Osvěžení a protein? Určitě zkuste nový JUICY PROTEIN Více na...

Správná výživa pro malé sportovce
Správná výživa pro malé sportovce

Správná výživa pro malé sportovce

Správná výživa pro malé sportovce

Obsah

Každý rodič malého sportovce chce pro své dítě vždy jen to nejlepší. Co je však v rámci výživy pro děti opravdu dobré a co ne?

Výživa dítěte je nesmírně důležitá kapitola v životě rozvíjejícího se dítěte, jehož celkový duševní, ale i fyzický rozvoj je do vysoké míry ovlivněn právě kvalitou výživy.

Tak jak pro dospělé, tak pro děti je během sportovního výkonu důležité doplňovat resp. vrátit do těla vitamíny, minerály a živiny, které během sportovní aktivity spotřebuje. Realita je však taková, že množství dětí nejenže nedodržuje během a po sportovním výkonu správné stravování, ale tímto si také osvojuje špatné návyky do budoucna, které mohou mít na jeho vývin špatné následky . Se špatnými stravovacími návyky přicházejí v pozdějším věku různé nemoci jako např. cukrovka, nedostatek železa a pod.

Stačí obyčejná strava, nebo mohu do jídelníčku doplnit pro děti i sportovní výživové doplňky? Existuje vzorový jídelníček pro děti?

Základem jakékoliv výživy by měla být pestrá a vyvážená strava, která obsahuje dostatek vhodných sacharidů, bílkovin, tuků a vlákniny v kombinaci s dostatečným pitným režimem. Na to, aby se organismus dítěte správně vyvíjel, by alespoň 40% všech bílkovin v potravě mělo být živočišného původu, ale jako optimální doporučená hodnota uvádí 50-70%. V případě, že dítě nekonzumuje potřebné množství bílkovin, mohou být proteinové nápoje jejich vhodným zdrojem. V tom případě se je třeba kromě množství zamyslet i nad kvalitou zdroje bílkovin, zda obecně výživových doplňků, které se chystáte vašemu dítěti zařadit do jídelníčku.

Velkým lákadlem pro děti, bohužel i ihned po tréninku, jsou různé "barevné nápoje", či sladkosti, které na ně doslova "křičí" v různých bufetech, obchodech či automatech při sportovištích. Kromě toho, že je tato strava obecně nezdravá, je při sportovním výkonu natož nevhodná. Řada firem má v nabídce výrobky, které obsahují složky, které nejsou vhodné pro nezletilé děti. Proto je důležité při výběru stravy a výživových doplňků dbát právě na složení výrobků, aby neobsahovaly žádné syntetické látky či umělá barviva. Výrobou biologicky čistých doplňků výživy, které jsou tělu vlastní - nacházejí se v těle, ale v menším množství a nelze je doplnit výlučně stravou, se již přes 18 let zabýváme i my v Kompava. V našem portfoliu najdete desítky produktů, které jsou bez přidání syntetických látek a barviv, a navíc jsou ve většině vhodné i pro děti.

Na co by při sportování nemělo dítě zapomínat?

Důležitým faktorem při výkonu sportovce je pitný režim, který nelze podceňovat. Říká se, že nejlepší na všechno je čistá voda. Je to svým způsobem pravda, ale při sportech, kde děti vydávají množství energie ze sebe je třeba ji i během tréninku doplnit. Ideální volbou je v tomto případě iontový nápoj, který doplňuje ztracené minerály, chrání organismus před volnými radikály vzniklými při sportovní aktivitě, hydratuje tělo a zabraňuje přehřátí. Je možné ho pít před sportem i během sportu.

Jídelníček sportovce, ať malého nebo velkého by měl obsahovat, jak jsme výše zmínili, pestrou a vyváženou stravu, která se skládá z bílkovin, sacharidů a tuků. U dětí je navíc nevyhnutelným i příjem vápníku, který je nedílnou součástí kostí. Dostatečný příjem vápníku u dětí, je chrání v pozdějším věku před svalovými křečemi, nedostatkem spánku z důvodu nespavosti či špatnou pamětí. Rovněž je důležitou součástí zubů a zubní skloviny. Pokud chcete, aby vaše dítě přijímalo nejen vhodnou, ale i na zmíněné složky bohatou stravu, určitě vyzkoušejte Jami dezert od Kompava. Kromě výborné chuti tento produkt obsahuje právě vyvážené množství bílkovin, MCT tuků, které jsou potřebné k okamžitý zdroj energiea rovněž vitamíny, které podporují zdravý vývoj , růst a imunitu dětského organismu. Vláknina inulin a čistý jahodový podíl zajišťují dostatek vlákniny pro zdravý zažívací trakt. JAMI dezert by se dal nazvat i jako zdravý puding pro děti.

Jelikož v tomto produktu jsou obsaženy všechny potřebné látky na správný vývoj dítěte, je vhodný na vyplnění jídelníčku mezi hlavním jídly, např. do školy, na cesty, či kdykoliv během dne. Je navíc vhodný pro děti již od 5 let. Jeho výhodou je i rychlá příprava. Stačí vám šálek / šejkr, 200ml vody, jedna dávka Jami dezertu, lžička a rychlé jídlo pro děti máte hotové.