Osvěžení a protein? Určitě zkuste nový JUICY PROTEIN Více na...

Kdy užít protein? Nebo jak na výživové doplňky
Kdy užít protein? Nebo jak na výživové doplňky

Kdy užít protein? Nebo jak na výživové doplňky

Kdy užít protein? Nebo jak na výživové doplňky

O tématu užívání doplňků výživy před a po tréninku se napsalo na internetu již mnoho, proto tématem tohoto článku není přesné stanovení optimálního množství jednotlivých živin užívaných před cvičením a po cvičení. 

Každý z nás má jinak nastavený metabolismus, trávení, určité stravovací návyky, které pokud nejsou vhodné pro trénink, je třeba je změnit. Nicméně ne radikálně, ale přizpůsobovat se postupně a hledat pro sebe to nejvhodnější z hlediska maximálního využití živin. 

Pokud se rozhodneme pro trénink v posilovně, je velmi důležité si uvědomit, že nejvyšší přísun živin, tj. bílkovin, sacharidů, aminokyselin je potřebný právě před tréninkem, kdy slouží jako zdroj energie a nutričních látek pro namáhaný sval a po něm, kdy tělo začíná spouštět anabolické procesy na regeneraci poškozených svalů cvičením.

Přibližme si to trošku konkrétnější.

Je důležité si uvědomit, že tělo před cvičením potřebuje na práci dostatek energie. To neznamená najíst se před cvičením, ale poslední jídlo zkonzumovat přibližně 2 - 3 hodiny před výkonem, aby měl organismus dostatek času na strávení a transport živin do krve a dále do svalu.

Podobně to je i po cvičení, kdy je tělo prokrvené a žaludek ještě není schopen dostatečně zpracovat běžnou stravu.

Ještě vhodnější volbou je zahrnout do svého jídelníčku doplňky výživy, které mají rychlejší stravitelnost a je jejich lze užívat i kratší dobu před nebo po tréninku. Samozřejmě je třeba vědět, jak se jednotlivé živiny vstřebávají, za jakou dobu. 

  • Asi 1 hodinu před tréninkem je nejvhodnější přijmout hlavně dostatečné množství jednodušších sacharidů a rychle vstřebatelných syrovátkových bílkovin a to ve formě doplňků výživy jako je Gainer koktejl, nebo Protein Fit 50 od firmy Kompava, které obsahují vyvážený poměr sacharidů a bílkovin a jsou zároveň zdrojem energie. 

  • Asi do 30 minut před a po cvičení nesmíme zapomenout užít dostatečné množství Amino BCAA, které během tréninku jako první sval využije jako zdroj energie a po tréninku zase slouží jako základní stavební jednotka pro růst svalstva.

  • Do 1 hodiny po tréninku je důležité sníst dostatečné množství sacharidů, ve formě nejlépe Maltodextrinu a rychle stravitelné bílkoviny, nejlépe ve formě syrovátkového izolátu, koncentrátu jako jsou Protein Fit 80, Protein Zen Whey, Wellness Daily Protein, který ještě jako zdroj energie obsahuje MCT tuky. Pro ženy je vhodný i BodyFit vyvinutý firmou Kompava výhradně pro ženy. 

Sacharidy neslouží v tomto případě jen jako zdroj energie, ale také jako důležitý transportér aminokyselin do svalu, tím že při příjmem sacharidů se uvolní anabolický hormon inzulín, který je zodpovědný za transport živin do buněk svalů. 

O dávkování, kolik je třeba užít bílkovin a sacharidů před a po tréninku se budeme věnovat v dalším článku. Třeba mít ale na paměti, že se není třeba řídit množstvími uvedenými na jednotlivce, ale spíše na kilogram hmotnosti. Závisí to samozřejmě na tom, zda chceme přibírat svalovou hmotu, udržet, případně redukovat tuk.