Detoxikace organizmu - proč by jsme ji neměli podcěnit?
Detoxikace organizmu - proč by jsme ji neměli podcěnit?

Detoxikace organizmu - proč by jsme ji neměli podcěnit?

Detoxikace organizmu - proč by jsme ji neměli podcěnit?

Po čase se v našem organismu nahromadí toxické látky a škodlivé mikroorganismy, které značně oslabují imunitní systém, proto je důležité neustále pracujícímu tělu dopřát pořádný detox.

Obsah

Voda, kterou pijeme, vzduch, který dýcháme i potraviny, které jíme obsahují množství škodlivých chemikálií (toxinů), které se denně dostávají do našeho organismu. Přestože v lidském organismu fungují mechanismy samočištění, postupně selhávají a nedokážou průběžně odstraňovat z těla odpad. Ten se ukládá v jednotlivých orgánech a buňkách.

Imunitní systém je přetížen – vzniká množství zdravotních problémů. Důležitou roli hraje pravidelná detoxikace – očista organismu.

Jen v tlustém střevě dospělého člověka se nachází tři až pět kilogramů nestrávených a usazených zbytků potravy!

Čištění organismu od toxických látek se doporučuje vždy, když se dostaví pocit plnosti a organismus dává signál, že více živin zpracovat nedokáže. Tradičně se doporučují detoxikace v obdobích, kdy se mění roční období – tehdy je organismus nejvíce náchylný k onemocnění. Nejdůležitější je jarní půst. Doporučuje se také půst na podzim (září).

Při detoxikaci se doporučuje jíst ve zvětšené míře vláknina (střevní metla), olivový olej, jablečný ocet a mořské řasy. Antioxidanty (vitamin A, E, C a selen), B-komplex, vápník, hořčík a zinek by měly být samozřejmostí. Acidofilní bakterie pomohou při detoxikaci obnovit střevní mikroflóru.

Výhodné je konzumovat ovoce vcelku, které obsahuje právě vlákninu potřebnou pro střevo. Nevhodné je konzumovat alergizující potraviny (mléko, vajíčka), vnitřnosti, červené maso, smažená jídla, rafinovaný cukr.

Pitný režim by se měl během detoxikace zvýšit dvojnásobně, aby mohly tekutiny odplavovat rozpuštěné toxiny. Nejlepší je pít čistou vodu, která odplavuje z buněk zplodiny buněčného metabolismu.

Vhodné je pít čaje a extrakty z bylin jako jsou kopřiva, pampeliška, echinacea, lopuch, bříza a jiné. Nejsou vhodné sycené nápoje a zejména nápoje s obsahem cukru a chemikálií (např. fosforečnanů). Vhodné mohou být také ovocné šťávy, ale ředěné vodou. Podpůrné účinky na čištění organismu má také petržel, česnek, reveň a réva. Žádný alkohol, žádné cigarety!

Detoxikaci podporuje fyzická aktivita (ne však vytrvalostní jako dlouhodobé běhy, jízda na kole…), teplé koupele, teplá sprcha a sauna pro zvýšení vylučování škodlivých látek. Také odpočinek, relaxace a eliminace stresu umožňuje lepší průběh detoxikace. Při detoxikaci tělo potřebuje energii k rozkládání toxinů, proto velký výdej energie není vhodný. Člověk by se cítil velmi unaveně a ospale.

Je-li organismus plný toxinů – během detoxikace se mohou projevit bolesti hlavy, podrážděnost, slabost, únava, fonofobie (přecitlivělost na zvuky), zhoršení spánku, zvracení, průjem, ekzémy. Nejsou to příznaky onemocnění, ale očišťování organismu.

Varovné signály zanesení organismu

 • alergie nebo nesnášenlivost určitých potravin
 • špatný dech, páchnoucí plyny a stolice
 • zácpa, průjem, hrudkovitá stolice, nepravidelný pohyb střeva
 • časté přetížení, chřipka, nachlazení
 • nadýmání nebo plynatost, časté poruchy tenkého střeva • časté bolesti hlavy z bolesti, které migrují z místa na místo
 • nesnášenlivost mastných jídel
 • nízká energie, ztráta vitality z neznámé příčiny
 • bolest v dolní části páteře
 • snížená odolnost vůči infekcím
 • potřeba dlouhého spánku
 • bolest v játrech nebo v žlučníku
 • zanícený prs, vaginální infekce
 • kožní problémy: vyrážky, uhrovitost, akné

Jazyk může indikovat problémy v těle

Jazyk je orgánem chuti a začátkem trávicího traktu. Můžeme jej označit za zrcadlo celého trávicího ústrojí. Čistý růžový jazyk je známkou čistoty trávicích orgánů, a naopak – jakýkoli povlak je svědectvím o jejich znečištění.

Zrudlý, nažloutlý nebo nazelenalý povlak jazyka ukazuje na poruchy v metabolismu, hnědo-černé zbarvení indikuje narušení pohybu natráveniny a jejího rozkladu.

Nejčastěji se u lidí vyskytuje bílý povlak, který oznamuje toxicitu v trávicím traktu.

Podívejme se tedy s vyplazeným jazykem do zrcadla a přesvědčme se sami o čistotě našeho organismu! Není růžový? Je čas se detoxikovat!

Pomůže Vám při tom výživy k detoxikaci Yucca Shidigera.