Příznaky a příčiny osteoporózy
Příznaky a příčiny osteoporózy

Příznaky a příčiny osteoporózy

Příznaky a příčiny osteoporózy

Dochází při ní k postupnému ubývání kostní tkáně a hustoty kostí, čímž se zvyšuje jejich křehkost a snižuje odolnost vůči zlomeninám. Osteoporóza není jen problémem starší populace, ale bohužel stále více postihuje i mladší lidi. Ohrožuje zejména ženy, bezprostředně po menopauze, a muže s nízkou hladinou hormonu testosteronu.

Obsah

Osteoporóza je zákeřná v tom, že se vyvíjí bez příznaků až do okamžiku, než dojde k vážnému zranění. Proto je důležité, abyste získali povědomí o její prevenci, diagnostice a možnostech léčby. V tomto článku se zaměříme na příčiny a rizikové faktory jejího vzniku a načrtneme i způsoby jak jí předcházet.

Co je osteoporóza a jak se projevuje?

Osteoporóza je onemocnění látkové výměny kostní tkáně. V pozdějších stádiích ji doprovází oslabení pevnosti kostí a jejich vysoká lámavost. Prvním příznakem začínající osteoporózy bývají pálivé bolesti mezi lopatkami – projevy mikrozlomenin.

Nejvíce se lámou kosti předloktí, obratle a horní konec stehenní kosti. Zlomeniny vznikají již při malém traumatu nebo dokonce i bez něj (zakopnutí, prudší předklony, zvedání břemen či zakašlání). Tyto zlomeniny mohou vést k trvalým změnám kostry. zmenšení tělesné výšky. Osteoporóza může postihovat celou kostru nebo jen její jednotlivé části.

Věděli jste, že osteoporóza postihuje celosvětově přibližně až 200 milionů žen? U mužů ve věku 50 - 64 je to cca 3,3% populace.

Mezi nejčastější projevy osteoporózy patří:

  • časté bolesti zad a lopatek,
  • změna tělesné výšky,
  • shrbený postoj,
  • komplikované hojení zlomenin.

osteoporoza a bolesti chrbtice

Jaké jsou rizikové faktory vzniku osteoporózy?

Osteoporóza je komplexní onemocnění, které je ovlivněno mnoha faktory. Kromě věku a přirozeného postupného ubývání kostní hmoty existuje řada dalších vlivů, které přispívají k jejímu rozvoji. Je to zejména genetika, hormonální změny, životní styl a stravovací návyky.

Věk

Čím jste starší, tím větší riziko osteoporózy máte. Kost je živá tkáň, která se během života neustále obměňuje. Obnova kostní tkáně probíhá intenzivně až do přibližně 35. roku života. V pozdějším věku se tento proces postupně zpomaluje, a tak kostní hmota ubývá.

Genetická predispozice

Vliv dědičnosti na metabolismus kostí a vznik osteoporózy je stále předmětem intenzivního výzkumu. Pokud máte v rodině zvýšený výskyt tohoto onemocnění, předpokládá se zvýšené riziko iu vás.

Ženské pohlaví

Ženy mají mnohem větší pravděpodobnost vzniku osteoporózy než muži. Důvodů je hned několik:

  • Hormon estrogen, který je zodpovědný za regulaci menstruačního cyklu, ale také za udržení kondice kostí v menopauze klesá.
  • Snižuje se produkce osteoblastů, které zajišťují tvorbu kostní hmoty a zvyšuje se aktivita osteoklastů. Tímto procesem se zvýší odbourávání kostí.

osteoporóza u žien

Ztrátou kostní hmoty se postupně narušuje i struktura kostí, která se po určité době stává křehkou a snadno se láme i bez úrazu.

Rizikovou skupinou vzniku osteoporózy jsou také ženy po odstranění vaječníků, mladé ženy s nízkou hladinou estrogenu a dívky se zpožděnou menstruací.

Dalším důvodem, proč je ženské pohlaví rizikovým faktorem vzniku osteoporózy je fakt, že ženy mají geneticky tenčí kosti. Porovnáme-li muže a ženy stejného věku, podobné výšky a hmotnosti, muži mají vyšší hustotu kostí. Růst kostní hmoty u obou pohlaví probíhá podobnou rychlostí před pubertou, ale po pubertě mají muži tendenci dosahovat vyššího nárůstu kostní hmoty.

Ženám v menopauze či ženám, které patří mezi výše zmíněné rizikové skupiny, se proto doporučuje zařadit do jídelníčku potraviny s vyšším obsahem vápníku. Ještě efektivnější je však zajistit si dostatečnou výživu kostní hmoty prostřednictvím kvalitních doplňků stravy. Protein BodyFit byl speciálně vyvinut podle potřeb žen. Jedná se o unikátní kombinaci látek, přičemž obsahuje kvalitní bílkoviny a vysokou dávku vápníku, který je nezbytný pro zdravé kosti. Má nízkou kalorickou hodnotu, takže skvěle přispívá k udržení štíhlé linie.

K dalším příčinám vzniku osteoporózy patří:

  • dlouhý krček stehenní kosti,
  • nedostatečná tělesná aktivita,
  • nedostatečný přísun vápníku a vitamínu D,
  • terapie glukokortikoidy, kouření, nadměrné pití kávy a alkoholu.

prevencia osteoporozy športom

Dá se osteoporóze předejít?

Osteoporóze nelze zcela předcházet, ale vhodným životním stylem a prevencí lze výrazně snížit riziko jejího vzniku. Vsaďte na stravu bohatou na kalcium, vitamín D a další živiny. Ta hraje důležitou roli při prevenci.

Stejně důležitý je také pohyb a cvičení, které posiluje kosti a podporuje jejich zdravý růst.

Nové studie se také zabývají vlivem různých faktorů prostředí na kvalitu kostí a vznik osteoporózy. Například znečištění ovzduší.

Lahodný nápoj s obsahem vápníku a magnesia

Účinným prostředkem, který může být nápomocný v rámci prevence vzniku a rozvoje osteoporózy je Gelo-3 complex a Fit Artro Aktiv.

Gelo-3 complex mimo jiné obsahuje vápník a hořčík v organické formě. Oba jsou důležité pro dobrou stavbu a kondici kostí. Tento unikátní doplněk výživy je ve formě chutného nápoje ve čtyřech atraktivních příchutích. Fit Artro Aktiv doporučujeme jako doplněk ke GELO-3 Complexu.

nápoj z obsahom vápnika

Skvělá prevence v podobě chutné dobroty

Kolagenové tyčinky Jointbar obsahují až 6g kolagenu a množství vitamínů a minerálů pro podporu pohybového aparátu. Takto si můžete zamlsat a podpořit zdraví svalů, kloubů a kostí.

Zdraví na talíři

Klíčovým minerálem pro zdraví a prosperitu kostí je vápník. Nachází se v mléčných výrobcích, tofu, listové zelenině ( brokolice, kapusta, špenát) a ořechách. Konzumací mořských ryb a vaječných žloutků si zajistíte dostatečnou hladinu vitamínu D, který je nezbytný pro vstřebávání vápníku. Kofein a alkohol mohou naopak jeho vstřebávání zhoršit. Myslete i na bílkoviny. Ty jsou rovněž významné pro kondici kostí a svalů. Najdete je v mase, drůbeži, rybách, luštěninách, semenech či proteinových nápojích.

prevencia osteoporózy stravou

Význam včasné diagnostiky nepodceňujte

Diagnostika osteoporózy se obvykle provádí pomocí kostní denzitometrie, která je považována za standard v diagnostice začínající osteoporózy. Pokud patříte do výše zmíněných rizikových skupin, určitě ji zvažte. Tento neinvazivní test měří množství vápníku a dalších minerálů v kostech a určuje hustotu kostí. Výsledky se porovnávají s referenčními hodnotami zdravých jedinců stejného věku a pohlaví a vypočítá se tzv. T-skóre a Z-skóre.

Kromě denzitometrie existují i další diagnostické metody, jako například ultrazvuková denzitometrie, která měří hustotu kostí na určitých částech těla. Tato metoda se obvykle používá pro screeningové účely nebo monitorování léčby.

Kromě vyšetření kostní hustoty může lékař provést také důkladnou anamnézu a fyzické vyšetření, které zahrnuje hodnocení rizikových faktorů osteoporózy.

V rámci základní analýzy složení těla vám v našem centru Kompava Metflex díky vysoce přesnému přístroji InBody zdiagnostikujeme také množství minerálů v těle a kostech. Získáte tak přehled o tom, v jakém stavu se vaše kosti nacházejí, a můžete tak na základě doporučení ihned podniknout akční kroky pro účinnou prevenci.

V případě podezření na osteoporózu neváhejte vyhledat odbornou pomoc a konzultujte možnosti diagnostiky a léčby s odborníky.