Osvěžení a protein? Určitě zkuste nový JUICY PROTEIN Více na...

Vyberte si gainer nebo protein podle určeného cíle
Vyberte si gainer nebo protein podle určeného cíle

Vyberte si gainer nebo protein podle určeného cíle

Vyberte si gainer nebo protein podle určeného cíle

Začínáte cvičit, ale máte dilema, co je pro vás vhodné? Je to spíše protein nebo gainer, co vaše tělo potřebuje? Nebo už jste v objemovce, či dokonce v rýsovací fázi? V boji o zdravý životní styl a vylepšení své postavy často k této otázce dochází. A právě začátečníci na ni někdy neznají odpověď. Gainer nebo protein? Oba mají své místo a plní účel v určitě fázi tréninku, ale jejich použití by mělo být zvoleno na základě konkrétního očekávaného cíle jednotlivce. V tomto článku se podíváme na rozdíl mezi proteinem a gainerem a vysvětlíme si, kdy je vhodné použít protein a kdy zase gainer v závislosti na cíli, kterého chcete dosáhnout.

Obsah

Jaký je rozdíl mezi proteinem a gainerem?

Předtím, než se rozhodnete, jestli máte upřednostnit protein nebo gainer, měli bychom se podívat na jejich základní rozdíl. Protein a gainer jsou zaměřeny na podporu růstu svalové hmoty, ale jejich složení a účinek se značně liší.

Protein

Zjednodušeně lze říci, že protein je považován za základní stavební kámen našich svalů a tkání. Je složen z aminokyselin, které jsou nezbytné pro růst a obnovu svalů. Při cvičení dochází k mikrotrhlinám ve svalech. Protein obsahuje pouze minimální množství sacharidů a tuků. Nejčastěji se setkáváme s proteinovými doplňky ve formě izolátu nebo koncentrátu syrovátkového proteinu, kaseinu, sójového proteinu, ale i mnoha dalších zdrojů. Protein má své využití jak při dietě a hubnutí, tak podporuje růst svalové hmoty, regeneraci a tedy i udržení si svalů.

Gainer

Gainer obsahuje vysoký podíl kalorií a sacharidů. Je tak navržen pro ty, kteří mají potíže s přibíráním na váze nebo potřebují energetický boost před a po tréninku. Gainer obsahuje také bílkoviny, ale ne v tak vysokém množství jako proteinové doplňky. Gainery jsou tedy často používány sportovci, kulturisty a lidmi, kteří aktivně cvičí a potřebují zvýšit svůj příjem kalorií a živin k vybudování tělesné hmoty.

Určete si svůj cíl

Jelikož už víte základní rozdíl mezi proteinem a gainerem, měli byste si stanovit svůj konkrétní cíl předtím, než se rozhodnete, který doplněk je pro vás ten správný. Pokud se snažíte získat svalovou hmotu a zlepšit regeneraci svalů po tréninku, protein je pro vás vhodnější. Na druhé straně, máte-li problém s hromaděním hmoty a potřebujete zvýšit kalorický příjem, gainer může být lepší volbou.

Zde je několik scénářů, které vám mohou pomoci při výběru:

Chcete získat svalovou hmotu

Pokud vaším cílem je zvýšit svalovou hmotu, proteinový doplněk (např. syrovátkový protein) může být důležitým prvkem, abyste zajistili dostatečný příjem bílkovin pro růst a obnovu svalů po cvičení.

Chcete zhubnout

Pokud se snažíte zhubnout, protein na hubnutí může být užitečný také pro zachování svalové hmoty.

Chcete zvýšit kalorický příjem a hmotnost

Máte-li potíže s hromaděním hmoty a chcete zvýšit kalorický příjem, gainer může být pro vás vhodnou volbou, neboť obsahuje více kalorií a sacharidů.

Chcete udržovat vyváženou výživu

Pokud vaší prioritou je udržovat vyváženou výživu a potřebujete jen doplnit svůj denní příjem bílkovin, proteinový doplněk je pravděpodobně dostačující.

Tělesné typy

Mohou být pro vás malou nápovědou. Pomáhají identifikovat individuální rozdíly v postavě, metabolismu a schopnostech v oblasti sportu a fitness. Cíl a tedy, jestli je pro vás lepší protein nebo gainer si lépe stanovíte, budete-li znát své proporce a tělesný typ. Podle W. H. Sheldona známe 3 tělesné typy: endomorf, mezomorf a ektomorf.

  • Endomorfi mají tendenci k více vrstvám tuku. Mají sklon k přibírání na váze. Náročněji zhubnou.
  • Mezomorfi mají silnou kostní strukturu, dobře vyvinuté svaly a méně tuku. Mají přirozeně sportovní vzhled. Rychleji umí budovat svalovou hmotu. Spalují kalorie efektivněji.
  • Ektomorfi mají tenkou a vysokou postavu, s menší hmotností a menším množstvím tuku. Svalová hmotnost může být méně vyvinuta. Umí si udržet nízkou hmotnost, ale může být náročné pro ně budovat svalovou hmotu.

Kdy si vybrat protein?

Protein pro růst svalů

Pokud vaším hlavním cílem je budovat svalovou hmotu, protein je pro vás ideální volbou. Bílkoviny budou poskytovat vašim svalům potřebné aminokyseliny pro růst a regeneraci. Je potřebný dostatečný příjem bílkovin, které jsou základním stavebním prvkem pro tvorbu svalů.

Protein na hubnutí

Protein může být také užitečný při hubnutí. Pomáhá udržovat svalovou hmotu, což může zvýšit váš bazální metabolismus a pomoci vám spalovat víc tuků.

Kdy si vybrat gainer?

Gainer k přibrání

Pokud je vaším cílem zvýšení tělesné hmotnosti, gainer je pro přibrání a zvětšení objemu svalové hmoty ideální volbou. Obsahuje více kalorií a sacharidů, což vám pomůže zvýšit svůj energetický příjem.

Rychlá a jednoduchá strava

Pro ty, kteří mají náročný denní režim a nemají čas na připravování komplexních jídel, může být gainer rychlým způsobem, jak získat potřebné kalorie.

Závěr

Rozhodnutí mezi proteinem a gainerem by mělo být založeno na vašich individuálních cílech a potřebách. Protein je skvělý pro ty, kteří se zaměřují na růst svalové hmoty a chtějí udržovat svaly při hubnutí. Naopak, gainer je pro ty, kteří potřebují rychlou kalorickou nálož k získání. Ještě bychom rádi zdůraznili, že před zahájením užívání proteinů nebo gainerů se obraťte na svého lékaře nebo kontaktujte naše diagnostické centrum Metflex, kde vám naši zkušení odborníci rádi poradí a zodpoví Vaše dotazy, abyste se ujistili, co vyhovuje vašim individuálním potřebám a cílům.