Získajte teraz balenie Serrapeptase Plus +30% obsahu za cenu klasického balenia. Viac na...

Pozitivní účinky Taurinu
Pozitivní účinky Taurinu

Pozitivní účinky Taurinu

Pozitivní účinky Taurinu

V dnešním článku si blíže představíme pozitivní účinky taurinu na lidský organismus. Taurin patří mezi neesenciální aminokyseliny a jeho název je odvozen od latinského slova Taurus, což v překladu znamená býk (byl objeven ve žluči býků).

Přinášíme vám 5 důvodů, při kterých může být používání taurinu užitečné.

1. Taurin pomáhá eliminovat stres

Každodenní stres patří mezi největší nepřátele zdraví. Oslabuje imunitní systém, podporuje přibírání na váze a také zhoršuje kvalitu spánku.

Nejnovější výzkumy potvrzují, že taurin pomáhá eliminovat stres a navozovat pocit duševní pohody. Je to způsobeno tím, že taurin se přímo podílí na tvorbě (vylučování) kyseliny γ - aminomáselné v mozku, která je zodpovědná za potlačování stavů úzkosti a deprese. Kyselina γ - aminomáselná je také zodpovědná za kvalitu spánku. Podporuje usínání a regeneraci organismu.

2. Taurin zlepšuje mozkové funkce

Je známo, že se zvyšujícím se věkem postupně klesá činnost mozku. Právě výše zmiňovaná kyselina γ - aminomáselná účinně chrání mozek před stárnutím. Kyselina γ - aminomáselná totiž rozhoduje o tom, který impuls (nervový vzruch) z obrovského množství impulsů se dostane do neuronu. Pomáhá neuronem odpovědět (reagovat) pouze na ty impulsy, které mají v daném okamžiku smysl a jsou nutné. Právě s přibývajícím věkem se tato výběrová schopnost neuronů snižuje. Užívání taurinu může tedy i ve vyšším věku efektivně zlepšovat činnost (funkce) mozku.

Experimentální výsledky amerických vědců publikované v magazínu New Scientist ukázaly, že makakové (druh opic), které jsou velmi podobné člověku, ve vyšším věku, který je srovnatelný s věkem 90 ročního člověka, po zvýšení hladiny kyseliny γ - aminomáselné v mozku vykazovaly výrazně lepší mozkové funkce. Zlepšila se celková odpověď neuronů na příchozí impulsy (nervové vzruchy). Makakové se doslova stali mladší o 20 let.

3. Taurin zlepšuje citlivost buněk na inzulín a pomáhá přesouvat glukózu z krve do buněk

Taurin pomáhá účinně přesouvat glukózu z krve do buněk (podobně jako hormon inzulín). Tím, že taurin má antioxidační účinky, chrání slinivku (pankreas) před záněty, čímž zabraňuje nekontrolovatelnému vyplavování inzulínu. Má specifickou vlastnost, tzv.. anorexigénny vliv, což znamená, že reguluje pocit hladu tím, že působí na oblast mozku (hypotalamus), která obsahuje skupiny neuronů uspořádaných do centra hladu a centra sytosti. Nedávná studie publikovaná v časopise Amino Acids ukázala, že anorexigénny vliv taurinu posiluje roli inzulínu a podporuje redukci hmotnosti.

4. Taurin podporuje produkci testosteronu a zlepšuje pohyblivost a funkčnost spermií

Bylo prokázáno, že taurin podporuje produkci testosteronu a růstového hormonu. Nízká hladina testosteronu u mužů může způsobit různé zdravotní komplikace. Právě taurin může být pro mnohé muže nápomocný při zvyšování hladiny testosteronu a jako účinný prostředek při podpoře léčby neplodnosti. Taurin totiž také podporuje reprodukční zdraví mužů, protože chrání spermie (silný antioxidant) a zvyšuje jejich pohyblivost. Nejlepší účinnost byla prokázána při kombinaci taurinu se zinkem a L- karnitinem.

5. Taurin podporuje srdeční činnost

Taurin je pozitivní inotropní, což znamená, že podporuje (zvětšuje) sílu stahu (kontrakce) srdečního svalu, čímždochází k optimálnímu zásobování organismu krví. Chrání srdce před nepravidelnou frekvenci a účinně podporuje snižování krevního tlaku.