Nedostatek vápníku: Co vám hrozí?
Nedostatek vápníku: Co vám hrozí?

Nedostatek vápníku: Co vám hrozí?

Nedostatek vápníku: Co vám hrozí?

Vápník je životně důležitý minerál, který má největší zastoupení v kostech a zubech. Je jejich základní stavební složkou. 99% vápníku se nachází právě v kostní tkáni a chrupu, zbytek je v měkkých tkáních a v krvi.

Obsah

Vápník v těle plní důležité funkce pro činnost buněk, svalů – svalové kontrakce, přenos nervových impulzů a srážení krve.

Sloučeniny vápníku ovlivňují činnost srdce a celého kardiovaskulárního systému.

V lidském organismu synergicky funguje s hořčíkem, fosforem, vitamíny D a K vitamínem. Tato kombinace je důležitá pro správnou funkci a vstřebávání. Vápník je třeba pravidelně doplňovat, ideálně stravou bohatou na vápník.

Kde všude se nachází v těle vápník?

Vápník se nachází v různých částech těla a hraje důležitou roli v mnoha biologických procesech.

Kosti a zuby

Tvoří základní stavební prvek kostí a zubů. Je jejich minerální složkou a poskytuje jim pevnost a odolnost. Je nezbytný pro jejich vývoj, růst a udržování. Když člověk přestane růst, vápník nadále pomáhá udržovat kosti zdravé a zpomaluje ztrátu hustoty, která je přirozenou součástí procesu stárnutí.

vápnik v zuboch

Svaly

Vápník je důležitý pro výkon svalové kontrakce. Při aktivaci svalu se uvolňuje ze speciálních zásobníků ve svalových buňkách a umožňuje svalu stáhnout se.

Krev a cévy

Při poškození cév se účastní tvorby sraženiny, která zastaví krvácení.

Nervová soustava

Pomáhá při uvolňování neurotransmiterů, chemických látek, které umožňují komunikaci mezi nervovými buňkami. Když nervová buňka přijme stimul, spouští se uvolňování neurotransmiterů a umožní přenos informací mezi nervovými buňkami. Kromě toho vápník pomáhá udržovat stabilitu membrán nervových buněk, což je důležité pro přesné doručení nervových impulzů. Také reguluje aktivaci a inaktivaci různých enzymů a biologických drah v nervových buňkách a reguluje je.

Srdce

Umožňuje srdečním buňkám správně se stáhnout a uvolnit, což zajišťuje správný srdeční rytmus.

Hormonální regulace

Vápník má důležitou roli i při hormonální regulaci. Například je nezbytný pro uvolňování hormonu parathormonu (PTH), který ovlivňuje hladinu vápníku v krvi a jeho vstřebávání ve střevech.

Tip Kompava: Nechte si vypracovat základní analýzu složení těla na přístroji InBody 370S, včetně rozložení minerálů v našem centru Kompava Metflex.

nedostatok vápnika - diagnostika

Kalcium a zdraví kostí

Nachází se v kostech ve formě hydroxyapatitu, který tvoří minerální složku kostní tkáně. Hustota kostí, vyjádřená množstvím vápníku a jiných minerálů přítomných v kostech, je ukazatelem zdravých kostí.

Nejvyšší hustota je přitom dosažena v období mezi 25. až 35. rokem života, ale s narůstajícím věkem klesá. Kosti slábnou a jsou náchylné ke vzniku zlomenin, které se mohou vyskytnout i bez pádu nebo zranění. Typickým jevem je osteoporóza, která se ve zvýšené míře objevuje u žen po menopauze.

Hormonální změny, které pokročilý věk s sebou přináší, totiž odebírají určité množství vápníku, které je zapotřebí k udržení stabilní hladiny vápníku v krvi.

Pevnost a vitalitu vašich kostí podpoříte také aktivním životním stylem a pravidelnou sportovní aktivitou.

Kolik vápníku tělo potřebuje?

Doporučená denní dávka vápníku se může lišit v závislosti na věku, pohlaví a životním stylu jednotlivce. Zde jsou průměrné doporučené denní dávky pro různé skupiny obyvatelstva:

  • děti 1-3 roky: 700 mg,
  • děti ve věku 4-8 let: 1 000 mg,
  • děti 9-18 let: 1 300 mg,
  • těhotné a kojící: 1 300 mg,
  • dospělí muži ve věku 19–70 let: 1 000 mg,
  • dospělé ženy ve věku 19-50 let: 1 000 mg,
  • dospělí muži 71+ let a ženy 51+ let: 1 200 mg.

Přehled potravin s vysokým obsahem vápníku

Nevíte, jak si formou stravy zajistit dostatek vápníku? Pro lepší orientaci vám nabízíme stručný seznam potravin s jeho vysokým obsahem:

  • tvaroh
  • semena máku
  • parmazán
  • cottage cheese
  • mozzarella
  • pomerančová šťáva
  • sójové mléko
  • konzervované sardinky
  • plnotučný jogurt
  • plnotučné mléko
  • podmáslí

potraviny s obsahom vápnika

Jak doplnit vápník?

V dnešní uspěchané době se správný příjem živin často zanedbává. Pokud jídelníček nepokrývá dostatečné množství vápníku, je vhodné zvážit jeho příjem prostřednictvím vhodných doplňků výživy.

Jedna dávka tohoto chutného proteinu obsahuje denní doporučenou dávku vápníku - 753 mg v 1 dávce (30 g). Pro srovnání – 100 g tvrdého sýra má cca 830 mg vápníku. Výborná informace pro sportovce, kteří chtějí regenerovat a zároveň ochránit své svaly, ale také kosti.

Bodyfit

Oblíbený ženský koktejl Bodyfit obsahuje celou polovinu denní dávky vápníku - 404 mg v 1 dávce. Tento proteinový nápoj byl speciálně vyvinut pro potřeby ženského organizmu. Obsahuje kvalitní zdroj bílkovin s vyváženým spektrem aminokyselin, navíc obsahuje pouze 1% tuků a má nízkou kalorickou hodnotu (90 kcal).

Jak podpořit vstřebávání vápníku?

Příjem a vstřebávání vápníku jsou dva odlišné procesy, které na sebe navazují. Podpora vstřebávání vápníku je důležitá k tomu, aby se tento minerál dostal do organismu správně byl účinně využíván.

Zde jsou některé způsoby, jak jeho absobci zefektivníte:

1. Příjem vápníku v dostatečném množství

Prvním krokem je zajistit jeho dostatečný příjem prostřednictvím stravy nebo doplňků výživy, pokud je to nutné.

2. Doplnění vitamínu D

Vitamin D pomáhá regulovat hladinu vápníku v těle a zlepšuje jeho absorpci ve střevech. Najdete ho například v mořských rybách, vaječných žloutcích, mléce a cereálních výrobcích.

vitamin D a vápnik

3. Podpora trávení

Důležitým faktorem při vstřebávání vápníku je také funkční trávicí systém a zdravá střeva. Proto pokud máte potíže s trávením, je možné, že se u vás vyskytuje i porucha vstřebávání vápníku. Trávení podpoříte například užíváním kvalitních probiotik, dobrou životosprávou a stravou bohatou na vlákninu.

Dostatečnému vstřebávání vápníku naopak brání nadbytek sodíku, nadměrná konzumace kofeinových nápojů, kouření a užívání některých druhů léků.

Projevy nedostatku vápníku

Pokud má organismus dlouhodobý nedostatek vápníku, začne jej čerpat z vlastních kostí. Pokud se tento stav nezmění, může se rozvinout až na onemocnění typické při nedostatku vápníku – osteoporózu.

Osteoporóza

Osteoporóza, je známá také jako „tichý zloděj kostí“ a její vznik bývá podmíněn věkem, metabolickými a genetickými faktory či různými druhotnými onemocněními. Dokonce může vzniknout po poúrazových traumatických stavech (zlomeniny kostí), zejména, když se v rehabilitačním procesu podcení výživa a regenerace.

Při tomto onemocnění je velmi důležité doplňovat vápník stravou bohatou na obsah vápníku (jak je psáno výše). Výborné je doplnit stravu i správnými výživovými doplňky. Jako chutná náhrada vápníkových pilulek může být proteinový nápoj Bodyfit.

Pokud má organismus dlouhodobý nedostatek vápníku, začne jej čerpat z vlastních kostí.

Doplněk stravy, který svým složením minerálů a vitamínů pomáhá při prevenci a léčbě osteoporózy je Fytosoja Osteo. Díky svému složení bohatému na isoflavony (přirozené antioxidanty) pomáhá předcházet osteoporóze a řídnutí kostí.

Isoflavony pomáhají regulovat hormonální rovnováhu v organismu žen v období menopauzy, pozitivně působí na srdce a kosti, zabraňují odbourávání kostní hmoty a zlepšují jejich mineralizaci.

Složení produktu Fytosoje Osteo je obohaceno io vitamín D a K2 právě kvůli lepšímu vstřebávání vápníku.

Mezi další příznaky nedostatku vápníku patří zvýšená hladina cholesterolu, zubní kaz, zánětlivá onemocnění, svalové křeče, nervozita, duševní potíže, zvýšená lámavost nehtů a suchá pokožka.

Náhlý nedostatek vápníku

Kromě dlouhodobého nedostatku vápníku může dojít ik nebezpečnějšímu jevu – náhlému nedostatku, kdy je hladina vápníku v krvi nízká. V takovém případě na vině není nevhodná strava, ale některé léky nebo chorobné stavy.

Projevy jsou většinou značně závažné, s nutností hospitalizace. Takové stavy se projevují mravenčením v prstech, svalovými křečemi a záchvaty, poruchami srdečního rytmu až ztrátou vědomí. Příjem vápníku proto není třeba podceňovat.

Kdo by si měl dát pozor na nedostatek kalcia (vápníku)

V první řadě jsou to zejména starší lidé, u kterých se kostní hmota rychleji odbourává, než tvoří. Dále jsou to ženy po menopauze nebo ženy v produktivním věku, u kterých absentuje menstruace. Další ohroženou skupinou jsou lidé trpící různými intolerancemi na laktózu a alergiemi na mléko, vegani, kteří nepřijmou vápník z mléčných výrobků.

Velké nároky na příjem vápníku mají děti, mládež a dospívající, kterým ještě rostou kosti. Pozor na nedostatek vápníku si musí dát i budoucí maminky, protože dosud nenarozené dítě čerpá vápník hlavně z jejich kostí a zubů.

dospievanie a vápnik

Vápník v období růstu a dospívání

V období rychlého růstu a rozvoje dětský organizmus vápník využívá jako základní stavební jednotku kostí a zubů. Jeho dostatečná hladina je neodmyslitelným prvkem pro pevnost celého kosterního systému. V období dospívání hraje významnou roli také při udržování zdravé funkce svalů, krevního tlaku a srdečního rytmu. Podílí se při regulaci vývoje kognitivních funkcí mozku. Proto je zajištění dostatečného příjmu vápníku takříkajíc investicí do budoucna. Dobře sestavené stravovací návyky a dostatečný příjem vápníku v dětství jsou základem pro zdravý a vyvážený život dospělého člověka.

Příjem vápníku v těhotenství

Vápník v těhotenství je rovněž důležitý pro matku i dítě. Pokud jej matka nepřijme v dostatečném množství, tělo vyčerpá jeho zásoby a vystavuje se riziku ztráty kostní hmoty, případně osteoporózy.

Největší potřeba vápníku vzniká ve třetím trimestru, kdy vývoj kostí plodu dosahuje vrcholu.

Jeho přiměřené množství je nezbytné pro:

  • správný vývoj kostí a zubů plodu,
  • prevenci komplikací u matky (svalové křeče a kontrakce),
  • podpora srdečního rytmu matky,
  • prevence osteoporózy matky,
  • podpora nervového systému matky.

Ženy v období těhotenství potřebují přijmout zhruba 1200 až 1300 miligramů vápníku denně. Doporučuje se jim konzumovat 4 porce jídla bohatého na vápník během dne.

Prevence onemocnění spojených s nedostatkem vápníku

  • Dodržovat denní doporučenou dávku vápníku, která je bezpečná a závisí na věku, pohlaví a váhy. U dospělých lidí to je 800 – 1200 mg. Pro srovnání – 100 g tvrdého sýra má cca 830 mg vápníku. Protein Bodyfit obsahuje 404 mg v 1 dávce (28 g).
  • Pohyb pomáhá zabudovávat vápník do kostí. Čím více se budete hýbat za mlada, tím méně problémů budete mít na stáří.

Nezapomínejte také na čerstvý vzduch a sluneční paprsky, které vám vytvářejí v těle vitamín D, který je nezbytný pro zabudování vápníku do kostí.

proteiny s obsahom vápnika

Když je vápníku příliš: Jak se projevuje nadbytek vápníku?

Kromě nedostatku vápníku můžete mít také jeho nadbytek. Tento jev se nazývá hyperkalcémie. Závažnost tohoto stavu závisí na množství nadbytečného vápníku v organismu. Některé z běžných projevů hyperkalcémie zahrnují:

  • únavu a slabost,
  • závratě,
  • bolesti hlavy,
  • nevolnost, zvracení nebo ztráta chuti k jídlu,
  • časté močení a neustálá žízeň,
  • zácpa nebo problémy s trávením,
  • bolesti kostí a svalů,
  • vypadávání vlasů,
  • zvýšená náchylnost k tvorbě močových kamenů,
  • změny nálady a podrážděnost,
  • poruchy srdečního rytmu.

Velký nadbytek vápníku může mít vážné následky, jako jsou poškození ledvin, tvorba kamínků v ledvinách, kalcifikáty vápníku ve tkáních a orgánech, a to zejména v ledvinách a srdci.

Příčiny nadbytku vápníku mohou být různorodé, například nadměrný příjem vápníku ve stravě nebo doplňcích, nadměrné užívání vitamínu D, problémy s ledvinami, některá endokrinní onemocnění (například nadměrná produkce hormonu vedoucí k uvolňování vápníku z kostí) nebo určité léky.