší předklony, zvedání břemen, zakašlání…). Tyto zlomeniny mohou vést k trvalým změnám kostry. zmenšení tělesné výšky.

Účinným prostředkem proti vzniku a rozvoji Osteoporózy je Gelo-3 complex a Fit Artro Aktiv.