Osvěžení a protein? Určitě zkuste nový JUICY PROTEIN Více na...

6 tipů na posílení imunity při nástupu do školy: Už žádný často nemocný školkář či školák
6 tipů na posílení imunity při nástupu do školy: Už žádný často nemocný školkář či školák

6 tipů na posílení imunity při nástupu do školy: Už žádný často nemocný školkář či školák

6 tipů na posílení imunity při nástupu do školy: Už žádný často nemocný školkář či školák

Opět je zde období, kdy se naše malé hvězdy znovu vydají na školácké dobrodružství. Září znamená, že děti si po měsících prázdnin znovu usednou do školních lavic. Školka a škola jsou místy, kde se děti setkávají, učí a hrají si, rozvíjejí své schopnosti. Začlenění se do kolektivu dětem zajistí nové kamarády a zkušenosti, ale také rizika v podobě běžných infekčních onemocnění. Všichni rodiče je jistě znají, sopel, kašel, dlouhotrvající rýma u dětí a mnoho dalších.

Obsah

Imunitní systém hraje klíčovou roli v ochraně těla před nemocemi a infekcemi. Pro děti, které se nacházejí v období rychlého růstu a vývoje, je imunitní systém obzvlášť důležitý. Popravdě, silná imunita našich ratolestí, je velmi důležitá i pro rodiče, protože často nemocný školkář nebo školák dokáže dospělé na několik dní až týdnů vyřadit z pracovního tempa. Nebo se rodiče dostávají do nepříjemné situace, co udělat s nemocným dítětem, pokud musí jít do práce. Neustále nemocné dítě, jednoduše řečeno, představuje pro rodiče „noční můru“ a zároveň pocity smutku, které zažívají při pohledu na svou nemocnou ratolest. Jak můžete zajistit, aby děti měly silnější imunitu, a tak chránit zdraví celé rodiny? Máme pro vás několik nenahraditelných tipů a zkušeností, což je nejlepší na imunitu pro děti.

Proč je imunita dětí po návratu do školy oslabena?

Období návratu do školních lavic je plné nových zkušeností, avšak také mikrobů v novém prostředí. Září je zároveň charakteristické prudkými změnami počasí. Navíc dítě zde přichází do kontaktu s mnohem vyšším počtem dětí než obvykle. Zvýšená expozice různých virů a bakterií, nadměrný kontakt s vrstevníky a prudké změny počasí představují těžkou zkoušku pro dětský imunitní systém. A tak přichází pro celou rodinu nekončící kolotoč chřipek, nachlazení, kašel, zelených soplů a rýmy. Dětský imunitní systém v tomto období doslova vysílá alarm pro rodiče, aby mu pomohli a posílili ho, aby mohl čelit těmto hrozbám.

Bakteriální a virová onemocnění dětí. Jaký je rozdíl?

Ve školce a ve škole se děti setkávají s širokou škálou infekcí a onemocnění, které mohou ovlivnit jejich zdraví a pohodu. Dvě nejčastější kategorie onemocnění jsou bakteriální a virové infekce. Přestože mohou mít podobné příznaky, mají odlišné příčiny a léčbu.

Virové infekce

Onemocnění, která vznikají v důsledku nachlazení organismu, způsobuje z převážné většiny virus. Během podzimního období dochází k rychlejšímu šíření virů z důvodu absence slunečních paprsků, vitamínů, a tak je i organismus náchylnější k chladu a následnému nachlazení. Virové infekce se projevují nejčastěji kýcháním, zánětem spojivek, bolestí v krku, rýmou, kašlem, ale i pocity únavy či bolestivostí celého těla. Často se také vyskytuje horečka, která sice představuje obrannou reakci organismu, která bojuje proti virům a bakteriím, ale při vysoké teplotě je nutno sáhnout u léků na její snížení. Viry se šíří vzduchem, prostřednictvím fyzického kontaktu, kontaminované vody nebo potravin.

Virové infekce nemusí být vždy léčeny antibiotiky nebo léky na imunitu pro děti na předpis. Léčba by měla zahrnovat odpočinek, dostatečný příjem tekutin, doplňky na podporu imunity a léky ke zmírnění symptomů.

Bakteriální infekce

Bakteriální onemocnění jsou způsobena bakteriemi, jednobuněčnými mikroorganismy. Příznaky mohou být podobné jako u virů. Šíří se vzduchem, dotykem či infikovanými předměty. Bakteriální infekce vyžadují léčbu antibiotiky k potlačení bakteriálního růstu a rozvoje. Je třeba dodržovat předepsanou dávku a režim léčby, aby se předešlo rezistenci na antibiotika.

Tipy a triky jak zatočit s infekcemi

1. Zdravá strava a výběr kvalitních surovin

Význam správné výživy pro imunitní systém dětí je nesmírně důležitý. Vitamíny pro imunitu pro děti představují zejména vitamin A, C, E a D, jakož i minerály zinek a selen. Dopřejte dětem čerstvé ovoce a zeleninu, které jsou bohaté na antioxidanty a vitamíny. Myslete i na probiotika, která se nacházejí v jogurtech a kyselých mléčných výrobcích. Mohou podpořit zdravou mikroflóru, která je základem pro správné fungování imunitního systému. Při podpoře imunitního systému se také osvědčila aminokyselina L-lysin, která kromě posílení imunitního systému také účinně bojuje proti herpesům a oparům.

Tip na svačinu pro školáka

Svačina je důležitým pokrmem pro děti, protože jim dodá energii a živiny na celé dopoledne. Věnujte pozornost její přípravě tak, aby byla chutná a zároveň výživná.

V ideálním případě by mohla vypadat takto:

  • Ovoce a zelenina: nakrájená jablka, hrozny, mrkev nebo okurka. Tyto potraviny jsou bohaté na vlákninu, vitamíny a minerály.
  • Ovocné smoothie: připravte smoothie z čerstvého ovoce a přírodní šťávy. Vašim dětem tak dopřejete vitamíny a potřebnou hydrataci.
  • Ořechy a semínka: hrst ořechů nebo semínek poskytne zdravé tuky a bílkoviny, které jsou prospěšné pro imunitní systém.

Celozrnné pečivo: vhodným výběrem je celozrnné pečivo se šunkou, sýrem nebo avokádem. Tato kombinace poskytne dlouhodobý pocit sytosti a energii.

2. Dostatek zdravého spánku

Spánek hraje důležitou roli při obnově těla a regeneraci. Během hlubokého spánku se produkují protilátky a bílkoviny, které pomáhají organizmu bojovat proti infekcím. Nedostatek spánku může naopak imunitní systém oslabit. Snažte se proto zajistit, aby vaše děti měly pravidelný a dostatečný spánkový režim.

3. Podpořte děti ve fyzické aktivitě a sportu

Pravidelná fyzická aktivita zvyšuje cirkulaci krve a lymfy, čímž pomáhá přenášet protilátky a bílé krvinky po celém těle. Pohyb podporuje rychlejší reakci imunitního systému na infekce. Nevyhýbejte se aktivitám ani v sychravém počasí. Stačí přiměřené oblečení a alespoň krátká procházka. Kontakt se vzduchem a přírodou může pomoci dětem přizpůsobit se různým podmínkám. Přispívá také k silnějšímu srdečně-cévnímu systému a udržování zdravé tělesné hmotnosti. Nezapomeňte na to, že osobní příklad je důležitý. Plánujte tedy společné sportovní aktivity a rodinné procházky.

4. Zdůrazňujte důležitost hygieny

Učte děti základním hygienickým návykům jako je mytí rukou po návratu ze školy, před jídlem a po návštěvě toalety. Tímto způsobem můžete minimalizovat riziko šíření infekcí.

5. Podpora v rodinném prostředí

Staňte se vzorem pro své děti tím, že sami budete žít zdravě a pečlivě. Rodinná podpora a společný čas mohou mít pozitivní vliv na emocionální pohodu a tím i na imunitní systém. Chronický stres u dětí může vyvolat zvýšenou produkci hormonu kortizolu, který může oslabit imunitní systém.

6. Vsaďte na kvalitní doplňky výživy

Imunitní systém novorozenců je nedokonalý, protože byli chráněni matkou během celého těhotenství. Jejich vlastní imunitní systém se po narození postupně začíná vyvíjet během několika příštích let. Dětská imunita sice funguje přibližně stejně jako imunitní systém dospělých, ale s jistými rozdíly. Imunitní systém dětí není ještě plně vyvinut, ale zároveň dokáže efektivněji zpracovávat a vytvářet protilátky. A proto podpořit imunitní systém látkami, které jej posilují, se jeví jako efektivní cesta k budování silné obranyschopnosti dětského organismu.

Ihned po narození je dětská imunita silně podporována látkou zvanou kolostrum, prostřednictvím mateřského mléka. Kolostrum je hustá tekutina, kterou tvoří mateřská žláza během těhotenství a těsně po porodu. Tato tekutina je vlastně prvním mateřským mlékem, které novorozenec dostává od matky. Kolostrum má velmi vysoký obsah živin a podle mnoha odborníků je považováno za přírodní zázrak pro nastartování a posílení imunitního systému. Ti, kteří suplementaci kolostrem už zkusili, tvrdí, že kolostrum je to nejlepší pro imunitu pro děti.

Při všech výše zmíněných blahodárných účincích kolostra se vám jistě vynořuje myšlenka, jak zajistit vašemu dítěti, a vlastně celé rodině, kolostrum, pokud již mateřské mléko není k dispozici. Je to ovšem jednoduché. Stačí si vybrat kvalitní kolostrum z výživových doplňků. Problémem však je, že výživových doplňků je na trhu nekonečné množství, takže při výběru je třeba být opatrný.

Jak vybrat kolostrum správně?

V dnešní době, kdy je trh doslova prosycen výživovými doplňky, může být docela náročné se mezi nimi zorientovat a vybrat si opravdu kvalitní a účinný doplněk výživy. Kolostrum můžete nalézt ve formě kapslí, prášku, ale i v tekuté formě.

Tekutá forma kolostra se sice může zdát nejpraktičtější, avšak tato forma často obsahuje vysoký podíl konzervačních látek (pro bezpečné skladování a delší trvanlivost), které organizmu mohou škodit, proto se spíše doporučuje forma kapslí nebo prášku. Forma tobolek se však jeví jako nejbezpečnější zejména z důvodu, že se při zpracování neupravuje tepelně, a tak se nesnižuje kvalita a biologická hodnota účinné látky.

Při výběru kolostra je také důležité zohlednit i zemi původu. Mnohé vědecké studie potvrdily, že výživové doplňky obsahující kolostrum (mlezivo) z mimoevropských zemí (Kanada, USA, Nový Zéland aj.) jsou méně účinné na nás Evropanů. Důvodem je fakt, že zvířata z těchto zemí se setkávají ve svém přirozeném prostředí s jinými alergeny a patogeny, což se pak odráží i v účinnosti samotného kolostra na člověka.

Mlezivo v Premium Colostrum od slovenské firmy Kompava pochází z vybraných farem na severu Francie, z kontrolovaných chovů z okolí francouzské mlékárenské společnosti, čímž je zajištěna jeho perfektní čerstvost. Krávy této společnosti jsou chovány na farmách, které využívají tradiční know-how respektující přírodu a zvířata. Vysoká kvalita mléka je zaručena neustálou kontrolou a dodržováním nejpřísnějších podmínek. Díky speciálním analýzám RID (Radial Immuno Diffusion) každé dávky je Premium Colostrum zárukou standardizovaného obsahu až 35 % aktivních imunoglobulinů (látek aktivně podporujících imunitní systém).

Kompava Premium Colostrum je vhodná pro posílení imunity pro děti od 3 let. Pokud mají vaše děti problém s polykáním kapslí nezoufejte, lze obsah kapsle jednoduše vysypat do vody či čaje pokojové teploty, a vyčarovat si tak domácí sirup na imunitu pro děti.

Převratný objev vědců v silné imunitě: Laktoferin

Vědci přišli s převratným zjištěním, že protein Laktoferin, který je součástí mateřského mléka, dokáže efektivně bojovat proti virům, zabránit jejich vstupu do buňky a také snižovat zánět, a tak významně snížit dobu léčby. Laktoferin se také nazývá červeným proteinem z mléka. Je přirozenou součástí kolostra, přičemž nejvyšší podíl laktoferinu obsahuje kravské kolostrum (2%).

Jedná se o multifunkční protein, který váže železo a má přímou antimikrobiální úlohu (omezuje množení mikroorganismů – bakterií, virů a také parazitů. Při virových infekcích se virus váže na povrch buňky s cílem proniknout do ní a rozmnožit se. Antivirotický účinek laktoferinu se projevuje počáteční fázi infekce, a to tím, že zabrání vstupu virových částic do buněk.

Chcete-li zvýšit obranyschopnost organismu, a tak zlepšit schopnost organismu odolávat hrozbám a možným infekcím, Premium Lactoferrine od společnosti Kompava je tou správnou volbou. Jedná se o jediný produkt svého druhu na slovenském trhu, který obsahuje 100% laktorferin spolu se zinkem a selenem.

Nezapomeňte, že silnější imunitní systém znamená nejen větší odolnost vůči infekcím, ale také méně dní strávených v posteli a více dní strávených ve škole či školce se spolužáky. Proto dbejte o vývoj imunitního systému u vašich dětí a podpořte jej správnou výživou, hygienickými návyky a správným životním stylem. V neposlední řadě nezapomeňte ani na správné doplňky výživy.

Dopřejte svým dětem a celé rodině přírodní imunitu ve formě Premium Colostrum a Premium Lactoferrine. Tito pomocníci účinně pomohou zajistit zdraví celé rodiny, a tak bezproblémový chod domácnosti.