Serrapeptáza opět v nabídce. Kouzelný enzym opět na trhu.
Serrapeptáza opět v nabídce. Kouzelný enzym opět na trhu.

Serrapeptáza opět v nabídce. Kouzelný enzym opět na trhu.

Serrapeptáza opět v nabídce. Kouzelný enzym opět na trhu.

Již více než tři desetiletí se Serrapeptáza používá v USA v Japonsku či v některých částech Evropy jako látka, která dokáže tlumit a zmírnit bolest při mnoha zánětlivých onemocněních, ale také posílit imunitu. Řeč je o proteolytickém enzymu, který rozkládá proteiny na menší složky zvané aminokyseliny.

Obsah

V současnosti můžete Serrapeptázu opět nalézt i v portfoliu značky Kompava, jelikož jsme letos obnovili výrobu přípravku Serrapeptase Plus.

Serrapeptáza – také známá jako serratiopeptidáza – je proteolytický enzym, což v překladu znamená, že rozkládá proteiny na menší složky zvané aminokyseliny. Serrapeptáza je získávána pomocí mikroorganismu Serratia E15. Tento enzym se dnes komerčně vyrábí fermentací rostlinného materiálu, takže je vhodný i pro vegany. Původně byl izolován z trávicího traktu (střeva) bource morušového (Bombyx mori), respektive z nepatogenní, přátelské bakterie z rodu Serratia, která jej přirozeně obývá. Bource morušová je motýl produkující nejcennější vlákno na světě – hedvábí. Aby se zakuklený bource dostal z tvrdého pouzdra, využívá Serrapeptázu, kterou si sama produkuje. „Serrapeptázu řadíme mezi tzv. proteázy, protože jejím úkolem je rozkládat nežádoucí látky v těle, které jsou na bázi proteinů – odumřelá tkáň, krevní sraženiny, cysty, arteriální tlak a zánět ve všech formách. Bez ohledu na příčinu nebo umístění problému v organismu, Serrapeptáza začne působit v postiženém místě a pomáhá tlumit zánětlivou reakci,“ vysvětluje ředitelka marketingu společnosti Kompava Mgr. Lucie Černá.

Proteolytické enzymy, jako je trypsin, chymotrypsin a bromelain, se začaly v USA používat v 50. letech 20. století poté, co bylo zjištěno, že mají protizánětlivé účinky. Stejné pozorování se uskutečnilo se Serrapeptázou v Japonsku koncem 60. let, kdy vědci původně izolovali enzym z výše zmíněného bource morušového. Ve skutečnosti výzkumníci v Evropě a v Japonsku vyhodnotili, že Serrapeptáza byla nejúčinnějším proteolytickým enzymem při snižování zánětů v těle. Od té doby se zjistilo, že má několik možných použití a dalších slibných zdravotních výhod.

Co se stalo se Serrapeptázou, když se na čas vytratila z trhu?

Možná si ještě vzpomenete na moment, kdy jsme k datu 15.4.2020, jak společnost informovali o konečném zákazu umisťování výživového doplňku „Serrapeptase plus“ na trh, který byl dosud bez problémů obchodovatelný a u zákazníků nesmírně žádaný. Bylo to právě z důvodu aktualizace legislativy EU, která je nadřazenou nad legislativu České republiky. V té době přešel produkt do stavu, kdy již nemohl být dále nabídnut zákazníkem. Situace se však časem změnila. Přestože Serrapeptázu v tomto momentě stále nemůžeme vyrábět jako doplněk stravy, protože to legislativa nepovoluje, avšak výroba Serrapeptátzy jako látky je v jistém směru povolena.

„Produkt Serrapeptáza nevyrábíme jako doplněk stravy, protože to legislativa stále ještě nepovoluje a nevíme jestli to vůbec někdy povolí. Nicméně, Serrapeptáza jako látka  je povolena k výrobě veterinárních výrobků. Proto na trh uvádíme veterinární přípravek „Serrapeptase Plus.“ Chci jen podotknout, že látka Serrapetáza je jen jedna a vždy i byla. Na světě existuje jen jeden druh serrapeptázy stejně účinný pro lidi i zvířata. Vzhledem k neustále narůstající potřebě péče o domácí mazlíčky, kteří jsou často považováni za rodinné příslušníky, se Serrapeptáza schválila i jako veterinární přípravek pro pomoc při různých onemocněních zvířat. Porovnáme-li ji se Serrapeptázou určenou pro lidi, jde přesně o tutéž látku s přizpůsobeným dávkováním v závislosti na velikosti (hmotnosti) organismu.“ objasňuje situaci šéfka marketingu společnosti Kompava Mgr. Lucie Černá.

Zdravotní benefity

Enzym Serrapeptázy je nápomocný při ateroskleróze, zánětlivých onemocněních kloubů, roztroušené skleróze, astmatu, alergii či mnoha jiných zdravotních problémech. Působí také, jako mukolytický enzym a přispívá k rozpouštění hlenu. Může také snížit riziko infekcí, zabránit vzniku krevních sraženin a pomoci při některých chronických onemocněních dýchacích cest.

Serrapeptáza se nejčastěji používá ke snížení zánětu – reakce vašeho těla na zranění. V zubním lékařství se enzym používá po menších chirurgických zákrocích, jako je odstranění zubů v souvislosti se snížením bolesti, také při zablokování čelisti (spazmus čelistních svalů) a otoku obličeje. Předpokládá se totiž, že Serrapeptáza snižuje zánětlivé buňky na postiženém místě. Časem se prokázalo, že rovněž snižuje některé symptomy spojené se zánětem po chirurgickém odstranění zubů moudrosti.

Jak Serrapeptáza funguje?

Enzym Serrapeptáza přispívá k rozkladu ak odstranění nefunkčních a poškozených buněk z organismu, zmírňuje zánět zředěním tekutiny přímo v zánětu, přičemž zjednodušuje její odtok a urychluje hojení tkání. Tlumí a zmírňuje bolest při zánětech, zlepšuje stav cév a srdce rozpouštěním fibrinu, který vzniká srážením krve. Rozkládá také krevní sraženiny, cysty, zánětlivé látky a mrtvé tkáně v organismu. Nejčastějším důvodem, proč se, tedy Serrapeptáza doporučuje užívat, je, jak jsme již několikrát zmiňovali zánět.