Spalovač tuků L-karnitin, co to je? Pomáhá to?
Spalovač tuků L-karnitin, co to je? Pomáhá to?

Spalovač tuků L-karnitin, co to je? Pomáhá to?

Spalovač tuků L-karnitin, co to je? Pomáhá to?

L-karnitin je životně důležitá přirozená živina, která hraje zásadní roli v energetickém metabolismu v těle - tedy i v metabolismu tuků. L-karnitin byl známý také jako vitamin Bt. Přenáší mastné kyseliny do mitochondrií, energetických zdrojů v buňkách, které mastné kyseliny přeměňují na energii. Bez L-karnitinu se mastné kyseliny do mitochondrií nedostanou a tělo nemůže spalovat tuky.

Obsah

Výskyt aminokyseliny karnitin v lidském těle

Lidské tělo obsahuje asi 20-25g L-karnitinu. Karnitin je velmi důležitý při dodávání energie do mnoha tělesných orgánů. Orgány a buňky s vysokými nároky na energii - srdce, játra, svaly, buňky imunitního systému, ledviny, mozek, nervy, spermie - mají velmi vysokou hladinu L-karnitinu a bez dostatečného přísunu nemůže být jejich funkce dostatečná. Kromě toho má L-karnitin i detoxikační funkci, neboť pomáhá z buněk odstraňovat meziprodukty metabolismu.

Účinnost L-karnitinu kako spalovače na organismus

  • získává energii z tuků - přeměňuje tuky na energii
  • podporuje a zvyšuje výdrž při sportovních výkonech
  • důležitý při rekonvalescenci
  • zabraňuje rychlému nástupu únavy při námaze.

Které jídla obsahují L-karnitin?

L-karnitin je součástí každodenní stravy a v průměru přijmeme 30 - 300mg L-karnitinu denně.

Kde všade sa nachádza l-karnitín

Dokáže si naše tělo samo vytvořit L-karnitin?

L-karnitin je látka, která se v těle vyskytuje přirozeně a tělo si je schopno vytvořit jen malé množství. Na produkci L-karnitinu tělo potřebuje aminokyseliny (lysin a methionin), vitamíny (C, B6, B12, B3, kyselina listová) a stopové prvky (železo). Nedostatečný přísun kterékoli látky omezuje tvorbu L-karnitinu.

Na tvorbu L-karnitinu navíc potřebuje tělo mobilizovat L-lysin, což je ve svalech vázána aminokyselina. Tělo musí rozložit až 30 g svalové hmoty, aby vytvořilo 1g L-karnitinu. Proto tělo raději uspokojuje svou potřebu L-karnitinu ze stravy, aby tomu zabránilo.

Význam L-karnitinu pro organismus

Zvýšený příjem L-karnitinu může mít pozitivní vliv na tělesnou kondici a zdraví. Dostatečný příjem L-karnitinu je zvlášť důležitý při fyzické námaze a situacích jako např. stres, únava, těhotenství, kojení, stárnutí, vegetariánství, nevyvážená strava, diety na hubnutí.

L-karnitin by měli užívat výkonnostní i rekreační sportovci, lidé při redukční dietě, muži i ženy, starší lidé, vegetariáni, diabetici, lidé kteří si chtějí udržet lepší zdraví

Přínos L-karnitinu pro sportovce

L-karnitin je zvlášť důležitý při udržování výkonnosti sportovcú. L-karnitin může zabránit zužování cév, způsobené fyzickou námahou, čímž se zlepšuje krevní oběh a zásobování svalů kyslíkem. Výkonnost a vytrvalost sportovců se zlepší a svaly jsou lépe chráněny před zraněním. Sportovec může déle trénovat a únava svalů bude menší.

Nedávne štúdie ukázali, že L-karnitín skracuje dobu zotavenia po intenzívnom zaťažení a zlepšuje výkonnosť po opakovanej námahe. To platí nielen pre výkonnostných športovcov, ale hlavne pre rekreačných športovcov. Bolesť svalov, tzv. svalovicu, ktorú mnoho ľudí po namáhavej činnosti cíti, je možné užívaním L-karnitínu podstatne zmenšiť, čo športovcovi umožní ďalej naplno trénovať.

Nedávné studie ukázaly, že L-karnitin zkracuje dobu zotavení po intenzivním zatížení a zlepšuje výkonnost po opakované námaze. To platí nejen pro výkonnostní sportovce, ale hlavně pro rekreační sportovce. Bolest svalů, tzv. namožené svaly, kterou mnoho lidí po namáhavé činnosti cítí, je možné užíváním L-karnitinu podstatně zmenšit, což sportovci umožní dál naplno trénovat.

L-karnitin a doping

L-karnitin není doping. Je to přírodní látka, která se nachází ve stravě a pomáhá sportovcům pokrýt zvýšené nároky na výkonnost. L-karnitin sám o sobě nezvyšuje výkonnost špičkovým sportovcům nefyziologických cestou, tzn. že není na seznamu zakázaných stimulantů.

Svalnatý muž vo fitness centre

Jak zhubnout? L-karnitin vám pomůže efektivně se zbavit podkožního tuku

L-karnitin může významně pomoci při dlouhodobém řízení tělesné hmotnosti v rámci zdravotního programu nebo programu zvyšování fyzické kondice. Studie ukazují, že kombinace L-karnitinu jako potravinového doplňku a snížení kalorického příjmu, nejlépe ve spojení s fyzickou aktivitou, vede k úpravě hmotnosti.

Bylo prokázáno, že L-karnitin urychluje spalování tuků z potravy. Pokud je L-karnitin konzumován současně s tuky, spalují se rychleji a v těle se jich méně usadí. L-karnitin snižuje nepříznivou hladinu lipidů v krvi. Kromě toho bylo u zvířat prokázáno, že L-karnitin zmenšuje pocit hladu a umožňuje snižování příjmu potravin.

Základní příznaky nedostatku L-karnitinu

Příznaky nedostatku L-karnitinu nejsou vždy stejné a dost těžko je jejich rozpoznat. Mohou být následující:

  • Únava / vyčerpanost: rezervy tuků není možné dostatečně přeměnit na energii.
  • Snížený tělesný výkon: fyzická kondice může být snížena z důvodu nedostatečného přísunu L-karnitinu.
  • Narušený metabolismus tuků: ukládání tuků v tkáních, namísto tuků se na tvorbu energie používá bílkovina; tím se může zpomalit hubnutí pro redukčních dietách.

Užívání, dávkování a bezpečnost L-karnitinu

L-karnitin je nejlepší používat ráno, při obědě a skoro odpoledne, stejně jako vitamíny. Nedoporučuje se užívat večer před spaním, protože zvýšená dávka může vést k vyšší aktivitě a zvýšení bdělosti. Užívání velkého množství L-karnitinu po 20:00 hod. může narušit usínání.

L-karnitin by měl být užíván v malých dávkách 500-1000mg, při jídle nebo po něm. Jako součást redukčních diet, v těhotenství, u vegetariánů a sportovců se mohou užívat až 3-5 g denně jako potravinový doplněk. V praxi sportovci před soutěží zvyšují dávku až na 3-5 g denně.

Příznaky při předávkování nebo přebytku L-karnitinu nejsou známy. L-karnitin je totiž ve vodě rozpustná látka a přebytku se přirozeně vyloučí ledvinami do moči, stejně jako vitamíny rozpustné ve vodě.

L-karnitin se nachází i ve stravě (jak uvádí tabulka výše). L-karnitin je tedy bezpečný a může se užívat dlouhodobě, měsíce i roky bez jakýchkoliv vedlejších účinků. Při velmi velkém množství se může projevit průjem. Dávka 3 g denně tyto příznaky nevykazuje.

Dvě formy karnitinu

Kromě L-karnitinu, který se vyskytuje v přírodě, se chemickou syntézou vytváří jeho nepřírodních zrcadlový obraz, známý jako D-karnitin, který je organismem nevyužitelný.