Benefity společného užívání energetického gelu K4 Power gel a argininu A-AKG
Benefity společného užívání energetického gelu K4 Power gel a argininu A-AKG

Benefity společného užívání energetického gelu K4 Power gel a argininu A-AKG

Benefity společného užívání energetického gelu K4 Power gel a argininu A-AKG

Kardiovaskulární a respirační soustava bývají nejčastěji limitujícím faktorem délky a kvality sportovního výkonu a primárně se stávají příčinou vzniku únavy. Únava je přirozenou odpovědí organismu na fyzickou a psychickou zátěž. Obě tyto soustavy společně s energetickým systémem umožnují sportovci podat co nejlepší fyzický výkon. Hlavním úkolem kardiovaskulárního a respiračního systému je zásobovat svaly a tělesné orgány kyslíkem a živinami (cukry, tuky a bílkoviny), přenášet hormony a jiné látky tam, kde plní svou úlohu a odvádět pryč vznikající produkty metabolismu a to zejména od pracujících svalů. Při vyšších intenzitách výkonu nastává postupná převaha vzniku energie anaerobní glykolýzou (metabolismus sacharidů bez přístupu kyslíku), ze které vzniká velké množství laktátu, který není balastní (neužitečný) produkt. Krevním zásobením svalu se tento metabolický produkt odvádí k méně intenzivně pracujícím svalům, kde je využit jako zdroj energie aerobním metabolismem (vznik energie za přístupu kyslíku). Například srdce má laktát velmi rádo a využívá ho pro svou vlastní činnost. Jsou však určité látky, které zvyšují šířku cév, urychlují tím krevní zásobení svalu a zefektivňují tak celý transportní proces v těle.

Podívejme se blíže na nejdůležitější účinky spojení těchto dvou produktů a látek, které obsahují pro podporu sportovního výkonu a zdraví sportovců. Výživový doplněk K4 power gel obsahuje MCT tuky využitelné jako okamžitý zdroj energie. Aminokyseliny arginin, citrulin malát, taurin a L-karnitin. Aminokyselina arginin zajišťuje vysokou tvorbu oxidu dusnatého, který má za následek vazodilataci (rozšíření cév) cévního systému a zajištuje tak rychlejší a efektivnější přenos všech látek krví. Zvyšuje efektivitu získávání energie z tukových zásob a pomáhá detoxikaci svalů a celého organismu. Blokuje činnost somatostatinu (hormon slinivky břišní), který inhibuje (zpomaluje) uvolňování růstového hormonu – STH. S poslední řadě je také třeba zmínit to, že arginin zvyšuje sexuální apetit a napomáhá zvyšovat počet spermií. Další aminokyselina citrulin malát je prekurzor argininu (tělo jej při tvorbě argininu využívá). Taurin působí proti pocitům únavy a detoxikuje organismus – pomáhá dosahovat maximální výkon. L-karninit je nevyhnutná složka pro metabolismus tuků – působí jako přenašeč mastných kyselin do energetického centra buňky (mitochondrie) přes její pro tukovou buňku jinak neprůchozí stěnu.

Společné užití energetického gelu K4 Power gel a samotného argininu zvýší celkový efekt a tedy i pozitivní dopad na sportovní výkon. Maximalizuje se „napumpování“ svalů a pocit plnosti svalu při silovém tréninku. Zmíněné účinky poznají sportovci věnující se sportu a aktivitám aerobního i anaerobního charakteru. Ať už půjde o oddálení vzniku únavy a svalového vyčerpání, zvýšení délky při submaximální a maximální intenzitě výkonu, tak o podporu celkového efektu silového tréninku v podobě zvýšené síly a objemu svalů.

Autor: Bc. Tomáš Smetana