Získajte teraz balenie Serrapeptase Plus +30% obsahu za cenu klasického balenia. Viac na...

Jak se zbavit zánětů v těle? Zkuste serrapeptázu
Jak se zbavit zánětů v těle? Zkuste serrapeptázu

Jak se zbavit zánětů v těle? Zkuste serrapeptázu

Jak se zbavit zánětů v těle? Zkuste serrapeptázu

Enzymy jsou nezbytnou součástí většiny metabolických procesů a jsou přímo nebo nepřímo důležité pro normální fungování těla. Jak prokázaly klinické studie, serrapeptázafibrinolytické účinky. Znamená to, že dokáže rozpouštět krevní sraženiny a snižovat riziko vzniku krevních sraženin. Kromě toho má také protizánětlivé a antiedematózní účinky, což znamená, že pomáhá zamezit otoku a hromadění tekutiny v mnoha tkáních. Jak se tedy zbavit zánětu v těle?

Obsah

Co je serrapeptáza?

Serrapeptáza, také známá jako serrapeptidáza, je přírodní (proteolytický) enzym, který štěpí bílkoviny. Je produkován přátelskou bakterií z rodu Serratia, žijící v trávicím traktu bource morušového (Bombyx moři). Tento enzym se získává z enterobakterií Serratia sp. E-15 prostřednictvím kontrolované fermentace. Jeho funkce spočívá v rozkladu a odstraňování poškozených buněk z organismu.

Věděli jste, že?

Bourec morušový primárně využívá tento enzym při trávení tvrdých listů moruše, kterými se živí? Nicméně, zájem vědců vzbudilo až jeho využití k urychlenému rozpuštění velmi tvrdého zámotku, ve kterém se larva transformuje na dospělého jedince.

Jak serrapeptáza funguje?

Podívejme se spolu na proces, jak serrapeptáza vlastně funguje. Využívá se především pro své protizánětlivé účinky. Při zánětlivých procesech se často hromadí zbytky buněk, včetně bílkovin, které mohou přispět k zánětu a způsobit bolest a nepohodlí. Serrapeptáza pomáhá odstranit tyto zbytky tím, že je rozkládá na menší složky, což může zmírnit zánět a bolest. Jak to tedy celé funguje?

 • Úvodní kontakt

Serrapeptáza se zavádí do organizmu, buď přirozeně, jako součást stravy (například konzumací fermentovaných potravin) nebo formou doplňků.

 • Absorpce

Enzym se absorbuje z trávicího traktu do krevního oběhu, kde může cirkulovat po celém těle.

 • Cílové účinky

Po absorpci může serrapeptáza provádět své účinky v organismu. Mezi tyto účinky patří rozklad bílkovin, rozpouštění biofilmů, zmírnění zánětlivých reakcí a podpora krevního oběhu.

 • Rozklad bílkovin

Serrapeptáza štěpí bílkoviny, které tvoří základní struktury tkání, krevních sraženin a jiných biologických materiálů. Tento proces může pomoci odstraňovat zbytečné bílkoviny a tkáňové odpady z organismu.

 • Rozpouštění biofilmů

Také má schopnost rozkládat biofilm, což je vrstva bakterií a dalších mikroorganismů, která může chránit infekce před účinky léků a imunitního systému.

 • Zmírnění zánětlivých reakcí

Může také pomoci snižovat zánět v organismu tím, že rozkládá zbytečné bílkoviny a tkáňové odpady, které mohou způsobovat zánětlivé procesy.

 • Podpora krevního oběhu a rozpouštění krevních sraženin

Serrapeptáza má schopnost rozkládat fibrin, bílkovinnou složku krevních sraženin, což může pomoci v rozpouštění stávajících sraženin a snižování rizika nových sraženin.

Jaké jsou účinky enzymu serrapeptáza?

Účinky serrapeptázy jsou rozsáhlé a její schopnost rozkládat bílkoviny a poskytovat více benefitů pro organismus vzbuzuje zájem o její potenciální roli při léčbě různých onemocnění. Účinky enzymu serrapeptáza zahrnují:

 • Silné protizánětlivé účinky

Pomáhá odstraňovat zbytky buněk a bílkovin, které způsobují zánětlivou reakci.

Tento enzym dokáže rozkládat zánětlivé látky, což vede k rychlejšímu ústupu zánětu a doprovodných symptomů.

 • Podpora hojení ran

Odstraňuje mrtvou tkáň a stimuluje tvorbu nových buněk.

 • Zlepšení prokrvení

Což je důležité pro optimální fungování orgánů a tkání.

 • Analgetické účinky

Vzhledem k tomu, že zánět způsobuje často spojenou bolest, účinky protizánětlivého účinku serrapeptázy mohou také pomoci zmírňovat bolest, díky její schopnosti hydrolyzovat bradykinin, histamin a serotonin.

 • Ředění krve

Serrapeptáza má schopnost rozkládat sraženiny v krvi, což může pomoci zlepšit krevní oběh a prevenci vzniku dalších krevních sraženin.

K čemu se serrapeptáza využívá v zahraničí?

Proteolytický enzym serrapeptidáza se již desetiletí ve světě široce používá při léčbě řady nemocí a poruch. Studie in vitro, kontrolované, nekontrolované preklinické a klinické studie a některé neoficiální zprávy zdůrazňují jeho potenciál.

Serrapeptáza je v zahraničí tedy široce využívána pro různé účely včetně:

 • léčby zánětlivých stavů,
 • podpory hojení ran,
 • zmírňování otoků a
 • podpory celkového zdraví.

Například v Japonsku se používá jako protizánětlivé a mukolytické činidlo (které ředí hlen). Hlen dýchacích cest je lepkavý gel důležitý pro obranný systém dýchacích cest. Serrapeptáza je běžně prodávána jako doplněk stravy nebo jako součást některých léků.

V Západní Evropě a Asii se stala serrapeptáza běžným prostředkem v léčbě otoků, které často vznikají po úrazech nebo zánětech. Kromě toho se stala oblíbenou alternativou antibiotik a analgetik. Tento účinný enzym je vhodnou alternativou k tradičním lékům, jako jsou salicyláty a steroidy, zejména při revmatoidní artritidě a širokém spektru autoimunních onemocnění, která jsou spojena se zánětlivou odpovědí organismu. Mezi tato onemocnění patří ulcerózní kolitida, psoriáza, alergie a některé formy rakoviny. Serrapeptáza se osvědčila jako účinný prostředek ke zmírňování příznaků těchto onemocnění.

V každém případě, rostoucí množství důkazů podporuje účinnost serrapeptázy a její možnou roli jako součást komplexního přístupu k léčbě zánětlivých onemocnění organismu. S její schopností zmírnit otoky, zmírnit bolest a podpořit regeneraci tkání se stává zajímavou alternativou v medicínském světě.

S čím nám může tento protizánětlivý enzym pomoci?

Zánět slouží jako obranný mechanismus při poranění a infekci. Imunitní systém rychle reaguje na jakékoli cizorodé látky, jakož i na poškození tkáně seskupením imunitních buněk a zánětlivých mediátorů do cílového místa. Proto se zánět považuje za čistící proces těla vedoucí k udržení homeostázy.

Serrapeptáza, jako protizánětlivý enzym, má potenciál pomoci při různých zdravotních stavech a onemocněních spojených se zánětem. Dokáže rozkládat neživé a odumřelé části buněk v organismu, které mají na svědomí záněty. S čím může serrapeptáza pomoci:

 • v kombinaci s antibiotiky dokáže zmírnit infekce a zabránit jejich šíření v těle
 • ke zmírnění bolesti a zánětu spojených s artritidou
 • při sinusitidě a respiračních problémech - ke snižování zánětu v nosní dutině a uvolňování ucpaných dutin
 • s cystitidou a jiné infekcích močových cest - neboť snižuje zánět a podporuje hojení tkáně v těle
 • protože pomáhá rozkládat bílkoviny – zlepšuje trávení
 • při ředění krve a prevenci kardiovaskulárních onemocnění – neboť také pomáhá rozkládat sraženiny a zlepšuje cirkulaci krve.

Při jakých problémech je vhodné serrapeptázu užívat?

Jak již bylo výše zmíněno, serrapeptáza je často užívána v případech, kdy se vyskytují problémy spojené se zánětem, otokem a zlepšením cirkulace krve. Zde je několik příkladů problémů, při kterých by užívání serrapeptázy mohlo být užitečné:

 • Artritida

Serrapeptáza se často používá ke zmírnění zánětu a bolesti spojené s různými typy artritidy, jako je revmatoidní artritida a osteoartritida.

 • Sinusitida a respirační problémy

Při zánětech nosních dutin a problémech s dýchacím traktem, jako je chronická sinusitida nebo otoky hltanu, může být serrapeptáza užitečná pro zmírnění otoků a zánětu.

 • Infekce močových cest

Při infekcích močového systému, jako je cystitida, může serrapeptáza pomoci zmírnit zánět a podpořit hojení tkáně.

 • Trávicí problémy

Serrapeptáza se používá k podpoře zdraví trávicího systému tím, že pomáhá rozkládat bílkoviny a zlepšuje trávení.

 • Prevence kardiovaskulárních onemocnění

Na podporu zdraví srdce a cév tím, že pomáhá ředit krev a zlepšuje cirkulaci krve.

 • Pomáhá vázat těžké kovy a vylučovat jedy (toxiny), čímž pomáhá zlepšit obranyschopnost těla, usměrnit hormonální nerovnováhu a zrychlit hojení tkání.

Pro koho je serrapeptáza vhodná?

Serrapeptáza je vhodná pro každý organismus, který trpí zánětlivými stavy, otoky či poraněními. Je také vhodná pro organismus na podporu hojení ran nebo zlepšení prokrvení tkání a na problémy s krevními sraženinami. Také se ukázalo, že je vhodná i pro boj s artritidou. Serrapeptáza se používá při respiračních problémech, při infekcích močového systému, ale zejména, jak jsme již mnohokrát vzpomínali na zmírnění zánětu v těle.

Na světě existuje jen jeden druh serrapeptázy stejně účinný pro organismus (jak pro lidi, tak pro zvířata). Serrapeptáza byla schválena také jako veterinární přípravek pro pomoc při různých onemocněních zvířat. Porovnáme-li ji se serrapeptázou určenou pro lidi, jde přesně o tutéž látku s přizpůsobeným dávkováním v závislosti na velikosti (hmotnosti) organismu.

Věděli jste, že německý lékař, Dr. Hans Nieper

Stál v popředí využití serrapeptázy v medicíně, především při léčbě cévních onemocnění? Jeho revoluční použití tohoto enzymu otevřelo nové možnosti v boji proti problémům s koronárními tepnami a jinými kardiovaskulárními onemocněními.

Dr. Nieper využíval serrapeptázu k řešení problémů spojených s nahromaděním plaku v tepnách. Tento enzym se ukázal jako účinný ve své schopnosti rozpouštět fibrin v arteriálním plaku a eliminovat mrtvé nebo poškozené tkáně, přičemž nedocházelo k poškození zdravé tkáně nebo tepen.

Konkrétně tvrdil, že: „Pouze tři 5 mg tablety serrapeptázy denně 12 až 18 měsíců jsou dostatečné k odstranění vlákninových blokád ze zúžených koronárních arterií (srdečních cév)“.

Jaké další doplňky s obsahem proteolytických enzymů se vyplatí znát?

Doplňky s obsahem serrapeptázy se mohou lišit svou účinností, která se měří silou enzymu vyjádřené v SPU jednotkách (serratiopeptidase units). Čím vyšší je toto číslo, tím vyšší je síla enzymu a silnější účinek enzymu na organismus. Kromě čisté serrapeptázy existuje mnoho dalších doplňků stravy obsahujících proteolytické enzymy, které mohou mít podobné účinky. Tyto enzymy se také využívají ke zmírnění zánětlivých stavů. Mezi nejznámější doplňky s obsahem proteolytických enzymů patří:

 • Bromelain

Tento enzym se získává z ananasu a má protizánětlivé a trávicí vlastnosti. Bromelain se nejčastěji používá ke zmírnění zánětu v těle.

 • Papain

Je enzym získáván z papáje a má podobné účinky jako bromelain. Používá se k podpoře trávení a zmírnění zánětu.

 • Trypsin a chymotrypsin

Tyto enzymy se běžně využívají k léčbě zánětlivých stavů, mohou pomoci zmírnit otoky a zlepšit hojení ran. Jsou produkovány slinivkou břišní a hrají důležitou roli v trávení bílkovin.

Tento enzym se získává z fermentovaných sójových bobů Nattó a má schopnost ředit krev a zlepšovat cirkulaci krve díky tomu, že dokáže štěpit fibrin – je nerozpustný protein vytvořený při konečné fázi srážení krve. Nachází se v cévách a krevním řečišti. V pavučině vytvořené z fibrinu se zachycují krevní buňky. Při velké pavučině může dojít až k ucpání cév a následně k rozvinutí různých srdečně - cévních onemocnění.

Serrapeptáza je přírodní proteolytický enzym se širokými zdravotními účinky. Je důležité ji užívat s ohledem na doporučení lékaře a dávkování, aby se dosáhlo nejlepších výsledků a minimalizovaly se možné vedlejší účinky na organismus.