Zinek a jeho význam pro organismus
Zinek a jeho význam pro organismus

Zinek a jeho význam pro organismus

Zinek a jeho význam pro organismus

Obsah

Zinek je prvek, který se v těle vyskytuje v gramových, ale spotřebovává se v miligramových množstvích. Uvádí se, že zinek má v těle podobný objem jako železo - 2 až 4 g. Vyskytuje se skoro ve všech orgánech no nejvyšší koncentraci má v hormonu inzulín, který se tvoří v Langerhansových ostrůvcích - buňkách slinivky - a významně rozhoduje o regulaci metabolismu cukrů v lidském organismu. Zinek tvoří jádro inzulínové molekuly. Poruchy tohoto mechanismu způsobují jednu z nejčastějších chorob cukrovku, která bývá spojena se slepotou. Největší počet oslepnutí ročně je spojen právě s cukrovkou. Je to proto, že zinek se nachází ve vysoké koncentraci i v očních tkáních a významně se podílí na přenosu fotochemických reakcí do nervového systému. Při snížené hladině zinku v organismu, která je narušena poruchami metabolismu zinku ve slinivce břišní , dochází ik poruchám zraku.

Denní potřeba Denní dávky zinku doporučené světovou zdravotnickou organizací jsou průměrně 8,5 mg denně. U dětí se pohybují od 5 do 7 mg, u dospělých 15 mg, u těhotných žen 20 až 25 mg au sportovců a rizikových skupin 25 mg a více. Za maximální ještě únosnou dávku se považuje 100 mg denně. Při dávce nad 30 mg je třeba brát i 2-3 mg mědi, aby se nenarušil poměr mezi mědí a zinkem.

Výskyt zdroje zinku jsou rostlinné i živočišné: žitné  vločky, pšenice, pšeničné otruby, přírodní rýže, slunečnicová semínka, mák, luštěniny, dýňová semínka, maso, houby, pivovarnické droždí a žloutky, jedlé mořské řasy.

Co způsobuje nedostatek zinku v tele

Nedostatek zinku způsobujeporuchy zraku, hojení, nedostatečný růst, kožní chorobypadání vlasů, zeslabení nehtů a vznik bílých skvrn na nich, narušení reprodukční schopnosti, zvětšená prostata, neplodnost, opožděné pohlavní dospívání, nepravidelná menstruacepsychické poruchy, retardaci, mentální retardace, poruchy učení, poruchy imunity, časté nachlazení, chřipky, bolesti kloubů, aterosklerózu a špatnou cirkulaci krve, únavnost a nechutenství.

Příznaky přebytku zinku v tele

Při předávkování dochází k toxickému působení zinku. Za mimořádně vysoký příjem se považuje 150 mg denně. K tomu může dojít při nekontrolovaném přijímání doplňků, ale i při konzervaci potravin v pozinkovaných konzervách. Při akutních otravách zinkem dochází k trávicím potížím, při chronických otravách k poruchám koordinace svalů, selhávání ledvin, chudokrevnosti a dalším nemocem.

Doporučená denná dávka zinku

Doporučené množství denního příjmu vitaminů a minerálních látek ve výživových doplňcích: zinek mg 15

Doporučené množství denního příjmu vitaminů a minerálních látek ve výživových doplňcích pro děti ve věku od 3 let, pro mládež, těhotné ženy a kojící ženy:

Děti od 3-6 let: 10 mg; děti od 7-14 let 14 mg; mládež 15-18 let: 15 mg; dospělí 19-34 let: 12 mg; dospělí 35-59 let 11 mg; dospělí 60 let a více: 10 mg; těhotné ženy: 16 mg; kojící ženy: 16 mg

Zinek je po železe druhým nejvíce zastoupeným stopovým prvkem v lidském těle. Pro své funkce patří mezi nejvýznamnější. V těle se koncentrovaně nachází zejména v mozku, v oční duhovce, kostech a v mužských pohlavních žlázách. Na rozdíl od železa trpí nedostatkem zinku mnohem více lidí. Je to dáno najme průmyslově připravovanou potravou která je na něj chudá. V těle se nevytvářejí velké zásoby a proto je třeba je neustále doplňovat. Nejvíce jsou jeho nedostatkem postižené děti , mládež, diabetici, těhotné ženy a neurotici. Zinek je potřebný pro svalovou kontrakci a velké množství se ho ztrácí pocením. Z tohoto ale i jiných důvodů často trpí jeho nedostatkem i sportovci. Příznaky nedostatku jsou zpomalený růst, nepravidelná menstruace, snížení imunity a náchylnost k infekcím, snížená kvalita pokožky a delší hojení ran, zhoršení vidění, arterioskleróza a poruchy sexuálních funkcí. Při nedostatku se objevují na nehtech bílé skvrny.

Účinky zinku

• příznivě působí při kožních problémech (vyrážky, zvýšený mazotok)

• podporuje dobrou kondici nehtů a jejich krásný vzhled

• podporuje správný vývoj a funkci pohlavních orgánů

• má blahodárný vliv na prostatu

Zinek je základním stopovým prvkem nezbytným pro správné fungování imunitního systému. Ovlivňuje růst a jeho rozvíjí integritu. Stopové prvky mají obecně obrovský vliv na klíčové prvky imunitního systému, jako enzymy, brzlíku peptidy a cytokiny.

Hladina zinku v organismu hraje zvláště významnou roli při regulaci a aktivaci buněk lymfatického systému a při jejich rozmnožování . Přijímání dostatečného množství zinku ve formě stravy nebo výživových doplňků je nezbytnou prevencí před změnami fungování imunitní systém a zlepšuje odolnost vůči infekcím.

Nedostatek zinku může způsobit několik abnormalit.

• Akrodermatitída, nemoc způsobená nedostatkem zinku je charakterizována mukokutanními (vztahujícím se na sliznici a kůži) poškozeními , průjmem a častými závažnými infekcemi houbovitého, virového nebo bakteriálního původu. Lidé postižení touto nemocí trpí na týmickú atrofii, alergii, mají sníženou reakci lymfatických buněk na přítomnost mitogen, sníženou hormonální aktivitu, a také trpí přecitlivělostí. Mezi další příznaky patří nekontrolovatelný úbytek hmotnosti, zvracení, ztráta chuti k jídlu, změny pokožky, vyrážky, vypadávání vlasů, nepravidelná menstruace. Vědecké studie dokazují, že již mírně snížená hladina zinku v lidském organismu může narušit správné fungování imunitních funkcí a člověk je vystaven možnému vzniku infekcí. Dostatečný přísun zinku, zejména prostřednictvím vhodné doplňků výživy působí jako nejlepší prevence narušení rovnováhy imunitního systému a zlepšuje celkovou odolnost lidského organismu. Zinek je základním stopovým prvkem všech organismů. Obzvláště růst a rozvoj lidského organismu je úzce spjat s přítomností zinku. Nervový, reprodukční a imunitní systém jsou jeho nedostatkem výrazně ovlivňovány. Vztah mezi zinkem a imunitním systémem je komplexní, a dá se rozdělit do čtyř základních skupin:

• Příjem zinku formou stravy a jeho následné vstřebávání závisí na složení stravy a také na věku člověka a jeho zdravotního stavu.

• Zinek se podílí na správném fungování více než 300 enzymů ovlivňujících funkce různých orgánů, čímž nepřímo podmiňuje výkonnost imunitního systému.

• Přímý účinek zinku se projevuje ve vytváření, růstu a funkčnosti leukocytů.

• Podporuje činnost dalších imunostimulantů. 

Výživová hodnota zinku, jeho fyziologické účinky, vliv na tvorbu enzymů a funkci buněk, přímý efekt na množství leukocytů a podpora funkcí jiných imunostimulantů z něj dělá nezbytnou součást stravy a doplňků každého člověka snažícího se o co nejdéle udržení optimálního zdraví.