Ateroskleróza - onemocnění cév
Ateroskleróza - onemocnění cév

Ateroskleróza - onemocnění cév

Ateroskleróza - onemocnění cév

Tichý zabijak našich ciev - ateroskleróza. Postihuje milióny ľudí po celom svete. Je charakteristická nadmerným ukladaním tukov alebo vápnika do cievnej steny tepien.

Obsah

Způsobuje blokování průtoku krve a v některých případech vznikají nebezpečné krevní sraženiny. Je spojena s celou řadou přidružených komplikací.

Zarážející je, že ateroskleróza spolu s ostatními srdečně-cévními onemocněními se podílí až na 50-60% úmrtnosti.

Čtěte dále a poradíme vám, jak můžete předcházet tomuto civilizačnímu onemocnění a udržet své srdce a cévy zdravé.

Jak vzniká ateroskleróza?

Ateroskleróza nevzniká jen tak ze dne na den. Její vzniku předchází celá řada procesů, které se vyvíjejí během delšího období.

1. Poškození cévní stěny

V první fázi se poruší normální struktura cévní stěny a vytvářejí se tukové usazeniny, které zužují průřez cévy. Zmnožením vaziva a ukládáním vápenatých solí se snižuje pružnost cévy. Může to být způsobeno mechanickým následkem vysokého krevního tlaku, chemickými vlivy, kouřením nebo porušením epitelu (vnitřní vrstvy) cévy.

2. Zánětlivá reakce

V poškozené cévě se spouští zánětlivá reakce, při které se na místě poškození hromadí bílkoviny a zánětlivé buňky. Tento proces přispívá k progresi aterosklerózy. Zánět zároveň může způsobit další poškození vnitřní výstelky tepen a oslabit jejich strukturu, což může vést k tvorbě krevních sraženin.

3. Akumulace lipidů

Zánětlivá ložiska přitahují LDL-cholesterol z krve. Tento LDL-cholesterol se ukládá ve vnitřních stěnách cév a postupně se hromadí. Vzniká sklerotický plát (nahromaděné tukové látky na stěně cévy). Postupně se do něho začne shromažďovat vápník, což způsobuje tvrdnutí a hrubnutí cév. Průtok se začne zmenšovat. Na povrchu plátu se mohou zachytávat krevní destičky (trombocyty) a vytvoří se krevní sraženina.

Ta je velmi nebezpečná. Může zcela ucpat cévu a buňky, kterým céva původně přinášela kyslík a živiny se dusí. Nebo se může celá, zda její část uvolnit a krevním oběhem odplavit na jiné místo, kde se zaklíní na užším místě a výsledek je stejný – ucpaná céva. Pokud se uvolní, putuje krevním řečištěm a může zablokovat cévu, která vyživuje srdce nebo mozek.

Tip Kompava: Zařaďte do svého jídelníčku 3-omega mastné kyseliny. Pomohou vám udržet správnou hladinu cholesterolu v krvi a zajistit zdravou funkci propustnosti cév.

ateroskleróza

Nepodceňujte varovné signály

Počáteční stadia aterosklerózy často probíhají bez zjevných příznaků. Když je tepna již příliš zúžená nebo ucpaná, začnou se projevovat symptomy. V takovém případě je přítok krve do orgánů a tkání natolik omezen, že může mít vážné důsledky.

Příznaky středně závažné až vážné aterosklerózy se liší v závislosti na stádiu postižení tepen. Projevují se například takto:

  • tlak nebo bolest na hrudi,
  • náhlá necitlivost nebo slabost v rukou a nohou,
  • problémy s řečí, dočasné ztráty zraku,
  • oslabené svaly obličeje,
  • bolest nohou při chůzi,
  • vysoký krevní tlak,
  • selhávání ledvin.

Nepříjemné komplikace aterosklerózy

1. Onemocnění krčních tepen

Krční tepny zásobují mozek krví. Nacházejí na obou stranách krku a jejich hlavní funkcí je dodávat kyslík a živiny do mozku. Onemocnění může mít vážné důsledky, protože pokud jsou tyto arterie zúžené nebo ucpané, vede to k nedostatečnému přívodu krve do mozku a mozkové mrtvici. Tento proces bývá často postupný a asymptomatický, ale mohou být přítomny i příznaky, a to v případě, že se krevní průtok do mozku výrazně omezí.

2. Ischemická choroba srdeční

Když ateroskleróza zužuje tepny v blízkosti vašeho srdce, může se u vás vyvinout onemocnění koronární arterie, které může způsobit bolest na hrudi (anginu pectoris), srdeční infarkt nebo srdeční selhání.

ischemická choroba ako komplikácia pri ateroskleróze

3. Onemocnění periferních arterií

K nejčastějším příznakům onemocnění periferních arterií patří bolest nohou při chůzi. Tuto bolest vyvolává nedostatečný přívod krve a kyslíku do svalů nohou během fyzické aktivity. Můžete mít pocit těžkých a slabých nohou a častou potřebu zastavit se a odpočinout si, aby bolest ustoupila. Další příznaky mohou zahrnovat bledou nebo modrou barvu pokožky, studenou pokožku a nízký puls v postižené končetině.

4. Aneurysma

Aneurysma je abnormální rozšíření nebo vyboulení stěny tepny. Toto vyvýšení je způsobeno oslabením nebo poškozením stěny tepny. Aneurysmata se mohou vyskytovat v různých částech těla, nejčastěji v aortě, hlavně v oblasti břišní aorty nebo v mozkových arteriích. Aneurysmy představují riziko, protože mohou prasknout a způsobit vážné vnitřní krvácení, které může být život ohrožující. Prasklá aneurysma vyžaduje urgentní lékařskou pomoc a chirurgický zákrok k zastavení krvácení.

5. Chronické onemocnění ledvin

Ateroskleróza může způsobit i zúžení tepen vedoucích do ledvin. Zúžení těchto tepen brání dostatečnému množství krve bohaté na kyslík dostat se do ledvin. Ledviny potřebují dostatečný průtok krve, který pomáhá filtrovat odpadní látky a odstraňovat přebytečné tekutiny.

chronické poškodenie obličiek

Pozor na rizikové faktory

Vznik aterosklerózy spouští většinou kombinace několika rizikových faktorů, které mají vliv na stav tepen.

Jsou to hlavně tyto:

  • genetická predispozice,
  • diabetes v anamnéze,
  • nevhodné stravovací návyky,
  • vysoká hladina cholesterolu,
  • vysoký krevní tlak,
  • vysoká hladina CRP (zánětlivý marker),
  • nedostatečný pohyb,
  • obezita,
  • kouření.

Yucca Shidigera: Přírodní řešení úpravy cholesterolu. Tato zázračná rostlinka pomáhá při regulaci hladiny cholesterolu v krvi a usazenin v cévách. Její účinky zlepšíte při zvýšeném příjmu vlákniny a dostatečném pitném režimu.

Diagnostické metody

Včasná diagnostika a léčba může zastavit zhoršování aterosklerózy a zabránit srdečnímu infarktu, mozkové příhodě nebo jiné zdravotní komplikaci. Kombinace běžných fyzikálních vyšetření a pokročilých medicínských technik umožňuje proniknout dovnitř cévního systému a odhalit skrytá rizika.

krvne testy pri ateroskleróze

Krevní testy

Poskytují informace o hladině cholesterolu, triglyceridů a jiných látek, které mohou být spojeny s aterosklerózou. Jsou prvotním screeningem, které odhalí rizikové faktory aterosklerózy.

EKG (elektrokardiogram)

EKG měří elektrickou aktivitu srdce a poskytuje informace o přítomnosti srdečních problémů, jako je ischemická choroba srdeční.

Ultrazvukové vyšetření

Zajišťuje obraz o průtoku krve v tepnách a odhalí případná zúžení nebo ucpání.

Angiografie

Toto invazivní vyšetření se provádí s použitím kontrastní látky, která se vstřikuje do koronárních arterií. Tím se umožní zobrazení a hodnocení stavu tepen a přítomnost aterosklerotických usazenin.

ct vyšetrenie

CT (počítačová tomografie) nebo MRI (magnetická rezonance)

Tato vyšetření poskytují podrobný profil tepen.

V našem diagnostickém centru Kompava Metflex můžete absolvovat diagnostiku cév a nervů pomocí přístroje Max Pulse, které umí poukázat na počáteční stadia aterosklerózy. Pomocí kapky živé krve u vás zjistíme případné hromadění cholesterolu a vznik nebezpečných sraženin.

Diagnostika aterosklerózy zahrnuje také hodnocení přítomnosti příznaků a vyšetření srdečně-cévního systému. Přesný diagnostický postup závisí na individuálním posouzení pacienta.

Jak mohu ateroskleróze předcházet?

Boj s aterosklerózou začíná na talíři

Zkuste se zaměřit na čerstvé ovoce a zeleninu, které jsou plné antioxidantů a vlákniny. Zaměřte se na potraviny, které obsahují lecitin. Ten totiž pomáhá zabraňovat usazování škodlivého LDL cholesterolu v cévách a působí preventivně vůči srdečně-cévním onemocněním. Najdete ho ve vaječném žloutku, sójových bobech, obilovinách a luštěninách. Eliminací nasycených tuků, jako například tučného masa a příliš slaných potravin, můžete také pomoci chránit své cévy.

Doplněk výživy Venadom je navržen s cílem odstranění nežádoucích usazenin a výživy cévních stěn. Jelikož je ve formě chutného nápoje, doplníte navíc i potřebnou dávku tekutin. Obsahuje bioflavonoidy diosmin a hesperidin, které jsou odborníky často doporučeny právě v souvislosti s podporou zdraví cévního systému.

Hýbejte se! Fyzická aktivita je základ

Vybudujte si pravidelnou rutinu, která kombinuje aerobní cvičení (běh, plavání) s posilovacími cvičeními. Tím posílíte své srdce, zvýšíte průtok krve a udržíte cévy pružné a zdravé.

Přestaňte kouřit

Pokud kouříte, je načase s tímto zlozvykem skoncovat. Kouření je pro vaše cévy zničující. Způsobuje poškození vnitřních stěn tepen, což vede k tvorbě plaků a zúženín. Pokud se zbavíte cigaret, poskytnete svým cévám příležitost k obnově a prevenci proti ateroskleróze.

fajčenie a ateroskleróza

Vyhýbejte se stresu

V návalu pracovních povinností se nezapomínejte zastavit, odpočinout si a najít způsoby, jak se vyrovnat se stresem. Meditace, jóga, hluboké dýchání nebo relaxační cvičení mohou pomoci snížit stres a udržovat vaše cévy v kondici.

Dopřejte si dostatek spánku

Chronický nedostatek spánku může být pro vaše cévy škodlivý. Snažte se mít pravidelný spánkový rozvrh a zajistěte si dostatek odpočinku každou noc. Je to důležité pro regeneraci cév a obnovu jejich zdraví.

Prevence je prvořadá

Pravidelné kontroly vám umožní monitorovat své zdraví a včas odhalit případné problémy. Měření krevního tlaku, hladiny cholesterolu a dalších rizikových faktorů jsou důležité pro včasnou detekci aterosklerózy a případné změny v cévách.

Jak zabránit vzniku krevních sraženin?

Enzym Nattokináza je určen pro všechny, kteří se chtějí komplexně starat o zdraví cévního systému. Jeví se jako účinná prevence proti vzniku krevních sraženin. Je vhodnou alternativou enzymu Serrapeptáza, který je určen pro veterinární účely.