"převlékáme" produkty  nový dizajn nové etikety

Výživové doplňky pro děti: Kdy a proč s nimi začít?
Výživové doplňky pro děti: Kdy a proč s nimi začít?

Výživové doplňky pro děti: Kdy a proč s nimi začít?

Výživové doplňky pro děti: Kdy a proč s nimi začít?

Během toho, jak děti rostou, je důležité, aby přijímali dostatek vitamínů a minerálů pro zajištění si dobrého zdraví. Mnozí rodiče přemýšlejí nad tím, zda zdraví svých dětí podpořit i výživovými doplňky. Pojďme se podívat na to, jak to tedy je.

Většina dětí přijímá dostatečné množství výživných látek z vyvážené stravy, avšak jsou případy a okolnosti, kdy dětem vitamíny a minerály chybí. Potřeba živin se mění v závislosti na věku, pohlaví, růstu či úrovně aktivity.

Dětská strava by kromě správného počtu kalorií měla splňovat:

Nutrient DDD pro děti ve věku 1 - 3 let DDD pro děti ve věku 4 - 8 let
vápnik 700 mg 1,000 mg
železo 7 mg 10 mg
Vitamín A 300 mcg 400 mcg
Vitamín B12 0.9 mcg 1.2 mcg
Vitamin C 15 mg 25 mg
Vitamin D 600 IU (15 mcg) 600 IU (15 mcg)

* DDD - doporučená denní dávka

A to není všechno. Deti potřebují celé spektrum vitamínů a minerálů, stejně jako dospělí. V opačném případě by jejich organismus nedokázal růst a fungovat tak, jak má. Čili děti potřebují přesně stejné živiny jako dospělí, rozdíl je v menším množství. 

Pro zdraví kostí je nejpotřebnější vápník a vitamin D. Na to, aby se během dětství vyvíjel správně mozek, jsou důležité minerály jako železo, zinek a také vitaminy A, B6, B12 či vitamín D.

Děti a výživové doplňky

Pokud mají děti pestrou a vyváženou stravu, obvykle suplementy nepotřebují. Jejich tělo si z potravy vezme vše, co potřebuje. Lékaři proto spíše doporučují, aby rodiče svým dětem dávali všechny druhy ovoce a zeleniny, kvalitní zdroj bílkovin, zdravé tuky a sacharidy.

Dieťa, ktoré si zo stola berie jahodu

Je však několik výjimek a okolností, při kterých se doplňky výživy pro děti doporučují. Pojďme se blíže podívat na to, kterým dětem se kromě běžné stravy doporučuje užívat také doplňky výživy:

  • Děti, které jsou velmi vybíravé a je těžké do nich dostat ovoce a zeleninu,
  • děti, které vydávají hodně energie - malí sportovci a velmi neposedné děti,
  • děti, které jsou často nemocné,
  • děti, které mají vegetariánskou nebo veganskou stravu,
  • děti, které mají problémy s trávením.

U dětí, které konzumují rostlinnou stravu, je velmi důležité dát pozor na dostatečný příjem vitamínu B12, který se přirozeně vyskytuje právě v živočišné stravě. Pokud by se tento vitamín dostatečně nenahradil, děti by mohly mít problém s vývojem.

Také na nedostatek minerálů a vitamínů jsou náchylné děti, které mají celiakii. Pro jejich tělo je těžší získat dostatek železa, zinku či vitaminu D.

Děti jsou také velmi často vybíravé a vybírají si právě takové potraviny, které pro tělo nejsou zcela nejprospěšnější. Pokud odmítají jíst ovoce a zeleninu, měli byste zbystřit pozornost. Pokud děti mají rády sladkosti a pamlsky, najděte pro ně vhodnou náhradu. Namísto klasického pudinku jim pořiďte dezert, který obsahuje i potřebné minerály a vitamíny. A namísto slazených nápojů, které obsahují plno rafinovaného cukru, jim zajistěte dostatečný pitný režim pomocí nápojú, které jsou nejen chutné, ale také výživné.

Deti, ktoré športujú

Jaké výživové doplňky dávat dětem?

Při výběru výživových doplňků pro dítě vsaďte vždy na kvalitu, případně pokud si nejste výběrem jisti, poraďte se s lékařem. Důležité je také to, abyste nepřekračovali doporučené denní dávky, které by mohly být pro děti toxické.

Na imunitu

Děti bývají často nemocné, za což může také oslabená imunita. V takovém případě byste měli nastartovat imunitní systém vašeho dítěte nejen dlouhodobým zvýšeným příjmem ovoce a zeleniny.

Podpořit imunitu můžete například s Premium Colostrum, které je vhodné pro děti již od 3 let. Stejně výborným posilovačem imunity je L-lyzín, který je nejlépe užívat v období virových onemocnění.

Děti, které odmítají zdravou a vyváženou stravu

Pokud se vám zdá, že vaše dítě má ne příliš dobrou životosprávu a k jídlu ovoce a zeleniny se příliš nehrne, podpořte jeho zdravé trávení Probiodomem. Jde o kvalitní probiotické kultury, které podpoří imunitu, pročistí trávicí systém a je velmi dobré užívat je během braní antibiotik. Probiodom je vhodný pro děti již od 3 let.

Pro zdravý vývoj mozku dětí je velmi dobrý příjem dostatečného množství omega-3 mastních kyselin, které se nacházejí například v tučných rybách. Pokud však vaše dítě ryby příliš nemá v oblibě, dávejte mu výživový doplněk Omega-3, ve kterém rybí chuť zcela zaniká.

Pro malé sportovce, neposedné děti i mlsouny

Děti potřebují pro správný vývoj a růst energii, která funguje. Řeč je o zdravých zdrojích kalorií, které neobsahují plno rafinovaného cukru, umělých barviv a konzervantů.

Pokud vaše děti sportují a mají hodně pohybu, důležitý je pitný režim. Namísto slazených nápojů a džusů jim dejte nápoje, které mají i potřebné minerály a vitamíny. Například JAMI drink ve svěží malinové příchuti obsahuje vitamin D3 a C, také železo a zinek. Příprava je velmi jednoduchá - prášek stačí zředit vodou.

Dieťa s činkou, ktoré športuje

Řekněme si upřímně, děti milují sladkosti a sladké mlsání. Běžné sladkosti jsou však plné umělých látek, které pro zdravý vývoj nejsou zcela nejprospěšnější. Naštěstí existují zdravé pamlsky pro děti, které jsou plné vitamínů.

Vyzkoušejte svému dítěti koupit JAMI dezert a uvidíte, že si ho zamiluje. Na výběr máte dvě příchutě - jahodu a čokoládu, přičemž čokoládový JAMI dezert je vhodný i pro děti, které nemohou laktózu.

Příprava je také velmi jednoduchá, prášek stačí nasypat do vody a rozmixovat v šejkru. Pokud chcete, do hotového dezertu můžete přidat čerstvé či sušené ovocezdravou maškrtu máte hotovou během minuty.