Úzkostné stavy a deprese v důsledku války na Ukrajině. Jak si můžeme ochránit psychické a fyzické zdraví před celkovou dysfunkcí?
Úzkostné stavy a deprese v důsledku války na Ukrajině. Jak si můžeme ochránit psychické a fyzické zdraví před celkovou dysfunkcí?

Úzkostné stavy a deprese v důsledku války na Ukrajině. Jak si můžeme ochránit psychické a fyzické zdraví před celkovou dysfunkcí?

Úzkostné stavy a deprese v důsledku války na Ukrajině. Jak si můžeme ochránit psychické a fyzické zdraví před celkovou dysfunkcí?

Svět prožívá po mnoha dekádách jedno z nejsmutnějších období v historii. Jen před několika dny Rusko spustilo rozsáhlou invazi na Ukrajinu, což vyústilo do válečného konfliktu mezi oběma státy. Úzkostné stavy, strach, deprese, zděšení či beznaděj jsou bohužel aktuálním scénářem posledních dní, a to nejen u válečných uprchlíků, ale také u lidí, kteří celou situaci denně sledují z médií.

Obsah

Je těžké si představit stav, kdy si ze dne na den musíte pobalit celý svůj život do jednoho kufru a vzít nohy na ramena. Bohužel, i toto je realita posledních dní, kdy jsou mnozí ukrajinští civilisté se svými rodinami nahromaděni ve vlacích a v autech, aby uprchli před zkázou, která na ně z každé strany útočí. Mluvíme především o ztrátách na životech a majetku.

Těžba aktuální situace je silná a odebírá energii nejen těm, kterých se dění přímo dotýká, ale také těm, kteří situaci monitorují „takříkajíc“ z dálky.

Úzkostné stavy a deprese

Každý pociťuje určitý stupeň úzkosti z toho, co se ve světě děje, neboť aktuální okolnosti značně nalomily psychické a duševní zdraví u většiny lidí. Válka s sebou nese mnoho faktorů, které mnohdy zůstávají nevyřčené. Jedná se o traumatické příběhy a negativní emoce, které se hromadí v lidském těle v důsledku stresu a obav.

Ano, válka může mít obrovské množství účinků na člověka, ať už duševních nebo fyzických. Můžeme se proto setkat s různými projevy od přežívání traumatických epizod až po úzkostné poruchy a deprese, které se projevují u každého jednotlivce individuálně.

Dnes, když je svět svědkem katastrofální situace, pojďme se společně podívat na fakta, abychom pochopili, jaké jsou psychologické dopady války na lidi.

Nejistota může zvýšit úzkost. Stresující událost má obecně začátek a konec, což může lidem pomoci snáze zvládnout jejich reakce na ni. Oproti tomu některé ze současných stresových situací nesou více nejistoty, protože momentálně neumíme vyhodnotit, jak se aktuální situace mezi Ruskem a Ukrajinou vyvine.

Vliv války na psychické a duševní zdraví

  • Poruchy úzkosti,
  • Posttraumatická stresová porucha (PTSD), deprese,
  • Disociativní poruchy (odpoutání se od vnějšího světa, depersonalizace a derealizace, katotonie),
  • Poruchy chování (zejména agresivita, asociální a násilné kriminální chování),
  • Zvýšená konzumace alkoholu a návykových látek.

Jak se tedy můžeme chránit před stresem, úzkostí a celkovou dysfunkcí, když se zdá, že negativní zprávy jsou momentálně všude kolem nás? Úzkost je normální lidská reakce. Sledování zpráv se však stává problémem, pokud vám ztěžuje dělat to, co potřebujete a neumíte si užívat každodenní život.

Různí lidé reagují na zprávy odlišně, ale obecně, znakem toho, že je toho už trochu moc, je, pokud se nemůžete zastavit nebo se od aktuálních zpráv odtáhnout. Problémem může být i to, pokud někdo tráví hodně času posedlostí nebo přemýšlením o negativních zprávách mimo obrazovku až do takové míry, že to naruší jeho pracovní nebo rodinný život.

Když se nahromadí stresory, prevence je důležitá

Kumulativní efekt se děje zejména tehdy, pokud se v nás nahromadí převážně negativní zprávy. Je jasné, že to, co právě zažíváme, je bezprecedentní – tohle všechno se děje najednou – dlouhotrvající pandemie, politické nepokoje a v neposlední řadě válka. Faktem zůstává, že dlouhodobé vystavení stresorům obecně zhoršuje úzkost. Přestože účinky chronického stresu se u jednotlivých lidí liší, mnozí mají pocity deprese, úzkosti, poruchy spánku a únavy. Je, proto nanejvýš vhodné těmto stavům předcházet. Jednou z možností jsou také doplňky stravy, které jsou výbornou prevencí i v současné situaci.

Antistres balíček vám pomůže překonat náročná období a vyrovnat se se stresem v souvislosti s aktuální situací. Je vytvořen ze 4 produktů, které se výborně hodí, jako prevence a pomoc ve stresových obdobích. Tryptofan B+ podpoří kvalitní spánek a dobrou náladu, B-complex Extra přispívá ke snížení únavy a vyčerpání. Kromě toho se v balíku nachází nejúčinnější forma hořčíku – Magnézium chelát pro zmírnění stresu a rozpustné tablety AcidoFit k očištění organismu od nadměrných kyselin.

Tryptofan B+ - Unikátní složení vám podpoří kvalitní spánek a dobrou náladu. Kromě esenciální aminokyseliny L-tryptofan obsahuje také vitamin B6 a B3, díky kterým se může měnit na serotonin (hormon štěstí) a melatonin (hormon spánku). Tryptofan B+ je jediný výrobek svého druhu na Slovensku s vylepšeným a účinným složením.

B-complex Extra - Unikátní komplex vitamínů skupiny B ve veganské verzi. Obsahuje vysokou dávku všech B vitamínů s extra dávkou vitamínu B6 a B12. Přispívá ke snížení vyčerpání, únavy a zajišťuje správnou funkci psychiky. B-complex extra je navíc obohacen o vitamíny C a E. 

Magnézium chelát - Magnézium chelát je nejlepší a nejúčinnější forma hořčíku na trhu. Má vysokou vstřebatelnost a využitelnost, díky čemuž pomáhá lidem pociťujícím častou únavu, stres či vyčerpání. Je obohacený o vitamin B6 a je vhodný i pro vegany. 

AcidoFit - Tento vitamínovo-minerální nápoj podporuje detoxikaci, dostatečnou hydrataci a odkyselení organismu. Je vhodný i pro vegany. AcidoFit přispívá k acidobazické rovnováze organizmu, normální funkci svalů a doplňuje všechny potřebné minerály do organizmu. Je plný vitamínů.