Převratná vědecká zjištění. Tyto látky poskytnou úlevu pro bolavé klouby
Převratná vědecká zjištění. Tyto látky poskytnou úlevu pro bolavé klouby

Převratná vědecká zjištění. Tyto látky poskytnou úlevu pro bolavé klouby

Převratná vědecká zjištění. Tyto látky poskytnou úlevu pro bolavé klouby

Tupá bolest, která činí běžné aktivity náročnější, cítitelně snižuje kvalitu života. U starších lidí se bolest kolen, kyčlí či kloubů na prstech vyskytuje velmi často, bohužel bolest kloubů si nevybírá, a proto trápí nejen starší generaci, ale i mladší lidi. V mladém věku může být bolest kloubů průvodním znakem přetížení či nadměrného cvičení, ale samozřejmě i začínajícího onemocnění. Dobrou zprávou však je, že bolest kloubů lze redukovat či zcela eliminovat. Stačí, když ve svém denním režimu uděláte pár malých změn.

Obsah

Proč klouby bolí?

Každého z nás čas od času bolí klouby, avšak pokud nejde o nic vážného a znáte příčinu (přetížení, úraz), není třeba se stresovat. Tento typ občasné bolesti totiž nepředstavuje žádný závažný stav a bolest obvykle odezní bez následků. Úlevu při bolesti kloubů po úrazech přinese například ledový obklad.

Pokud však tyto potíže přetrvávají delší dobu a brání vám bezstarostně provádět běžné denní činnosti, problém je na světě. Většinou se setkáváme s tím, že nebolí izolovaně jen jeden kloub, ale jde o vícenásobnou bolest, která je opravdu nepříjemná. Také je častým průvodním jevem bolesti kloubů takzvané vystřelování či vyzařování bolesti. To znamená, že pokud vás bolí například kyčle, bolest můžete cítit až v koleni.

Důvodů, proč klouby bolí je nespočet. Zde jsou však nejčastější příčiny:

Probíhající infekce v organismu

Pokud organismus bojuje s infekcí v důsledku virózy či chřipky, je možné, že se přidruží i bolestivost kloubů na celém těle. Tato bolest po odstranění infekce obvykle odezní do několika dní.

Hormonální změny v organismu

Náchylné na bolesti kloubů jsou zejména ženy v období menopauzy a těhotenství, kdy dochází k výrazným hormonálním změnám. Například těhotné ženy by měly být opatrné zejména ve třetím trimestru, kdy činnost hormonů způsobuje uvolňování vaziva v důsledku přípravy na porod.

Artritida

Artritida je obecně charakteristická přítomností zánětu, který vede k narušení struktury kloubu. To se projevuje bolestí, ztíženým pohybem a ztuhlostí. Existuje však několik typů artritidy, které se vzájemně liší tím, jak vznikají.

  • Osteoartróza (artróza) je onemocnění kloubů způsobené postupným opotřebováváním a poškozováním chrupavky.
  • Revmatoidní artritida je velmi časté závažné onemocnění kloubů, které postihuje všechny věkové kategorie, přičemž nejvíce ohroženy jsou ženy před menopauzou. Pro toto onemocnění je také charakteristická přítomnost zánětu, který však iniciují a udržují autoimunitní mechanismy. Průběh revmatoidní artritidy je progresivní a často vede k invaliditě. K léčbě se běžně využívají steroidní i nesteroidní medikamenty s cílem snížit zánět. Podle vědců existuje však i zcela přírodní a zázračné řešení těchto nepříjemných potíží.

Vědci zjistili, že zázračná Boswellia serrata je účinná při snižování zánětu v kloubech, a může tak zmírnit příznaky revmatoidní artritidy.

Podle indické studie z roku 2003 boswellové kyseliny výrazně zlepšují pohyblivost kloubů a snižují bolesti a otoky kloubů. Jiní vědci při obdobné studii testovali účinky boswellových kyselin při léčbě artritidy. Studie se zúčastnilo 175 pacientů, přičemž více než 75 % zúčastněných potvrdilo pozitivní účinky a zlepšení stavu při užívání boswellových kyselin.

Nadace pro artritidu dokonce doporučuje suplementovat boswellové kyseliny prostřednictvím výživových doplňků jako potenciální léčbu revmatoidní artritidy i osteoartrózy.

Přírodní doplněk stravy vyrobený přímo na území Slovenska, Boswellia serrata od společnosti Kompava, obsahuje více než 85 % boswellových kyselin získaných z pryskyřice stromu Boswellia serrata. Tyto účinné látky jsou zároveň obohaceny o extrakt z černého pepře pro maximální vstřebatelnost a účinnost boswellových kyselin. Kombinace těchto látek tak představuje dokonalou kombinaci pro podporu pohybového aparátu a správnou činnost kloubů.

DNA

Toto onemocnění je způsobeno v důsledku probíhajícího zánětu v jednom, případně více kloubech najednou. Charakteristická je intenzivní bolest, která znemožňuje vykonávat zažité činnosti.

Přetížení kloubů v důsledku nadměrné fyzické aktivity

Nadváha

Jak pečovat o klouby?

Mnoho lidí problémy s pohybovým aparátem mylně pokládá za přirozený projev stárnutí. Rozvoji kloubních a kosterních chorob však nahrává nejen dědičnost, ale také obezita, špatné stravování či sedavý způsob života.

  • Zdravá strava

Jídelníček plný vitamínů a minerálů pro zdraví pohybového aparátu představuje klíč k úspěchu. Odborníci doporučují zařadit do jídelníčku středomořské potraviny, které působí protizánětlivě. Také doporučují ve zvýšené míře konzumovat rybí olej, který je dobrým zdrojem omega-3 mastných kyselin. Základem stravy by měla být ovoce a zelenina, zejména však zelná zelenina (brokolice, květák, kapusta), která obsahuje velké množství antioxidantů, vitamínů a vlákniny. Doporučuje se také do stravy zahrnout mléčné výrobky, které díky vysokému obsahu vápníku přispívají k udržení zdravého pohybového aparátu. Omezte jídla z bílé mouky, s vysokým obsahem cukru a také průmyslově zpracované polotovary. 

  • Účinná výživa pro pohybový aparát

K nejčastějším onemocněním kloubů na Slovensku se řadí revma, artritida a artróza, kosterním chorobám dominuje osteoporóza. Pokud se onemocnění neléčí, vede k častějším a delším pobytům v nemocnici a dokonce k trvalé invaliditě. I zde platí, že včasná prevence pomáhá zpomalit nebo zastavit rozvoj nemoci.

Pozitivem je, že v současnosti trh nabízí slušný výběr doplňků i v kategorii kloubní výživy, které mají za úkol chránit a vyživovat kosti, klouby, vazy a šlachy. Pravidelné užívání kloubní výživy vám dopomůže udržovat pohybový aparát zdravý, čímž můžete předcházet předčasnému opotřebení či úrazům spojeným s nadměrným zatěžováním kloubů.

Samozřejmě iv kategorii výživových doplňků pro posílení kloubů platí, že můžete najít skutečně kvalitní výrobky, ale bohužel také produkty, které neobsahují některou z účinných látek nebo jí neposkytují dostatek.

Kloubní výživu můžeme užívat v sypké, tobolkové nebo tabletové formě. Je všeobecně známo, že užívání sypkých forem všech suplementů, tedy i kloubní výživy, je o něco lepší a efektivnější, jelikož má rychlejší vstřebatelnost.

Prášková forma kloubní výživy však nevyniká mezi jinými formami jen výše zmíněnou vstřebatelností, ale také tím, že nám díky různým příchutím umožní připravit si chutný a osvěžující nápoj, který vyživí klouby, ale nezatíží žaludek. Dále je velmi důležité kromě formy si při koupi prověřit také obsah účinných látek daného produktu.

S největší rozdílností se při kloubních výživách setkáváme zejména v obsahu kolagenu. Nízký obsah kolagenu vede ke snížené účinnosti. Efektivní kloubní výživa by měla obsahovat alespoň 8-10 g kolagenu v jedné dávce.

Takovou kloubní výživou je komplexní kloubní výživa ve formě osvěžujícího nápoje Gelo-3 Complex. Dostupná je ve 4 skvělých příchutích, je bez lepku, laktózy a je vhodná pro diabetiky a děti od 8 let. Je vhodná nejen pro lidi, kteří trpí bolestmi kloubů, ale je také účinnou prevencí pro ty, kteří nadměrně zatěžují klouby, to znamená, že je správnou volbou pro každého aktivního člověka, sportovce či těžce pracujícího člověka.

Gelo-3 Complex obsahuje až 8 g kolagenu v jedné dávce. Kolagen v této kloubové výživě je zároveň ve formě kolagenových peptidů, a tak je mnohem více vstřebatelnou a účinnou formou než standardní kolagen. Gelo-3 Complex obsahuje také další účinné látky pro podporu a regeneraci pohybového aparátu, a to glukosamin a chondroitin sulfát, vápník a hořčík, vitamín C, E a vitamíny skupiny B.

Pozitivní vliv kolagenu při redukci bolesti kloubů

Bolest pohybového aparátu je dôvodem každé třetí až čtvrté návštěvy pacienta u praktického lékaře. Vědci z Freiburské univerzity však publikovali studii, v níž potvrdili priaznivé účinky kolagenu při zmierňování bolesti kloubů při užívání 5g kolagenu/denně, a proto se pravidelné užívání doplňků stravy s obsahem kolagenu jeví jako potenciální řešení pro úlevu při bolestech kloubů.

Tip: Chcete-li kloubem rychle doplnit kolagen a zároveň si pochutnat na lahodné dobrotě, který neuškodí vaší linii, doporučujeme sáhnout po kolagenových tyčinkách Joint Bar. Tyto chutné tyčinky jsou dostupné ve 3 příchutích, a to mango s kousky křupavého ovoce, lahodný kokos nebo čokoláda-banán a poskytnou až 6 g kolagenových peptidů v jedné tyčince.

Další zázračné látky pro bezstarostný pohyb

  • Glukosamin sulfát je látka, ze které si organismus vytváří strukturální složky kloubních chrupavek. Množství glukosaminu vytvářeného v organismu s věkem klesá. Následkem je, že chrupavka ztrácí svou schopnost chovat se pružně a tlumit nárazy. V postižených kloubech dochází ke značnému poškození chrupavky, po kterém následuje ztuhlost, bolesti, deformace a omezení pohybu v kloubech. Dodání glukosaminu do organismu chrání, regeneruje povrchy kloubů a má tak výrazné protizánětlivé účinky.
  • Chondroitin sulfát chrání klouby před poškozením tím, že stimuluje produkci hlavních složek kloubové chrupavky, přitahuje a váže vodu.
  • MSM (metylsulfonylmetan) je zdrojem organicky vázané síry. Nedostatečné hladiny biosíry v organismu mohou vést k neschopnosti organismu obnovovat poškozené tkáně, protože síra je důležitá při produkci kolagenu a obnově struktury poškozených tkání. MSM také hraje důležitou roli při zmierňování bolesti způsobené zánětem, reguluje přesun tekutiny ve tkáních udržováním pružnosti buněčných membrán, což je důležité pro zmírnění otoků.
  • Fyzická aktivita a cvičení

Pravidelný pohyb je důležitou součástí péče o pohybový aparát. Odborníci doporučují pro udržení kloubů v dobré kondici pravidelně cvičit. Cvičení posiluje svaly kolem kloubů, čímž se zajišťuje jejich vyšší ochrana a také se zvyšuje průtok krve do kloubů. Doporučuje se také praktikovat cvičení zaměřená na rozvoj flexibility, které zvětšuje rozsah pohyblivosti kloubů. Na pravidelnou sportovní aktivitu by neměli zapomínat zejména lidé se sedavým způsobem života.

Pokud vás klouby bolí, zapomeňte se špičkové sportovní výkony, upřednostněte typy tréninků s nižší intenzitou, jako například chůze, jóga, pilates, plavání či jízda na kole. Před cvičením samozřejmě nezapomeňte na pořádnou rozcvičku a zahřátí. Je to účinná prevence vzniku zranění a zároveň klouby a šlachy mají vyšší tendenci bolet, jsou-li ztuhlé, proto je třeba je zahřát a připravit na sport.

  • Kontrola hmotnosti

Nadváha může být pro klouby skutečně zatěžující. Myslete na to, že každý kilogram navíc zvyšuje zatížení kloubů, a to zejména v oblasti kyčlí, kolen a páteře. Udržování zdravé hmotnosti proto představuje cestu k udržení zdravých a nebolevých kloubů.

Je důležité si uvědomit, že naše energie, vitalita a schopnost pohybovat se ve velké míře závisí na zdraví našich kloubů. Je proto důležité udržovat je v co nejlepším stavu, a to vyžaduje správnou výživu.