Zinek - minerál na klouby, svaly a akné.
Zinek - minerál na klouby, svaly a akné.

Zinek - minerál na klouby, svaly a akné.

Zinek - minerál na klouby, svaly a akné.

Zinek patří mezi mikrolelementy - složky nacházející se v našem organismu jen v nepatrních množstvích, ale zato jsou pro správné fungování nepostradatelné. Po železe je zinek druhým nejvíce zastoupeným stopovým prvkem v lidském těle.

Vyskytuje se skoro ve všech orgánech, největší koncentraci má v hormonu inzulín (tvoří jádro inzulínové molekuly). Nachází ve vysoké koncentraci i v očních tkáních a významně podílí na přenosu fotochemických reakcí do nervového systému (znak že vidíme).

Zinek je důležitý při syntéze kolagenu a bílkovin, při jeho nedostatku nejsou dostatečné tvořeny, což má za následek úbytek kolagenu z cév a kloubů a úbytek i svalové hmoty. Podporuje syntézu a aktivaci buněk lymfatického systému.

Je nezbytný pro syntézu proteinů a DNA. Udržuje celistvost buněk, urychluje jejich dělení a tím i hojení ran. Zvyšuje tvorbu testosteronu a spermií u mužů.

Zvyšuje odolnost vůči infekcím, působí jako prevence proti chřipce. Je důležitý při tvorbě T-lymfocytů (buňky imunitního systému), růstu a funkčnosti leukocytů (bílé krvinky). Snižuje tvorbu zánětů a ekzémů.

Snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Je účinný proti vypadávání vlasů a lámavosti nehtů. Udržuje pH krve a zvyšuje v ní koncentraci vitamínu E (antioxidant). Zabezpečuje normální růst a vývin mozku u dětí. Podporuje syntézu inzulínu v Langenharsových ostrůvcích.

Při jeho užívání není vhodné užívat Fe v tutéž dobu, neboť jejich účinky se ruší. Je vhodné si dát mezi užíváním několikahodinovou pauzu.

Zinek je prvek, který se v těle vyskytuje v gramových, ale spotřebovává se v miligramových množstvích. Uvádí se, že zinek má v těle podobný objem jako železo - 2 až 4 g. Vyskytuje se skoro ve všech orgánech, ale nejvyšší koncentraci má v hormonu inzulín, který se tvoří v Langerhansových ostrůvcích - buňkách slinivky - a významně rozhoduje o regulování metabolismu cukrů v lidském organismu.

Zinek tvoří jádro inzulínové molekuly. Poruchy tohoto mechanismu způsobují jednu z nejčastějších nemocí cukrovku, která bývá spojena se slepotou. Největší počet oslepnutí ročně je spojen právě s cukrovkou. Je to proto, že zinek se nachází ve vysoké koncentraci i v očních tkáních a významně se podílí na přenosu fotochemických reakcí do nervového systému. Při snížené hladině zinku v organismu, která je narušena poruchami metabolismu zinku ve slinivce, dochází ik poruchám zraku.

Doporučená denní dávka

Denní dávky zinku doporučené světovou zdravotnickou organizací jsou průměrně 8,5 mg denně. U dětí se pohybují od 5 do 7 mg, u dospělých 15 mg, u těhotných žen 20 až 25 mg a u sportovců a rizikových skupin 25 mg a více. Za maximální ještě únosnou dávku se považuje 100 mg denně. Při dávce nad 30 mg je třeba brát i 2-3 mg mědi, aby se nenarušil poměr mezi mědí a zinkem.

Výskyt

Zdroje zinku jsou rostlinné i živočišné:

 • žitné zárodečné klíčky vločky,
 • pšenice,
 • pšeničné otruby,
 • přírodní rýže,
 • slunečnicová semena,
 • mák,
 • luštěniny,
 • dýňová semena,
 • maso,
 • houby,
 • pivovarnické droždí a žloutky,
 • jedlé mořské řasy.

Příznaky při nedostatku zinku

Nedostatek zinku způsobuje: zhoršení zraku, hojení, nedostatečný růst, kožní choroby, padání vlasů, zeslabení nehtů a vznik bílých skvrn na nich, narušení reprodukční schopnosti, zvětšení prostaty, sterilitu, opožděné pohlavní dospívání, nepravidelnou menstruaci, psychické poruchy, retardaci, mentální poruchu paměti, zpomalený schopnost učení se, náchylnost k infekcím, časté nachlazení, chřipky, bolesti kloubů, aterosklerózu a špatnou cirkulaci krve, únavnost a nechutenství.

Příznaky při přebytku zinku

Při předávkování dochází k toxickému působení zinku. Za mimořádně vysoký příjem se považuje 150 mg denně. K tomu může dojít při nekontrolovaném přijímání doplňků, ale i při konzervaci potravin v pozinkovaných konzervách.

Při akutních otravách zinkem dochází k trávicím potížím, při chronických otravách k poruchám koordinace svalů, selhávání ledvin, chudokrevnosti a dalším nemocem.

Doporučené množství denního příjmu vitaminů a minerálních látek v doplňcích stravy: Zinek mg 15

Doporučené množství denního příjmu vitaminů a minerálních látek v doplňcích stravy pro děti ve věku od 3 let, pro mládež, těhotné ženy a kojící ženy:

Děti od 3-6 let: 10 mg

Děti od 7-14 let: 14 mg

Mládež 15-18 let: 15 mg

Dospělí 19-34 let: 12 mg

Dospělí 35-59 let: 11 mg

Dospělí 60 let a více: 10 mg

Těhotné ženy: 16 mg

Kojící ženy: 16 mg

Zinek je po železe druhým nejvíce zastoupeným stopovým prvkem v lidském těle. Pro své funkce patří mezi nejvýznamnější. V těle se koncentrovaně nachází zejména v mozku, v oční duhovce, kostech a v mužských pohlavních žlázách. Na rozdíl od železa trpí nedostatkem zinku mnohem více lidí. Je to dáno najme průmyslově připravovanou potravou která je na něj chudá. V těle se nevytvářejí velké zásoby a proto je třeba je neustále doplňovat. Nejvíce jsou jeho nedostatkem postižené děti, mládež, diabetici, těhotné ženy a neurotici.

Zinek je potřebný pro svalovou kontrakci a velké množství se ho ztrácí pocením. Z tohoto ale i jiných důvodů často trpí jeho nedostatkem i sportovci. Příznaky nedostatku jsou zpomalený růst, nepravidelná menstruace, snížení imunity a náchylnost k infekcím, snížená kvalita pokožky a delší hojení ran, zhoršení vidění, arterioskleróza a poruchy sexuálních funkcí. Při nedostatku se objevují na nehtech bílé skvrny.

Zinek a jeho účinky

 • Příznivě působí při kožních problémech (vyrážky, zvýšený mazotok)
 • Podporuje dobrou kondici nehtů a jejich krásný vzhled
 • Podporuje správný vývoj a funkci pohlavních orgánů
 • Má blahodárný vliv na prostatu

Zinek je základním stopovým prvkem nezbytným pro správné fungování imunitního systému. Ovlivňuje růst a jeho rozvíjí integritu. Stopové prvky mají obecně obrovský vliv na klíčové prvky imunitního systému, jako enzymy, thymusové peptidy a cytokiny.

Hladina zinku v organismu hraje zvláště významnou roli při regulaci a aktivaci buněk lymfatického systému a při jejich rozmnožování. Přijímání dostatečného množství zinku ve formě stravy nebo výživových doplňků je nezbytnou prevencí před změnami fungování imunitního systému a zlepšuje odolnost vůči infekcím.

Co může způsobit nedostatek zinku v těle?

 • Akrodermatitída - Nemoc způsobená nedostatkem zinku je charakterizována mukokutánní (vztahujícím se na sliznici a kůži) poškozeními, průjmem a častými závažnými infekcemi houbovitého, virového nebo bakteriálního původu. Lidé postižení touto chorobou trpí týmickú atrofii, alergii, mají sníženou reakci lymfatických buněk na přítomnost mitogeny, sníženou hormonální aktivitu, a také trpí přecitlivělostí.
 • Nekontrolovatelný úbytek hmotnosti
 • Zvracení
 • Nechutenství
 • Změny pokožky, vyrážky
 • Vypadávání vlasů
 • Nepravidelná menstruace

Vědecké studie dokazují, že již mírně snížená hladina zinku v lidském organismu může narušit správné fungování imunitních funkcí a člověk je vystaven možnému vzniku infekcí.

Dostatečný přísun zinku, zejména prostřednictvím vhodných doplňků výživy působí jako nejlepší prevence narušení rovnováhy imunitního systému a zlepšuje celkovou odolnost lidského organismu.

Zinek je základním stopovým prvkem všech organismů. Obzvláště růst a rozvoj lidského organismu je úzce spjat s přítomností zinku. Nervový, reprodukční a imunitní systém jsou jeho nedostatkem výrazně ovlivňovány.

Vztah mezi zinkem a imunitním systémem je komplexní, a dá se rozdělit do čtyř základních skupin:

1. Příjem zinku formou stravy a jeho následné vstřebávání závisí na složení stravy a také na věku člověka a jeho zdravotního stavu.

2. Zinek se podílí na správném fungování více než 300 enzymů ovlivňujících funkce různých orgánů, čímž nepřímo podmiňuje výkonnost imunitního systému.

3. Přímý účinek zinku se projevuje ve vytváření, růstu a funkčnosti leukocytů.

4. Podporuje činnost dalších imunostimulantů.

Výživová hodnota zinku, jeho fyziologické účinky, vliv na tvorbu enzymů a funkci buněk, přímý efekt na množství leukocytů a podpora funkcí jiných imunostimulantů z něj dělá nezbytnou součást stravy a doplňků každého člověka snažícího se o co nejdéle udržení optimálního zdraví.

Zinek se nachází v přirozené formě v podpoře imunity KOMPAVA Lactoferrin, kde synergicky spolupracuje s ostatními složkami a podporuje imunitu, působí proti anémii (chudokrevnosti) a má vynikající protizánětlivý účinek a v našem nejpopulárnějším vícesložkovém proteinu Wellness Daily Protein.