Osvěžení a protein? Určitě zkuste nový JUICY PROTEIN Více na...

 Prevence je základ nebo, „jak“ užívat kloubní výživu, aby měla efekt?
Prevence je základ nebo, „jak“ užívat kloubní výživu, aby měla efekt?

Prevence je základ nebo, „jak“ užívat kloubní výživu, aby měla efekt?

 Prevence je základ nebo, „jak“ užívat kloubní výživu, aby měla efekt?

Mnoho lidí užívá doplňky k podpoře zdraví kloubů především v rámci zmírnění současné bolesti kloubů nebo, aby zabránily případnému vzniku.

Obsah

S věkem se opotřebení kloubů zvyšuje, zejména však u sportovců, u těžce fyzicky pracujících lidí, ale rovněž u lidí se sedavým zaměstnáním v důsledku nedostatečného pohybu a nesprávného sezení. Současný trh však nabízí na výběr množství produktů pro posílení zdraví kloubů, avšak, jak si vybrat ten správný či, jak jej následně konzumovat, abyste docílili žádoucího efektu?

Vyrazili jste si zasportovat, ale po chvíli vás zastavila bolest kloubů? Nebo vám dělá problém ranní vstávání z postele, případně pociťujete bolest už i při běžných domácích činnostech? Onemocnění kloubů zdaleka nepostihuje jen seniory a rozhodně se vyplatí jej podchytit včas. Mnoho lidí své problémy s pohybovým aparátem mylně pokládá za přirozený projev stárnutí. Rozvoji kloubních a kosterních chorob však nahrává nejen dědičnost, ale také obezita, špatné stravování či sedavý způsob života. K nejčastějším onemocněním kloubů na Slovensku se řadí revma, artritida a artróza, kosterním chorobám dominuje osteoporóza. Pokud se onemocnění neléčí, vede k častějším a delším pobytům v nemocnici a dokonce k trvalé invaliditě. I zde platí, že včasná diagnostika a prevence pomáhá zpomalit nebo zastavit rozvoj nemoci.

Pozitivem je, že v současnosti již farmaceutický průmysl nabízí slušný výběr doplňků iv kategorii kloubní výživy, které mají za úkol chránit a vyživovat kosti, klouby, vazy a šlachy. Pravidelné užívání kloubní výživy vám dopomůže udržovat pohybový aparát zdravý, čímž můžete předcházet předčasnému opotřebení či úrazům spojeným s nadměrným zatěžováním kloubů.

Kloubní výživu je vhodné užívat zejména pokud:

 • Sportujete na vrcholové úrovni
 • Přetěžujete nosné klouby (manuálně pracující, obézní lidé apod.)
 • Chcete udržet klouby zdravé a minimalizovat riziko jejich poškození v budoucnosti

Dejte si pozor do jaké kloubní výživy investujete

Samozřejmě iv kategorii výživových doplňků pro posílení kloubů platí, že můžete najít skutečně kvalitní výrobky, ale bohužel i produkty, které neobsahují některou z účinných látek nebo jí neposkytují dostatek.

Kloubní výživu můžeme užívat v sypké, tobolkové nebo tabletové formě. Je všeobecně známo, že užívání sypkých forem všech suplementů, tedy i kloubní výživy, je o něco lepší a efektivnější, jelikož má rychlejší vstřebatelnost, ale pokud vám vyhovuje forma tablet či kapslí, i tato verze je samozřejmě v pořádku.

Prášková forma kloubní výživy však nevyniká mezi jinými formami jen výše zmíněnou vstřebatelností, ale také tím, že nám díky různým příchutím umožní připravit si chutný a osvěžující nápoj, který vyživí klouby, ale nezatíží žaludek. Dále je velmi důležité kromě formy si při koupi prověřit také obsah účinných látek daného produktu.

S největší rozdílností se při kloubních výživách setkáváme zejména v obsahu kolagenu. Nízký obsah kolagenu vede ke snížené účinnosti. Efektivní kloubní výživa by měla obsahovat alespoň 8-10 g kolagenu v jedné dávce.

Co by měla správná kloubní výživa obsahovat?

Základem jsou látky, které jsou přirozenou součástí kloubní chrupavky, kloubní tekutiny a pojivových tkání (vaziv, šlach). Zabezpečují pružnost či funkční a mechanické vlastnosti chrupavky, ale také se podílejí na její regeneraci.

Patří sem:

 • Glukosamin sulfát,
 • Chondroitin sulfát,
 • Kolagen, Kyselina hyaluronová.

Glukosamin sulfát a Chondroitin sulfát patří mezi tzv. SYSADOA (symptomaticky pomalu působící léky na osteoartrózu) – působí protizánětlivě, zlepšují funkci kloubu, snižují bolest, účinkují pomalu – účinek se dostaví přibližně po měsíci užívání a přetrvává i po jejich vysazení (cca 2-3 měsíce).

 • Vitamíny a minerály - případně jiné látky příznivě ovlivňující funkčnost pohybového aparátu.
 • Vitamin C – je nezbytný pro efektivní vstřebávání kolagenu a ke správné funkci chrupavek a kostí.
 • Vápník, hořčík, zinek, mangan, vitamín D, vitamín K2.
 • MSM (metylsulfonylmetan) – organicky vázaná síra.

Poznejte bližší látky, které chrání a regenerují vaše chrupavky

Glukosamin je látka, ze které si organismus vytváří strukturální složky kloubních chrupavek. Množství glukosaminu vytvářeného v organismu s věkem klesá, což způsobuje, že chrupavky kloubů se opotřebovávají. Dodání glukosaminu do organismu chrání, regeneruje povrchy kloubů a má také výrazné protizánětlivé účinky.

Někteří lidé věkem ztrácejí schopnost vytvářet dostatečné hladiny glukosaminu. Následkem je, že chrupavka ztrácí svoji schopnost chovat se pružně a tlumit nárazy. V postižených kloubech dochází ke značnému poškození chrupavky, po kterém následuje ztuhlost, bolesti, deformace a omezení pohybu v kloubech.

Chondroitin chrání klouby před poškozením tím, že stimuluje produkci hlavních složek kloubní chrupavky, přitahuje a váže vodu.

MSM (metylsulfonylmetan) je zdrojem organicky vázané síry. Nedostatečné hladiny biosíry v organismu mohou vést k neschopnosti organismu obnovovat poškozené tkáně, protože síra je důležitá při produkci kolagenu a obnově struktury poškozených tkání. MSM také hraje důležitou roli při zmírňování bolesti způsobené zánětem, reguluje přesun tekutiny ve tkáních udržováním pružnosti buněčných membrán, což je důležité pro zmírnění otoků.

Jak správně užívat kloubní výživu?

Ideální doba užívání kloubní výživy, například produktu Gelo-3 Complex je kdykoli během dne, avšak jednu dávku užívejte jeden až dvakrát denně mezi jídly, případně zcela nalačno.

 • K doplnění potřebných látek pro výživu kloubů užívejte odměrku jednou denně nalačno.
 • Při bolestech kloubů či při silné fyzické a sportovní námaze nebo v období růstu lze doplňovat látky pro výživu kloubů častěji, a to jednu dávku dvakrát denně.
 • Děti 7 – 11 let: 1 odměrka prášku (1/2 dávka) 1x denně
 • Děti od 11 let: 2 odměrky prášku (1 dávka) 1x denně

Příprava

Dvě odměrky prášku rozmíchejte ve 200 – 300 ml čisté vody. Nechte rozpustit, promíchejte a vypijte ideálně nalačno.

Jak můžeme ještě podpořit zdraví kloubů?

 • Pravidelným všestranným pohybem – je důležité klouby procvičovat a vystavovat jejich pravidelné zátěži. Jednostranný pohyb s častými nárazy jim však škodí.
 • Omezením stresu – stres je jedním ze spouštěčů autoimunitních onemocnění. Vhodnou obuví, a to především pokud jste v práci převážně na nohou.
 • Ergonomicky zařízenou kanceláří - nekvalitní židle, špatně umístěný počítač a nevhodné sezení vytváří tlak na klouby.
 • Vyváženým jídelníčkem – vaše klouby potřebují především vápník, hořčík, vitamín D, vitamín K a fosfor. Ze stopových prvků zinek, bor, mangan a měď.

Pokud jsou vaše kosti a klouby vystavovány nadměrné zátěži nebo vás často trápí jejich bolesti, zajistěte jim potřebnou výživu vhodnými doplňky stravy, a to iv případě, že se u vás již projevily některé z nemocí pohybového aparátu. Kloubní výživu můžete přijímat nejen v podobě prášku příjemné chuti, který rozpustíte ve sklenici vody, ale také v podobě kloubní tyčinky s názvem Joint bar – jediné kloubní tyčinky na Slovensku, iv EU, kterou najdete v různých lahodných příchutích.

Tyčinka Joint bar je složena z hydrolyzované želatiny, což je nejdůležitější látka pro tvorbu kolagenu. Doporučujeme vám pravidelně užívat duo suplementů Gelo-3 complex a tyčinku Joint bar, což vám zajistí potřebnou kloubní výživu. Oba produkty obsahují i ​​účinné látky, jako je žraločí chrupavka, chondroitin sulfát, a proto obě látky společně s glukosamin sulfátem aktivně působí protizánětlivě, regenerují chrupavku, hydratují ji a dělají ji pružnou a odolnou. Součástí komplexu je také vitamín C a vitamíny skupiny B. Tato kloubní výživa obsahuje čistě přírodní aktivní látky, které nejsou škodlivé ani při častém a nadměrném užívání. Jednotlivé extrakty vaše tělo podpoří v boji proti zánětlivým i degenerativním procesům.