7 tipů jak nastartovat změnu za zdravějším životním stylem
7 tipů jak nastartovat změnu za zdravějším životním stylem

7 tipů jak nastartovat změnu za zdravějším životním stylem

7 tipů jak nastartovat změnu za zdravějším životním stylem

Zdravý životní styl je způsob života, který pomáhá zvyšovat kvalitu a délku života. Charakterizuje ho zejména zdravá a vyvážená strava, pravidelný pohyb a cvičení a kvalitní spánek.

Obsah

Zdravý životní styl. Odkdy nás před dvěma lety zasáhla pandemie, mnohým lidem se drasticky změnil životní styl. Začali jsme více pracovat z pohodlí našich domovů, museli jsme změnit typ práce nebo dokonce přidat ještě noční šichty. Životní styl, který byl pro většinu z nás již sedavý, se nyní stal ještě omezenějším. Pro ty, kteří měli manuální práci a museli z finančních důvodů přidat další, nezůstal už žádný čas na odpočinek a relaxaci.

Nedostatek pohybu, příliš krátký spánek, přejídání, zvyšující se čas strávený před obrazovkou, stres, to jsou všechno negativní dopady na naše zdraví. Všechny tyto faktory se časem začnou odrážet na kvalitě našeho života. Nezdravý životní styl následně vede k riziku vzniku mnoha chronických problémů jako je hypertenze, srdeční choroby, cukrovka, infarkt atp. Abyste si nezaplnili zdravotní kartu a mohli vést svůj životní styl v souladu se zdravím, máme pro vás 7 tipů jak změnit své návyky a vydat se na cestu za zdravějším životním stylem:

1. Začněte jíst zdravá jídla

Strava je základ. Zdravá a nutričně vyvážená jídla vedou k lepšímu životnímu stylu. I když pracujete z domova nebo táhnete noční, dbejte na to, abyste jedli pravidelně a nevynechávali žádné jídlo. Důležitá je i pravidelnost. Plánujte dopředu. Navařte si klidně i na 2 dny a mějte připravené rozumné porce. Konzumace stravy bohaté na bílkoviny a vlákninu vám pomůže zůstat aktivní po celý den. Snižte příjem cukru, tuků a soli. Zařaďte do svého jídelníčku více ovoce a zeleniny. Cukrovinky a chipsy nechte v obchodě a nakupte si oříšky a semínka.

2. Začněte pravidelně pít

S pravidelnou stravou úzce souvisí i pravidelný pitný režim. Voda je základ pro naše tělo a jeho správné fungování. Pití čisté nebo minerální vody je nejlepší způsob jak zůstat hydratovaný, mít objem a tlak krve pod kontrolou a mít také pružnou a hladkou pokožku. Pokud jste doma, položte si na stůl džbán s vodou a kontrolujte její přijaté množství. Vodu můžete střídat s různými čaji, ovocnými šťávami nebo šumivými tabletami. Snažte se každý den vypít minimálně 2–3 litry tekutin. Samozřejmě, nepočítá se sem káva a alkohol.

"Základními pilíři zdravého životního stylu jsou zdravá a vyvážená strava, pravidelný pohyb a cvičení a kvalitní spánek."

3. Začněte se pravidelně hýbat

Ne, nemusíte jít hned do fitness centra a začít zvedat těžké váhy, ani jít hned zaběhnout 10 km. Stačí, že se začnete pravidelně hýbat. Každý z nás má rád něco jiného. Naštěstí dnes již existuje obrovské množství možností – od různých aktivit venku, přes různá sportovní a zážitková centra, až po online svět, kde si vyberete to nejvhodnější cvičení a užijete si ho v domácím prostředí. Pravidelná pohybová aktivita je nejlepším způsobem, jak udržet své fyzické a duševní zdraví v pořádku. Do aktivit se počítá i chůze, venčení domácí mazlíčka a úklid. Jakýkoli pravidelný pohyb zlepší váš životní styl.

4. Začněte lépe spát

Čtvrtým pilířem zdravého životního stylu je spánek. Musíme zdůraznit důležitost kvalitního spánku. Většina z nás považuje spánkový cyklus za samozřejmost. Málo z nás se zajímá o jeho kvantitu a hlavně kvalitu. Špatný režim spánku může narušit chuť k jídlu, snížit fyzickou výkonnost, může způsobit duševní únavu a dokonce i některé nemoci. Abyste tomu zabránili, dopřejte si každý den 8hodinový nepřerušovaný spánek. Pokud to není z jakýchkoli objektivních důvodů možné, zkuste přidat odpolední zdřímnutí na 30 až 60 minut. Bude mít blahodárný účinek na vaše zdraví – fyzické i psychické.

5. Začněte více relaxovat

Podobně blahodárný účinek na naše zdraví má také relax. Snažte se během dne co nejvíc relaxovat. Nenabádáme vás ke sledování televize, ale relax při knížce, novinách, křížovce, hudbě, při hraní společenských her, během koupele, kdekoli vám to bude příjemné. Někomu více vyhovuje aktivní relax, který může spojit s pohybovou aktivitou, vyvětrat si myšlenky v přírodě nebo během procházky navštívit někoho, s kým bude také během kávičky odpočívat. Mezi relaxační aktivity můžeme klidně zařadit i kreativní koníčky jako je malování, pletení, vaření či pečení. Spojte příjemné s užitečným a dopřejte si každý den alespoň chvíli času jen pro sebe.

6. Začněte omezovat nezdravé návyky

Pokud jste si plně vědomi toho, co vašemu zdraví neprospívá, začněte na tom postupně pracovat. Alkohol, kouření, užívání drog, nezdravé stravování či nedostatek spánku mají negativní vliv na fyzické a duševní zdraví člověka. Takže pokud jste na něco z toho zvyklí, zkuste to postupně odstřihnout. Nemusíte se vším seknout ze dne na den. Promyslete si to a postupně omezujte jednu věc za druhou. Když se změna zastabilizuje, nebojte se pustit do další. Tato změna povede nejen ke zdravějšímu životnímu stylu, ale také předejdete riziku chronických onemocnění.

7. Začněte si změnu užívat

Čím více našich tipů pro zdravý životní styl se vám podaří zavést do svého každodenního života, tím lépe se budete cítit. Nemusíte změnit hned všechno. Buďte odhodláni a trpěliví. Základem je nastartovat se a změnu musíte chtít. Spojte síly s rodinou nebo přáteli, ve skupince se budete navzájem lépe motivovat. A na závěr – začněte si změnu užívat, aby vám to přinášelo radost a chuť pokračovat na své cestě za zdravějším životním stylem. Držíme palce.

Čím více našich tipů pro zdravý životní styl se vám podaří zavést do svého každodenního života, tím lépe se budete cítit.