Osvěžení a protein? Určitě zkuste nový JUICY PROTEIN Více na...

Co dělat, když selhávají novoroční předsevzetí
Co dělat, když selhávají novoroční předsevzetí

Co dělat, když selhávají novoroční předsevzetí

Co dělat, když selhávají novoroční předsevzetí

Závěr roku je čas plánování novoročních předsevzetí. Existují studie, podle kterých většina lidí přestává plnit své cíle již během prvních týdnů. Víte jak vytrvat po celý rok?

Obsah

S novým rokem se spojují i novoroční předsevzetí. Aby to ale nebyla záležitost několika týdnů či měsíců, je dobré umět si definovat svá předsevzetí tak, aby byla reálně dosažitelná. Pokud si určíte, že se kvůli hubnutí vzdáte úplně všech sladkostí, je více než pravděpodobné, že už v únoru sníte ve stresu i 500 gramů čokolády na posezení. Nevhodně stanovený cíl je snadné porušit. Pokud je vaším předsevzetím lepší o sebe pečovat a být příští rok zdravý, budete se cítit mnohem lépe, pokud vám toto vaše předsevzetí vydrží po celý rok.

Máme pro vás několik dobrých rad, které vám pomohou vytrvat až do konce roku:

  • Předsevzetí si stanovte ROZUMNĚ

Nejjistějším způsobem, jak nedosáhnout svého cíle, je stanovit si nedosažitelný cíl. Místo toho se snažte stanovit si cíl, který je dosažitelný a měřitelný. Nezačněte tím, že si řeknete, abyste zhubli, začali sportovat, jedli zdravě... Přesně to jsou totiž předsevzetí, při kterých je riziko, že selžete. Jsou velmi neurčité a hlavně neměřitelné. Stačí vám zhubnout 1 kilogram? Nebo raději 5, 10 či více? Ať je vaše předsevzetí pak takové: Do konce března zhubnu 3 kg. Nebo místo začnu sportovat, každý třetí den se budu alespoň 30 minut procházet, nebo alespoň jednou za týden půjdu na hodinu cvičit do fitness centra.

Dobrá rada: Stanovte si rozumný cíl, který bude jasně definován a jeho dosažení bude měřitelné (např. kvantitativní, kvalitativní, ve trvání, periodicitě, frekvenci či intenzitě...).

  • Vytvořte si plán

Volné dny na konci roku využijte k tomu, abyste se v klidu a pečlivě zamysleli nad tím, čeho byste chtěli dosáhnout. Promyslete si nejen jednotlivé cíle a jejich měřitelnost, ale také postup a čas, který k jejich splnění budete potřebovat. Například předsevzetí naučit se zdravě jíst. Jeden zeleninový salát za měsíc asi stačit nebude. Ale jeden zeleninový salát zní už lépe. Vytvořte si systém a připravte si plán. Někdo má rád zapisování do diáře, deníku, sešitu nebo kalendáře. Pro někoho je motivační i permanentka do fitka. Není podstatné, jestli to bude papírová nebo online verze. Důležité je, aby vám plán vyhovoval. Bude se vám pak snáze naplňovat.

Dobrá rada: Je lepší stanovit si časovou rezervu a splnit cíl dříve, než si dát šibeniční termín a poté se zbytečně stresovat.

"Stanovte si rozumná předsevzetí, udělejte si plán, jak je budete plnit, nepřestávejte se motivovat, sledujte svůj pokrok a odměňte se."

  • Nepřestávejte se motivovat

Na každého z nás časem přijde pokušení vynechat jednu či dvě hodiny cvičení nebo si dát kousek koláče. Je jen na vás, jak se s tím vypořádáte. Můžete se k tomu postavit racionálně a říct si, že vynechanou hodinu cvičení nahradíte jinou pohybovou aktivitou a ten kousek koláče spálíte během velkého úklidu. Hlavně po jednom malém selhání neztrácejte motivaci. Můžete využít i skupinové motivace a v kritických chvílích požádat o pomoc rodinu, přátele, kámošky i kámoše. Nebo bude jen stačit připomenout si, kam vás splnění vašeho cíle posune a co tím všem získáte.

Dobrá rada: Své předsevzetí si napište a mějte ho na očích. Nemusí tam stát jen „zhubnu 5 kilo“, ale klidně přidejte i něco navíc. Například: „Zhubnu 5 kilo a budu si moci obléct ty hezké šaty“.

  • Sledujte svůj pokrok

Sledujte každý malý úspěch. Krátkodobé cíle se snáze dodržují a každý malý úspěch vám pomůže udržet si motivaci. Místo toho, abyste se hned zaměřili na zhubnutí 15 kilo, zaměřte se nejprve na prvních 5 kilo v horizontu 4 měsíců. To bude rozumné a udržitelné hubnutí. Naplánujte si jídelníček a veďte si deník jídla, který vám pomůže zůstat na správné cestě. Zapisování dosažených cílů a postupné naplňování předsevzetí bude vaším motivačním motorem. Nezapomeňte se s každým úspěchem pochlubit. Řekněte rodinným příslušníkům a přátelům, čeho všeho jste dosáhli. Jejich uznání a podpora bude vaší odměnou. A možná někoho inspirujete, aby se k vám přidal na vaší cestě za lepším zdravím.

Dobrá rada: Za každé dosažené předsevzetí, i to dílčí, se nezapomeňte pochlubit a patřičně odměnit.

  • Odměňte se

Neradíme vám, abyste hned po měsíci snědli celou bonboniéru, je-li vaším předsevzetím jíst zdravě a dostat se do formy. Namísto toho oslavte svůj úspěch například tak, že si dopřejete něco, co vás baví a co není v rozporu s vaším předsevzetím. Pokud jste dodrželi svůj stanovený plán a poradilo se vám naplnit cíl, že se budete lépe stravovat, odměňte se například novým fitness oblečením nebo zajděte s kamarádkou do kina.

Dobrá rada: Pokud by vás opravdu velmi potěšila sladká odměna, vyzkoušejte některý z fit receptů zcela bez výčitek.

  • Pomohou také kvalitní výživové doplňky

Jedno z nejčastějších fitness předsevzetí bývá spojeno s nižší hmotností. Stále platí rovnováha mezi příjmem a výdejem. Ale přece jen si umíte trošku v plnění tohoto předsevzetí pomoci – spalovačům tuků. Vyberte si vysoce využitelnou formu, která vám pomůže zbavit se nadbytečných kilogramů. Při zdravém stravování a sportování bývá často problém s vysokým množstvím sacharidů a nízkým množstvím bílkovin. Zde poradíme chutný pudink, který má vyvážený poměr bílkovin a sacharidů, je lehce stravitelný a jeho příprava vám nezabere více než 3 minuty. Druhou alternativou je proteinový nápoj, který doplní do těla potřebné bílkoviny, zasytí a pomůže k regeneraci svalstva po tréninku. Je ideální, i když máte večer ještě chuť na sladké a už víte, že byste neměli. I kvalitní výživové doplňky tedy mohou pomoci ke splnění vašich novoročních fitness předsevzetí.