Svalový glykogen

Svalový glykogen

Glykogen je makromolekula složená z molekul glukózy. Kde se nachází glykogen? Jeho zásoby máme v játrech a ve svalech. Svalový glykogen se využívá jako pohotový zdroj energie při fyzické námaze.

Obsah

Glykogen ve svalech je důležitým zdrojem paliva během cvičení. Kosterní svalstvo přeměňuje chemickou energii na mechanickou práci - během cvičení a při fyzické námaze na tuto přeměnu slouží glykogen. Štěpí se přímo ve svalu na molekuly glukózy, které jsou hlavním zdrojem energie pro svalové buňky. Dostatečné množství glykogenu ve svalech podporuje vytrvalost a zvyšuje fyzický výkon, zejména u vytrvalostních a silově-vytrvalostních sportech.

Svalový glykogen je základním palivem pro intenzivní cvičení, ať už má cvičení aerobní nebo anaerobní charakter. Po jeho vyčerpání nastává únava a snižuje se fyzický výkon. Zásoby svalového glykogenu se dají pravidelným tréninkem a stravou s dostatečným množstvím sacharidů významně zvýšit.

žena, ktorá cvičí vo fitness centre

Jaterní glykogen

Jaterní glykogen se nevyužívá jako zdroj energie, ale slouží jako zásobárna glukózy, která se využívá k udržení rovnovážné glykémie (hladiny cukru v krvi).

Doplnění glykogenu

  • SACHARIDOVO-PROTEiNOVÝ NÁPOJ: Po cvičení se rychlost syntézy glykogenu (z glukózy v krvi) zvyšuje, aby se v těle doplnili jeho zásoby. Pro maximalizaci rychlosti tvorby svalového glykogenu je důležité konzumovat sacharidový doplněk ihned po cvičení, ideálně i s podílem bílkovin. Sacharidovo-bílkovinný nápoj po cvičení má pozitivní vliv na následný výkon při cvičení.
  • KREATIN v kombinaci s glukózou mají zlepšit krátkodobé fyzické síly a oddálení svalové únavy - nejkvalitnější je monohydrát kreatinu (tzv. Pure forma), protože je velmi dobře stravitelný.
  • KREATINOVÉ TABLETY: monohydrát kreatinu ve formě cucavých tablet pro snadné užití během výkonu.
  • ENERGETICKÉ GELY: můžete je konzumovat před nebo během vytrvalostního sportu na zvýšení hladiny glukózy v krvi a doplnění základních minerálů.

Regenerace po namáhavém cvičení vyžaduje doplnění vyčerpaných zásob paliva a živin na obnovu svalstva - pro tyto procesy je rozhodující druh, množství i načasování příjmu živin.