Yucca Shidigera a její účinky v těle - detox
Yucca Shidigera a její účinky v těle - detox

Yucca Shidigera a její účinky v těle - detox

Yucca Shidigera a její účinky v těle - detox

Yucca schidigera je kvitnoucí, vždy zelená rostlina z čeledi Agavaceae. Rod Yucca (Agavaceae) obsahuje asi 35-40 druhů. Roste zejména na poušti v jihovýchodní Kalifornii, jižní Nevadě a v Mexiku. Svým vzhledem připomíná palmu s tlustým a krátkým kmenem a s listy ve tvaru dýky či meče, podle čeho nesou název i některé její druhy, například Španělská dýka Yucca gloriosa či Španělský bajonet Yucca alolfolia.

Dorůstá do výšky cca 5 metrů. Květy má ve tvaru zvonu po rozkvetnutí v noci vydávají sladkou vůni. Daří se ji na slunci a v půdě s dobrou propustností a zajímavostí je, že ani v létě nepotřebuje vodu. Po celá staletí ji domorodci projevovali úctu a pokládali ji za "strom života".

Využívali celou rostlinu nebo na konzumaci anebo pro její terapeutické účinky. Vlákna juky využívali domorodí Američani jako šňůry na výrobu látek, košilí a sandálů. Surové listy vařili a konzumovali jako zeleninu anebo ze syrových listů připravovali saláty, čaj či vývar.

Ze sušených lusků semen mleli mouku a kořeny z důvodu vysokého obsahu saponinů používali jako mýdlo.

Yucca Schidigera je navíc komerčně využívaným druhem na trhu. Z juky se vyrábí buď prášek, který se získává sušením a mletím rostliny anebo extrakt, který se získává lisováním rostliny a odpařováním získané šťávy.

Yuka obsahuje množství důležitých látek jako například chlorofyl, minerální látky, stopové prvky, enzymy, vitamíny a saponiny a polyfenoly (resveratrol). Dokonce americký kontrolní orgán (FDA - Food and Drug Administration) schválil Yuccu Shidigeru jako doplněk výživy a potravinové aditivum a označil ji jako neškodnou pro zdraví.

V USA se přidává do potravin a nápojů z důvodu prodloužení trvanlivosti a ochrany před působením mikroorganismů2.Mezi hlavní obsahové látky juky s významným terapeutickým účinkem patří právě steroidní saponiny a polyfenolové látky, které jsou zodpovědné za její biologickou aktivitu v organismu a vysoký antioxidační efekt3.  Saponiny patří mezi detergenty anebo povrchově aktivní látky s obsahem složek, které jsou rozpustné ve vodě i v tucích. Z chemického hlediska se dělí podle struktury sapogeninu na steroidní a triterpenoidní.

Saponiny terpénového typu patří mezi saponiny ve vodě nerozpustné. Saponiny steránového typu, které jsou ve vodě rozpustné, ale zůstávají jen v trávícím traktu a nevstřebávají se. V organismu působí jako přírodní detoxikační látka, která odstraňuje z těla škodlivé usazeniny.

Yuka se v organismu chová inertně, nemetabolizuje se. Její působení v organismu je fyzikální a jejím základním účinkem je odstraňování pevných částic adherovaných na vnitřních a venkovních plochách orgánů.

Toto juka dokáže v důsledku schopnosti saponinu snižovat povrchové napětí, čím zároveň ulehčují smáčení povrchu patologických škodlivých a nesmáčitelných usazenin. Proces detoxikace začíná v trávícím traktu, kde saponiny rozpouštějí usazeniny vázané na žaludeční stěnu, které bránili vtékání žaludečních šťáv do dutiny žaludku, což má za následek rychlejší regeneraci žaludeční sliznice. Taktéž podobné saponiny působí na funkci žlučníku nebo na usazeniny ve střevech, ledvinách....4

Z velkého množství biologických účinků, které byly dokázané je kromě nejdůležitějších účinků saponinu z hlediska detoxikace organismu i jejich účinek v metabolismu cholesterolu.

Množství studií ukázalo, že saponiny snižují hladinu cholesterolu. Je vícero teorií mechanismu účinku, jak působí saponiny v organismu, například tím, že tvoří s cholesterolem nerozpustné komplexy5, anebo snižují intestinální vstřebávání bez jakéhokoiv ovlivnění jeho metabolismu6.

Polyfenoly izolované z juky jsou účinnými antioxidanty, které mohou přispět k potlačení reaktívních forem kyslíku, které stimulují zánětlivé reakce. Resveratrol je známý pro svoje protizánětlivé účinky. Yuccaoly inhibují syntézu oxidu dusnatého. Oxid dusnatý je zánětlivý mediátor a jeho obsah se v tkanivech zvyšuje během zánětu. Kromě toho juka saponíny snižují vstřebávání železa, čím zabraňují stimulaci oxidačních činidel. Juka saponíny mají taktéž antibakteriální vlastnosti6.

Yucca díky svému detoxikačnímu účinku přispívá k celkovému zdraví. Vzhledem k tomu, že tělo potřebuje vyplavovat uvolněné toxiny z těla ven, je velmi důležité dodržovat správný pitný režim. Kromě čisté vody je vhodné doplnit pitný režim zeleným čajem, který obsahuje antioxidanty.