Základní stavební jednotkou každé svalové buňky jsou aminokyseliny, příznivě pomáhají budování kvalitní svalové hmoty.
Základními funkcemi aminokyselin v těle jsou:
Význam pravidelného přísunu aminokyselin je velký. Tělo nedokáže nárazově přijmout množství aminokyselin a je proto třeba stravovat se pravidelně. Situace nadbytku může nastat doposud při vynechání snídaně a zkonzumované na aminokyseliny, resp.. Proteiny vydatného obědu.
Existuje více různě dělení aminokyselin:
Známější rozdělení je snad na esenciální aminokyseliny a neesenciální. Esenciální si tělo neumí vyrobit a musí je proto získávat z potravy. Patří sem arginin, izoleucin, leucin, lysin, metionin, turín, tryptofan, valin. Neesenciální aminokyseliny si tělo naopak dokáže obstarat podle potřeby. Patří sem alanin, cystein, glutamin, karnitin, tyrosin. I když tělo není u neesenciálních aminokyselin závislé čistě jen na potravě, neměl by jejich příjem být zanedbáván. Jsou stejně DŮLEŽITÉ a při kombinaci některých faktorů jako například nevyvážená strava a těžká fyzická zátěž, muže nastat jejich nedostatek.
Je třeba uvést ještě jedno dělení a to D - forma a L- forma. Jich složení je totožné, ale liší se navzájem převrácenou strukturou. Běžně v přírodě se vyskytují aminokyseliny v L -formě.
Směs aminokyselin ve formě Aminokyselin KOMPAVA Amino 2500