Vše, co byste měli vědět o vitaminu B-komplex
Vše, co byste měli vědět o vitaminu B-komplex

Vše, co byste měli vědět o vitaminu B-komplex

Vše, co byste měli vědět o vitaminu B-komplex

Pod názvem B-komplex známe vitamíny skupiny B, které jsou nezbytné pro správné fungování našeho organismu. Jejich nedostatek může způsobit několik komplikace jako bolesti hlavy, únavu, časté závratě či problémy se zažíváním.

Obsah

Optimální hladina B-komplex vitamínů pomáhá nejen zlepšit metabolismus, ale i fungování nervové soustavy. Právě vitaminy B pomáhají tělu vyrovnat se se stresem a zátěží během běžných dnů. V tomto článku se dozvíte o výhodách vitaminového komplexu skupiny B, o zdrojích těchto vitaminů či o příznacích jejich nedostatku, kdy je důležité začít užívat doplňky výživy.

Pozitivní účinky B-komplex vitamínu

  1. Zmírňuje projevy stresu, zlepšuje náladu.

  2. Přispívá ke správnému fungování nervového systému.

  3. Zmírňuje projevy deprese a úzkosti.

  4. Přispívá ke snížení únavy a vyčerpanosti.

  5. Přispívá ke správnému fungování imunitního systému.

  6. Přispívá k normálnímu metabolismu, která je důležitá pro tvorbu energie.

Zelenina, ovocie a ryby položené na stole.

Co je to B-komplex?

B-komplex obsahuje osm vitamínů skupiny B, které se v lidském těle neukládají do zásoby, proto si je dostatečný přísun musíme zajišťovat každý den. Vitamin B-komplex zahrnuje:

  • Vitamin B1 - Thiamin
  • Vitamín B2 - Riboflavin
  • Vitamín B3 - Niacin
  • Vitamín B5 - Kyselina pantothenová
  • Vitamín B6 - Pyridoxin
  • Vitamín B7 - Biotin
  • Vitamín B9 - Kyselina listová
  • Vitamin B12 - Kobalamin

Všechny z uvedených B vitamínů přispívají k podpoře celkového zdraví, ale každý sám o sobě v organismu plní jedinečnou a důležitou funkci. Rovněž se liší jejich doporučené denní dávky.

B-komplex obsahuje osm vitamínů skupiny B, které se v lidském těle neukládají do zásoby, proto si je dostatečný přísun musíme zajišťovat každý den.

Vitamin B1 - Thiamin

Thiamin hraje centrální roli ve výrobě energie ze sacharidů, je zapojen do fungování nervů. Hlavním zdrojem vitamínu B1 jsou celozrnné výrobky, vnitřnosti jako játra, ledviny či srdce, libové vepřové maso, vajíčka a kvasnice. Jeho obsah se výrazně snižuje zpracováváním potravin (vaření, konzervování).

Pokud člověk trpí nedostatkem Thiaminu, hrozí mu onemocnění beri-beri. Jde o poruchy nervového systému, mezi symptomy patří letargie, únava či problém s kardiovaskulárním, nervovým a trávicím systémem. Nedostatek vitamínu B1 je způsoben zejména zvýšeným příjmem alkoholu. Alkohol totiž způsobuje redukci absorpce tohoto vitaminu a zároveň zvyšuje jeho vylučování ledvinami. Deficit Thiaminu mívají i diabetici a sportovci.

Žena opretá o stenu

Vitamín B2 - Riboflavin

Riboflavin má výrazný vliv na metabolismus sacharidů, lipidů a aminokyselin, ovlivňuje celkovou energetickou přeměnu v organismu. Je důležitý pro červené krvinky, regulaci růstu člověka a reprodukci. Dobrým zdrojem vitamínu B2 je mléko a mléčné výrobky, kvasnice, vnitřnosti, banány či vlašské ořechy. Jeho velké množství se ztrácí vařením, napařováním nebo použitím mikrovlnné trouby.

Dlouhodobý nedostatek riboflavinu může způsobit silné migrény a také chudokrevnost, tedy anémii. Člověk se následně cítí unavený a vyčerpaný, bolí ho svaly. Podobně jako u thiaminu, mezi nejčastější příznaky deficitu riboflavinu patří zvýšený příjem alkoholu. Jeho nedostatkem často trpí i vegani, lidé po léčbě antibiotiky a sportovci, kteří jsou vegetariáni.

Vitamín B3 - Niacin

Niacin je nezbytný při tvorbě energie v buňkách a je důležitý při srdeční, nervové a svalové činnosti. Také je potřebný pro udržování zdravé kůže a dobrého trávicího traktu. Nejbohatšími zdroji jsou maso, masné výrobky, vaječný žloutek, luštěniny, obiloviny. Náš organismus si umí niacin "vyrobit" konverzí tryptofanu.

Pokud má člověk nedostatek vitaminu B3, pociťuje zvýšenou únavu, depresi, má problémy s kůží (dermatitida), dokonce může mít průjmu. V nejhorších případech vzniká až demence.

Vitamín B5 - Kyselina pantothenová

Kyselina pantothenová je důležitá pro metabolické zpracování přijatých živin, pro produkci cholesterolu a tvorbu některých hormonů. Dobrými zdroji jsou kuřecí a hovězí maso, vnitřnosti, vaječné žloutky, rajčata, brokolice, avokádo.

Pokud má člověk nedostatek vitaminu B5, může mít záněty trávicího traktu, průjmy, dermatitidu, pálení chodidel, zrychlený tep či poruchy spánku.

Vitamín B6 - Pyridoxin

Pyridoxin se využívá při mnoha metabolických funkcích, podporuje imunitu, hraje důležitou roli při rozvoji mozku. Vitamin B6 je nezbytný pro správný vývoj kostry. Hlavním zdrojem jsou játra, kuřecí maso, ryby, obiloviny, brambory, vejce, cizrna.

Dlouhodobý nedostatek vitaminu B6 mohou mít zejména cukrovkáři, kuřáci a příjem pyridoxinu by měly zvýšit i lidé, kteří jedí hodně bílkovin a tuků. Nedostatek se u člověka projevuje kožními záněty (zejména v oblasti úst), nadměrným vypadáváním vlasů či poruchami imunitního systému. Jeho nedostatek je způsoben i nadměrnou konzumací alkoholu a nedostatkem jiných B vitamínů.

Muž, ktorý si fúka nos.

Vitamín B7 - Biotin

Biotin hraje klíčovou roli v metabolismu bílkovin, tuků a sacharidů. Zpomaluje šedivění vlasů, posiluje jejich růst, proto je často součástí doplňků na podporu růstu a regeneraci vlasů, nehtů a pokožky. Důležitým zdrojem vitaminu B7 jsou vejce, játra, sardinky, ořechy, špenát, obilniny, houby. Vegetariáni by měli konzumovat více banánů či hrozny.

Příznaky nedostatku biotinu jsou suchá kůže, únava, deprese, snížený apetit. Deficitem trpí zejména lidé, kteří užívali antibiotika.

Vitamín B9 - Kyselina listová

Kyselina listová je nezbytná při buněčném dělení a tvorbě DNA. Naše tělo ji potřebuje pro správný růst buněk, pro zpracování aminokyselin, tvorbu červených a bílých krvinek. Mezi nejbohatší zdroje patří listová zelenina, luštěniny, maso, játra.

Nedostatek kyseliny listové v organismu se projevuje bledostí, slabostí, nespavostí, depresemi. Rovněž vznikají poruchy trávicí soustavy. Zvýšený příjem kyseliny listové je velmi důležitý během těhotenství a v období kojení.

Nedostatek kyseliny listové v organismu se projevuje bledostí, slabostí, nespavostí, depresemi.

Vitamin B12 - Kobalamin

Kobalamin ovlivňuje široké spektrum funkcí v organismu. Je důležitý pro správné fungování nervové soustavy, tvorbu DNA a červených krvinek a také je potřebný na přeměnu živin z potravy na využitelnou energii. Mezi hlavní zdroje patří potraviny živočišného původu jako maso, vejce, plody moře a mléčné výrobky.

Zejména vegetariáni a vegani by si měli dát pozor na dostatečný příjem vitamínu B12, protože se přirozeně vyskytuje pouze v živočišné stravě. Na absenci kobalaminu by si měli dát pozor i lidé, kteří užívají aspirin či acylpyrin. Za varovné signály nedostatku vitaminu B12 považujeme únavu, sníženou koncentraci, nervozitu, výkyvy nálad, deprese, potíže při chůzi či záněty v ústech.

Zdroje vitamínu B12

Kdo by měl užívat B-komplex?

Vitamíny skupiny B se nacházejí ve velkém množství potravin, proto je jejich nedostatek při zdravém a vyváženém stravování nepravděpodobný. Existují však okolnosti, při kterých vzniká deficit vitaminů skupiny B. Kdo by měl tedy užívat doplňky stravy B-komplex?

  • Osoby s celiakií, rakovinou, Crohnovou chorobou,
  • osoby, které nadměrně konzumují alkohol,
  • vegetariáni a vegani,
  • lidé, kteří absolvovali chirurgické zákroky v oblasti žaludku a trávicího traktu,
  • senioři,
  • osoby v nízkosacharidové dietě.