Anabolismus / Katabolismus - důležité procesy v těle při cvičení
Anabolismus / Katabolismus - důležité procesy v těle při cvičení

Anabolismus / Katabolismus - důležité procesy v těle při cvičení

Anabolismus / Katabolismus - důležité procesy v těle při cvičení

Anabolismus a katabolismus, dvě podstatné složky metabolismu, jejichž poznání vám pomůže trénovat efektivněji, abyste dosáhli svého cíle - ztratili tuk a nabraly svaly.

Obsah

Rozdíl mezi katabolismem a anabolismu

Rozdíl mezi těmito procesy spočívá ve způsobu využití molekul v těle:

TĚLESNÁ HMOTNOST = KATABOLISMUS – ANABOLISMUS

V době tréninku jsou svalová vlákna maximálně namáhané. Pro svou aktivitu potřebují energii, kterou čerpají ze zdrojů, které jsou právě dostupné (sacharidy, tuky). Pokud jsou všechny zásoby vyčerpané, tělo si produkuje energii ze svalových bílkovin, čehož následkem je úbytek a ztráta aktivní svalové hmoty.

  • tento proces nazýváme KATABOLISMUS.

Prevence katabolismu spočívá v udržování rovnováhy mezi výživou, tréninkem a zotavením. Suplementací aminokyselin před tréninkem se zabrání rozpadu svalové hmoty a svalovým buňkám se dodá dostatečná energie pro aktivní svalovou práci.

Dodáním dostatečného množství sacharidů a bílkovin po tréninku se zrychlí regenerace svalové tkáně, zvětší se objem svalové buňky a urychlí se růst svalové hmoty.

  • tento proces nazývamé ANABOLISMUS.
KATABOLISMUS ANABOLISMUS
Rozklad velkých komplexních molekul na menší, snadno vstřebatelné molekuly Tvorba molekul potřebných pro funkčnost těla (biosyntéza)
Proces katabolismu uvolňuje energii do organismu Anabolické procesy vyžadují energii (spotřeba energie)
Porušení svalové tkáně Budování svalové tkáně, růst a mineralizace kostí
Zúčastněné hormony: adrenalin, cytokin, glukagon, kortizol Zúčastněné hormony: estrogen, testosteron, růstový hormon, inzulín
Nezbytné pro fyzickou aktivitu, od buněčných procesů po pohyby těla Nezbytné pro růst nových buněk, regeneraci, zachování tkání

Aminokyseliny - stavební kameny bílkovin

Aminokyseliny jsou sloučeniny, které ve vašem těle hrají mnoho důležitých úkolů. Jsou potřebné pro důležité procesy jako je například tvorba bílkovin, syntéza hormonů a neurotransmiterů. Některé je možné užívat v doplňkové formě pro přirozený způsob pro zvýšení sportovního výkonu nebo zlepšení nálady.

Vaše tělo potřebuje 20 různých aminokyselin pro správné fungování a růst. I když jsou všechny z nich důležité pro udržení zdraví, pouze devět je klasifikováno jako esenciální aminokyseliny.

Na rozdíl od neesenciálních aminokyselin si tělo nedokáže vytvářet esenciální aminokyseliny a musí je získávat zvenčí - ve formě potravy nebo výživových doplňků. Bílkoviny se štěpí na aminokyseliny a ty tělo využívá při různých procesech, jako je budování svalů, regulace imunitních funkcí, vstřebávání živin, tvorba energie.

Stolík, na ktorom je položený uteráka fľaša

Úloha esenciálních aminokyselin v organismu

  1. LEUCIN – aminokyselina rozhodující pro syntézu bílkovin a regeneraci svalů. Kromě toho pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, podněcuje hojení ran a produkuje růstový hormon.
  2. ISOLEUCIN – podílí se na svalovém metabolismu a je silně koncentrovaný ve svalové tkáni. Důležitý i pro imunitu, produkci hemoglobinu a regulaci energie.
  3. VALIN – pomáhá stimulovat růst a regeneraci svalů a podílí se na výrobě energie.

Leucin, Isoleucin a Valin - tři aminokyseliny s rozvětveným řetězcem - jejich kombinace se obvykle označuje jako aminokyseliny BCAA. Zabraňují tvorbě katabolického procesu a tedy nedovolují úbytek svalové hmoty. Pomáhají vám udržet, zregenerovat svalstvo a mají pozitivní účinek na růst svalové hmoty.

Další důležité aminokyseliny v organismu:

  1. LYSIN – je klíčový při syntéze bílkovin, produkci hormonů a enzymů, při absorpci vápníku. Důležitý i pro výrobu energie, imunitní funkce a produkci kolagenu s elastinem.
  2. TRYPTOFAN – i když je tryptofan často spojován se spánkem, má mnoho dalších funkcí. Je nezbytný pro udržení správné dusíkové rovnováhy a je prekurzorem serotoninu. Serotonin je neurotransmiter, který reguluje chuť k jídlu, spánek a náladu.
  3. FENYLALANIN – je prekurzorem neurotransmiterů, důležitý při produkci dalších aminokyselin.
  4. HISTIDIN – slouží k produkci histaminu, který je životně důležitý pro imunitu, trávení, reprodukční funkce, spánkové bdění a udržení ochranné bariéry nervových buněk.
  5. METHIONIN – hlavní hráč v metabolismu a detoxikaci. Je také nezbytný pro růst tkání a absorpci minerálů (zejména zinku a selenu).
  6. THREONIN – hlavní součást strukturálních proteinů jako kolagen a elastin, které jsou důležitými složkami kůže a pojivové tkáně. Hraje také roli v metabolismu tuků a imunitních funkcích.

Svalnatý muž

Nedostatek esenciálních aminokyselin má negativní vliv na celé tělo včetně nervového, reprodukčního, imunitního a trávicího systému. Najdeme je v různých potravinách, avšak užívání koncentrovaných dávek v doplňkové formě - například i jako chutný a výživný proteinový nápoj představuje mnoho benefitů. Jde především o zlepšení nálady a spánku, zvýšení výkonu při cvičení, zabránění ztrátě svalové hmoty, podpora ztráty tělesného tuku, lepší vstřebávání živin a mnoho dalších.