Nedostatek vápníku: Co vám hrozí?
Nedostatek vápníku: Co vám hrozí?

Nedostatek vápníku: Co vám hrozí?

Nedostatek vápníku: Co vám hrozí?

Vápník (kalcium) patří mezi nejdůležitější a nejhodnotnější minerály lidského organismu. 

Je základní stavební složkou kostí a zubů. 99% vápníku se nachází právě v kostní tkáni a chrupu, zbytek je v měkkých tkáních a v krvi. Vápník v těle plní důležité funkce pro činnost buněk, svalů - svalové kontrakce, nervů - přenos nervových impulsů a srážení krve.

Sloučeniny vápníku ovlivňují činnost srdce a celého kardiovaskulárního systému.

V lidském organismu synergicky funguje s hořčíkemfosforem, vitaminy D a K. Tato kombinace je důležitá pro správnou funkci a vstřebávání. Je třeba vápník pravidelně doplňovat, nejlépe stravou bohatou na vápník.

Mezi nejbohatší zdroje vápníku, přirozeně se nacházející v stravě, patří mléčné výrobky (tvrdé sýry, mléko, tvaroh, parmazán), mák, vlašské a lískové ořechy či mandle.

Jak doplňovat vápník?

Mezi proteinovými výživovými doplňky jsou proteiny, které mají vysoký obsah vápníku. Je to micelární kasein. Protein Micellar Casein je pomalu vstřebatelný protein vhodný před spaním.

Navíc je obohacen o hořčík a vitamin D3 pro dokonalé využití vysoké hodnoty vápníku, který je přirozeně obsažen v této formě bílkoviny. Jedna dávka tohoto chutného proteinu obsahuje denní doporučenou dávku vápníku - 753 mg v 1 dávce (30 g).

Pro srovnání - 100 g tvrdého sýra má cca 830 mg vápníku. Výborná informace pro sportovce, kteří chtějí regenerovat, a zároveň ochránit své svaly, ale i kosti.

Oblíbený ženský koktejl BodyFit obsahuje celou polovinu denní dávky vápníku - 404 mg v 1 dávce. Tento proteinový nápoj byl speciálně vyvinut pro potřeby ženského organismu. Obsahuje kvalitní zdroj bílkovin s vyváženým spektrem aminokyselin, navíc obsahuje pouze 1% tuků a má nízkou kalorickou hodnotu (90 kcal).

Děti a dospívající si mohou množství doporučené denní dávky vápníku zvýšit chutným jahodovým dezertem.

Jami dezert patří mezi zdravé pamlsky pro děti od 5 let. Svým výjimečným složením a díky skvělé chuti potěší nejen malých sportovců. Najdete v něm vyvážený poměr bílkovin, sacharidů i zdravých tuků, které doplní výživné látky nezbytné ke každodennímu zdravému fungování.

Rovněž v něm kromě vitaminů najdete také vápník z micelárního kaseinu. V jedné dávce jahodového JAMI dezertu se nachází až 280 mg vápníku (denní dávka u dětí je 500 - 1200 mg). Příprava je velmi jednoduchá, stačí nasypat do šejkru, přidat vodu (alternativou je mléko nebo rostlinné mléko) zatřepat a tuhý dezert je na světě do 2 minut. Navíc tak získáte nutričně bohatý a velmi chutný dezert.

Potraviny bohaté na vápnik

Projevy nedostatku vápníku

Pokud má organismus dlouhodobý nedostatek vápníku, začne ho čerpat z vlastních kostí. Pokud se tento stav nezmění, může se rozvinout až na onemocnění typické při nedostatku vápníku - osteoporózu.

Osteoporóza, je známá také jako "tichý zloděj kostí" a její vznik bývá podmíněn věkem, metabolickými a genetickými faktory, či různými druhotnými onemocněními. Dokonce může vzniknout po poúrazových traumatických stavech (zlomeniny kostí), zejména když se v rehabilitačním procesu podcení výživa a regenerace.

Při tomto onemocnění je velmi důležité doplňovat vápník stravou bohatou na obsah vápníku (jak je psáno výše). Výborné je doplnit stravu i správnými výživovými doplňky. Jak chutná náhrada vápníkových pilulek může být proteinový nápoj Micellar Casein nebo BodyFat. Vhodné je začít aplikovat zdravý pohyb.

Pokud má organismus dlouhodobý nedostatek vápníku, začne ho čerpat z vlastních kostí.

Doplněk stravy, který svým složením minerálů a vitamínů pomáhá při prevenci a léčbě osteoporózy je Fytosoja Osteo. Díky svému složení bohatému na isoflavony (přirozené antioxidanty) pomáhá předcházet osteoporóze a řídnutí kostí.

Izoflavony pomáhají regulovat hormonální rovnováhu v organismu žen v období menopauzy, pozitivně působí na srdce a kosti, zabraňují odbourávání kostní hmoty a zlepšují jejich mineralizaci. Složení produktu Fytosoja Osteo je obohaceno io vitamin D a K2 právě kvůli lepšímu vstřebávání vápníku.

Mezi další příznaky nedostatku vápníku patří zvýšená hladina cholesterolu, zubní kaz, zánětlivá onemocnění, svalové křeče, nervozita, duševní potíže, zvýšená lámavost nehtů a suchá pokožka.

Kromě dlouhodobého nedostatku vápníku může dojít ik nebezpečnějšímu jevu - náhlému nedostatku, kdy je hladina vápníku v krvi nízká. V takovém případě na vině není nevhodná strava, ale některé léky nebo chorobné stavy.

Projevy jsou většinou značně závažné, s nutností hospitalizace. Takové stavy se projevují mravenčením v prstech, svalovými křečemi a záchvaty, poruchami srdečního rytmu až ztrátou vědomí. Příjem vápníku proto rozhodně nelze podceňovat.

Kdo by si měl dát pozor na nedostatek kalcia (vápníku)

V první řadě jsou to zejména starší lidé, u kterých se kostní hmota rychleji odbourává než tvoří. Dále jsou to ženy po menopauze nebo ženy v produktivním věku, u kterých absentuje menstruace.

Další ohroženou skupinou jsou lidé trpící různými intolerance na laktózu a alergiemi na mléko, vegani, kteří nepřijmou vápník z mléčných výrobků. Velké nároky na příjem vápníku mají děti, mládež a dospívající, kterým ještě rostou kosti.

Pozor na nedostatek vápníku si musí dát i budoucí maminky, protože zatím nenarozené dítě čerpá vápník hlavně z jejich kostí a zubů.

Stará pani, ktorú bolí chrbát

Prevence onemocnění spojených s nedostatkem vápníku

  • Dodržovat denní doporučenou dávku vápníku, která je bezpečná a závisí na věku, pohlaví a váhy. U dospělých lidí to je 800 - 1200 mg. Pro srovnání - 100 g tvrdého sýra má cca 830 mg vápníku. Protein Micellar Casein obsahuje 753 mg v 1 dávce (30 g).
  • Pohyb pomáhá zabudovávat vápník do kostí. Čím více se budete hýbat za mlada, tím méně problémů budete mít na stáří.

  • Nezapomínejte i na čerstvý vzduch a sluneční paprsky, které vám vytvářejí v těle vitamin D, který je nezbytný pro zabudování vápníku do kostí.