Trávicí enzymy a jejich rozdělení
Trávicí enzymy a jejich rozdělení

Trávicí enzymy a jejich rozdělení

Trávicí enzymy a jejich rozdělení

Tráviace enzýmy sú biologicky aktívne látky, produkované žľazami tráviacej sústavy. Majú významnú úlohu v chemickom procese trávenia potravy.

Obsah

Trávicí enzymy jsou biologicky aktivní látky, produkované žlázami trávicí soustavy. Mají významnou úlohu v chemickém procesu trávení potravy.

Pracují jako organické katalyzátory (urychlovače) rozkládající velké molekuly jídla (bílkoviny, tuky, sacharidy) na dostatečné malé jednotky (aminokyseliny, mastné kyseliny, glukózu), které organismus dokáže vstřebat.
Podle toho, jaké molekuly štěpí je dělíme na proteolytické, lipolytické a sacharolytické.

Proteolytické enzymy rozkládají bílkoviny (proteiny)potravy na peptidy až jednotlivé aminokyseliny a zajišťují jejich vstřebání a využití v organismu. Při nedostatku enzymů přecházejí nerozložené bílkoviny do tlustého střeva, kde podléhají procesem hnití a způsobují trávicí problémy (nadýmání, průjmy).

Pankreatin 

Papain 

Je proteolitycký enzym izolovaný z tropické rostliny papája (Caroica papaya). Papain štěpí bílkoviny na oligopeptidy a aminokyseliny. Užívá se při chronické průjmu a celiakii. Také pomáhá při onemocněních gastrointestinálního traktu (vředy žaludku), léčbě edémů, zánětlivých procesů a má uklidňující účinky na žaludek. PAPAIN se svým účinkem se blíží pepsinu a chymotryosinu, avšak optimálně štěpí při neutrální reakci.

Trypsin 

Je proteolytický enzym (umožňuje štěpení a vstřebávání bílkovin z tenkého střeva), v absorbované formě působí protizánětlivě a protinádorově. Je schopen rozpouštět proteinovou vrstvu nacházející se na povrchu poškozených buněk organismu, které se po ztrátě bílkovinné vrstvy stanou přístupnější pro buňky imunitního systému, které je zneškodní. TRYPSIN - vzniká ve střevě z výměšků buněk pankreatu. Do aktivní formy se provádí v tenkém střevě. Optimální štěpí při mírně alkalickém (zásaditém) prostředí.

žena sedí bolesť brucha

Chymotrypsin

Je proteolytický enzym. Má podobné vlastnosti jako trypsin. Liší se jen podle místa štěpení bílkoviny. Chymotrypsin štěpí peptidovou vazbu v místě výskytu aminokyseliny fenylalanin, tryptofan nebo tyrosin. Trypsin štěpí peptidové vazby vycházející z karboxylové skupiny aminokyselin argininu a lysinu. CHYMOTRIPSIN - tvoří se podobně jako trypsin v pankreatu. Ke své aktivní potřebuje trypsin.

Bromelain 

Je proteolitický enzym získávaný z ananasu. Štěpí bílkoviny, čímž pomáhá při trávicích problémech, jako je pálení žáhy, plynatost, zácpa, průjem, zvracení a při snižování hmotnosti. Zabraňuje přílišnému shlukování krevních destiček, čímž je důležitý v prevenci a léčbě trombózy a tromboflebitidy; uvolňuje sevření srdečních tepen a zmírňuje bolesti spojené s anginou pectoris. Bromelain zmírňuje průběh zánětlivé reakce a je účinný při léčbě revmatických zánětů kloubů, poranění svalů a tkání. Zabraňuje produkci látek způsobujících otoky a bolesti kloubů způsobených artritidou a dnou. Zabráněním zánětu v místě poranění, štípnutí nebo bodnutí hmyzem urychluje hojení ran.

Sacharolytické enzymy rozkládají molekuly cukrů (sacharidů).

  • Lipáza - lipolytický enzym, který štěpí lipidy (tuky) na glycerol a volné mastné kyseliny, které dále pronikají střevní stěnou do krve a jater, kde se odbourávají. Pankreatické lipázy - je nejdůležitějším lipolytickým enzymem organismu. Lipáza působí na tuky, které byly dříve již emulgované. LIPÁZY spolu s amylázou a proteázami doplňují působení trávicích enzymů.
  • Celuláza - enzym, který štěpí rostlinná vlákna na glukózu (jednoduchý cukr) při pH 3-7.
  • Legumáza - enzym, který zabezpečuje štěpení luskovin (hrách, fazole, čočka).
  • Laktáza - štěpí laktózu (dvojcukor) na jednoduchý cukr galaktózu a glukózu při pH 4-8.

Každý enzym působí na určitý specifický druh potravy a proto se nemohou navzájem zastupovat. Ničí se zvýšenou teplotou a degradují se nevhodným pH prostředím.