Trápí Vás ztráta sexuální vitality? Máme řešení
Trápí Vás ztráta sexuální vitality? Máme řešení

Trápí Vás ztráta sexuální vitality? Máme řešení

Trápí Vás ztráta sexuální vitality? Máme řešení

Lidé si stále více uvědomují nebezpečné vedlejší účinky, které s sebou přináší užívání léků, což naznačuje také výrazný nárůst používání přírodních doplňků výživy. Doplňky stravy vyrobené z rostlinných produktů totiž přinášejí efektivní výsledky bez výskytu vedlejších účinků – ne nadarmo se říká, že příroda je nejlepší lékař.

Obsah

O mnoha rostlinách je známo, že mají zázračnou sílu, jinak tomu není ani u kotvičníku zemního. Čtěte dál a poznejte benefity, které nabízí.

Kotvičník, co to je a odkud pochází?

Kotvičník zemní, lat. Tribulus terrestris, je léčivá rostlina využívaná ve starověké Číně, Indii či Řecku již od pradávna. Pochází z mořského pobřeží Číny a Japonska, ale díky svým účinkům našla oblíbenost i na jiných kontinentech, kam se postupně rozšířila. Stimulační účinky na výkonnost a sílu či na růst svalů u sportovců proslavily Tribulus na konci 20. století, díky čemuž našel uplatnění zejména v oblasti kulturistiky. Dnes však už víme, že Tribulus terrestris není jen pro sportovce, ale je také skvělým afrodiziakem, stimulantem testosteronu, libida, plodnosti či vitality.

Tribulus Terrestris  je jednoletá bylina nízkého vzrůstu, přičemž dorůstá maximálně výšky 50 cm. Pěstuje se v Evropě, Asii, Africe, Austrálii i v Jižní Americe, ale protože jde o rostlinu, která je náročnější na pěstování, ve volné přírodě ji lze nalézt jen zřídka. Nejvíce má v oblibě vlhké oblasti v blízkosti vodních ploch nebo pastviny a louky.

Kotvičník zemní má charakteristické pětičetné květy syté žluté barvy, které kvetou od května do září. Nejdůležitější částí rostliny jsou kulovité plody s ostny, které se skládají z 5 samostatných částí a obsahují nejvyšší podíl prospěšných účinných látek. Právě proto jsou výtažky z plodů kotvičníku zemního nejčastěji využívány k výrobě doplňků výživy.

Rostlina byla v minulosti využívána jako přírodní afrodiziakum zejména v Indii, Řecku či Číně, často byla označována také pojmenováními jako bindii, burra gokharu či goats head.

Jaké látky Tribulus terrestris obsahuje?

Účinky, které kotvičník zemní nabízí, zajišťuje jeho složení. Obsah účinných látek se však může lišit v závislosti na pěstování a zpracování rostliny. Geografická oblast, ve které se rostlina vyskytuje, ovlivňuje zejména obsah rostlinných steroidů a saponinů.

Tribulus, jakož i jiné rostliny, obsahuje základní živiny (bílkoviny, sacharidy, tuky), vitamíny (nejvíce vitamin C, E, B) a minerály (železo, hořčík, draslík, fosfor a vápník), přičemž také obsahuje vysoký podíl vlákniny, která pozitivně působí na gastrointestinální trakt tím, že podporuje trávení.

Mnozí vědci označili kotvičník zemní jako nejlepší přírodní alternativu k anabolikám. Obsahuje mnohé steroidní saponiny.

V plodech a v kořeni rostliny se hojně vyskytují fytosteroly (betasisterol, daucosterol a stigmasterol), které podporují správné fungování kardiovaskulárního systému. Stimulují koloběh krve v cévách a tepnách, čímž pozitivně ovlivňují funkci prostaty u mužů.

Tribulus terrestris obsahuje také významné antioxidanty, které chrání organismus před působením škodlivých látek a silné rostlinné stimulanty. Také mastné kyseliny, rostlinné oleje (kyselina linolová, linoleová, beharová, stearová) vyskytující se zejména v plodech byliny.

Čaj, prášek, tinktura či tablety/kapsle, kterou formu kotvičníku zemního si vybrat?

Účinky tribulusu se mohou měnit v závislosti na jeho formě a zpracování. Kotvičník zemní můžeme nalézt v podobě hotové čajové směsi, ale také jako čajovinu, která se konzumuje ve formě čaje či odvaru. Sušená bylina se zalévá vroucí vodou a po louhování se jednoduše vypije. Při této formě je důležité dbát na to, aby směs obsahovala pouze kotvičník zemní, neboť trh nabízí mnohé čajové směsi složené z vícerých bylin, přičemž obsah kotvičníku v nich je často velmi nízký.

Časté jsou i různé prášky vyráběné z plodů. Ty lze užívat jako součást nápojů či jídel nebo prášek můžeme jednoduše vypít po smíchání s vodou.

V oblasti hotových produktů jsou dostupné různé kapky či tinktury s obsahem alkoholu nebo výživové doplňky v podobě kapslí či tablet.

Doplňky stravy nejčastěji obsahují nejsilnější koncentraci účinných látek a vyznačují se bezproblémovým užíváním i po delší období.

Ověřené účinky Tribulusu

Regulace hladiny testosteronu

Jistá studie bulharských vědců potvrdila, že komplex přírodních látek obsažených v kotvičníku zemním má vliv na zvýšení hodnot luteinizačního hormonu, který produktuje hypofýza. Luteinizační hormon stimuluje vylučování mužského testosteronu varlaty.

V této studii denní dávka 750 mg extraktu kotvičníku po dobu 30 dnů potvrdila až 72% zvýšení hladiny luteinizačního hormonu as tím spojené až 41% zvýšení hladiny testosteronu.

Jiná studie z roku 2017 testovala účinky Tribulusu po dobu 12 týdnů u mužů s mírnou nebo středně těžkou erektilní dysfunkcí. Vědci zjistili, že u účastníků studie, kteří užívali Tribulus, nastalo výrazné zlepšení sexuálních funkcí.

Tím, že Tribulus Terrestris zvyšuje hladinu testosteronu, podporuje sexuální zdraví, chuť na sex a celkovou vitalitu. Může být přínosem pro muže s impotencí, nízkým libidem a nedostatečnou kvalitou spermií (jejich životaschopnosti, pohyblivosti a četnosti). Kotvičník zemní dodá vašemu sexuálnímu životu novou energii, protože jde o přírodní afrodiziakum.

Zvýšení fyzického výkonu a nárůst svalstva

Je všeobecně známo, že testosteron zvyšuje schopnost lidského těla tvořit svalovou hmotu a zvyšovat tak jeho sílu. Nemůžeme se proto divit, že našel uplatnění u mnoha sportovců.

Tento aspekt využití rostliny byl potvrzen ve více studiích. Například bulharští siloví atleti užívali extrakt s obsahem kotvičníku zemního s cílem zvýšit jejich fyzickou sílu. Množství vynikajících výsledků těchto sportovců na světových sportovních akcích potvrdily tyto vlastnosti rostliny. Výhodou extraktů z kotvičníku zemního je to, že nejsou hormonálními doplňky jako jsou steroidy, sledovány dopingovými testy.

Pozitivní vliv na psychickou vitalitu

Kotvičník zemní může být nápomocný i pro lidi, kteří trpí nespavostí, podrážděností či neustálou nervozitou, neboť podporuje psychickou vitalitu a výkonnost. Díky antioxidačním účinkům chrání nervový systém.

Již ve staré čínské medicíně bylo zmíněno, že užívání suché natě kotvičníku zemního bylo prospěšné při odstranění deprese, pocitů slabosti či nedostatečné energetické výkonnosti.

Zdravé srdce a podpora imunitního systému

Kotvičník zemní také významně podporuje zdraví srdečně-cévního systému. Snižuje cholesterol, upravuje krevní tlak, povzbuzuje činnost srdce, také stabilizuje hodnoty cukru v krvi. Extrakty s obsahem látek kotvičníku zemního tedy zmírňují zdravotní potíže při angíně pectoris, vysokém krevním tlaku, koronární srdeční chorobě či myokardiální ischemii.

Prevence vzniku ledvinových kamenů

Infekce močového měchýře nebo ledvin, bolesti u močových kamenů, zadržování, neplynulý průtok a zakalenost moči postihují lidi stále více. Mnohé studie potvrdily silné močopudné účinky kotvičníku zemního využitelné zejména k odstraňování močových kamenů a také při prevenci jejich vzniku.

Jaké benefity ve zkratce tedy mužům přinese užívání Tribulusu terrestris?

  • Zlepšení potence, plodnosti a libida,
  • zvýšení libida,
  • zlepšení kvality erekce (nástup, pevnost i udržení),
  • zlepšení funkce a zdraví prostaty,
  • prodloužení a zvýšení výkonu během pohlavního styku díky dlouhodobému nárůstu sexuální vitality a energie.