Osvěžení a protein? Určitě zkuste nový JUICY PROTEIN Více na...

Vzorový jídelníček pro zdravý životní styl
Vzorový jídelníček pro zdravý životní styl

Vzorový jídelníček pro zdravý životní styl

Vzorový jídelníček pro zdravý životní styl

Kdo z nás by nechtěl zlepšit kvalitu své stravy, která by byla ideální ať už pro hubnutí, udržení svalů nebo zlepšení zdraví? Množství stravovacích směrů nám však puštění se do této změny vůbec neusnadňuje - protože nevíme, který směr je pro nás nejvhodnější, udržitelný a efektivní.

Obsah

Podívejme se blíže na hubnutí. Cílem některých diet je omezit chuť k jídlu a snížit tak příjem potravy, zatímco jiné doporučují omezení příjmu kalorií buď ze sacharidů nebo tuků. Mnohé z nich navíc nabízejí zdravotní benefity, které přesahují rámec hubnutí. Podívejme se společně na 7 populárních stravovacích směrů:

1. Přerušovaný půst (částečné hladovění)

Jde o dietní strategii střídání období půstu s obdobím jedení. Metoda 16/8 spočívá v omezení příjmu kalorií na 8 hodinový blok denně, metoda 5/2 omezuje denní příjem na 500 - 600 kalorií dvakrát týdně. Obě metody vedou ke snížení hmotnosti spalováním tuků - dokonce i poklesu škodlivého viscerálního (nitrobřišního) tuku.

Přerušovaný půst má příznivé účinky i proti stárnutí, zvyšuje citlivost na inzulín, zlepšuje zdraví mozku, snižuje záněty a mnoho dalších. Obecně je bezpečný pro většinu zdravých dospělých, pokud však trpíte cukrovkou, jste těhotná nebo kojíte, o vhodnosti přerušovaného půstu se poraďte s odborníkem.

Cílem některých diet je omezit chuť k jídlu a snížit tak příjem potravy, zatímco jiné doporučují omezení příjmu kalorií buď ze sacharidů nebo tuků.

2. Rostlinná strava

Nejoblíbenější verze takové stravy jsou vegetariánství a veganství. Moderní alternativou je flexitariálna strava, která umožňuje konzumovat živočišné produkty s mírou - jde spíše o změnu životního stylu. Flexitariánství je založeno na příjmu zeleniny, ovoce a celozrnných výrobků, přičemž masa nemusíte zcela vzdát plus získáte i výhody vegetariánské stravy.

Zdravý jídelníček založený na rostlinné stravě má ​​mnoho výhod jako je sníženo riziko srdečních chorob, některých druhů rakoviny a cukrovky. Při úplném vynechání živočišných produktů však dbejte na dodatečný příjem vitaminu B (zejména B12), Omega-3 mastných kyselin, lysinu, železa, vápníku a zinku ve formě výživových doplňků. Pro regeneraci, udržení a budování svalové hmoty je nutné dodávat tělu dostatek živin - díky veganské proteinu od Kompava získáte dostatek bílkovin, aminokyselin BCAA, vitaminů sk. B a vitamínu D3.

Muž a žena premýšľajú, čo navaria.

3. Nízkosacharidová strava

Jde o nejrozšířenější dietu na hubnutí. Omezuje příjem sacharidů ve prospěch bílkovin a zdravých tuků. Vyšší podíl bílkovin omezuje chuť k jídlu a zachovává svalovou hmotu. Tělo začne využívat jako palivo spíše mastné kyseliny (tuky) jako sacharidy. Méně sacharidů se jeví jako účinné i při spalování škodlivého břišního tuku.

4. Nízkotučná strava

Podobně jako nízkosacharidová dieta, i strava s nízkým obsahem tuku je populární už celá desetiletí. Omezuje příjem tuků na 20 - 30% denních kalorií, protože 1 gram tuku má 9 kalorií, což je více než dvojnásobek množství kalorií získaných ze sacharidů a bílkovin (1 gram bílkovin nebo 1 gram sacharidů má 4 kalorie).

5. "Weight Watchers"

Metoda Weight Watchers sleduje hmotnost a je založena na stanovených denních bodech. Tento systém přiřazuje potravinám a nápojům hodnotu v závislosti na jejich obsahu kalorií, tuků, sacharidů, bílkovin a vlákniny. S ohledem na cíl takové diety musíte zůstat v rámci své denní dávky. Nápomocné při Weight Watchers dietě jsou kalorické kalkulačky (například i ve formě aplikace).

6. DASH dieta

Stravovací plán při DASH dietě je navržen na pomoc při prevenci a léčbě vysokého krevního tlaku a snižování rizika kardiovaskulárních onemocnění. Zahrnuje velké množství zeleniny, ovoce, celozrnných produktů, libového masa. Na druhou stranu má nízký obsah soli, červeného masa, přidaných cukrů. Bočním efektem DASH diety je hubnutí.

7. Paleo dieta

Zasazuje se o stejnou povahu potravy jakou konzumovali naši předkové lovci a sběrači. Je plná plnohodnotných celých potravin, ovoce, zeleniny, libového masa a bílkovin, ořechů, semen. Omezuje zpracované potraviny, obilniny, cukr a řeší problémy s vysokým krevním tlakem, vysokou hladinou cholesterolu, předchází srdečním onemocněním.

Všechny uvedené dietní směry jsou účinné při hubnutí a jen na vás záleží, který si vyberete. Volba bude záviset na vašeho životního stylu a preferencí. Přiložený zdravý jídelníček vás může inspirovat a pomoci, abyste zůstali fit.

Vzorový fitness jídelníček na 3 dny:

Vzorový zdravý jedálny lístok