Žluč a žlučník
Žluč a žlučník

Žluč a žlučník

Žluč a žlučník

Žluč je hustá, hořká, žlutavě nazelenalá tekutina, tvořená játry. Její základ tvoří voda (82 %, která se skládá podobně jako krevní plazma z anorganických elektrolytů jako je Na + , Cl - , K + , HCO3 - ) , zbytek se skládá z různých chemických sloučenin, jako jsou soli, barviva a cholesterol, důležitých při trávení tuků. Proto je žluč snadno zásaditá (alkalická, pH 8,0-8,5). Ve žluči se nacházejí i prvky jako Lecitin, Fosfor lipidy ( 4 % ), cholesterin (0,7 %). Další prvky žluči jsou Bilirubin, (vzniká hlavně rozpadem červených krvinek) jakož i hormony a léky.

Buňky jater tvoří žluč nepřetržitě (denně se tvoří kolem 500 až 700 mililitru) a uvolňují ji do drobných kanálků přítomno mezi jaterními buňkami. Tyto kanálky se spojují do stále větších žlučovodů a nakonec do společného jaterního vývodu, kterým žluč opouští játra. Ze společného jaterního vývodu se po připojení vývodu žlučníku, kterým protéká žluč nahromaděná ve žlučníku, stává společný žlučovod. Během trávení se dostává do dvanáctníku. Převážná část žluče z jater se dostává do žlučníku (zde se zahušťuje a skladuje), ale malá část neustále odtéká cestou společného žlučovodu do dvanáctníku, aniž prošla přes žlučník. Velká část žlučových kyselin se zpětně vstřebává stěnou střeva a krevním oběhem se vrací do jater.

Napomáhá trávení tuků a je nezbytná pro jejich vstřebávání. Má nezastupitelné postavení pro vstřebávání vitamínů rozpuštěných v tucích (vitamíny A, D, E, K). Pomáhá neutralizovat v trávenině (strávená potrava vycházející ze žaludku) kyselinu chlorovodíkovou, čímž utváří příznivé prostředí pro působení enzymů v tenkém střevě povzbuzuje pohyby střeva, čímž podporuje i vyprazdňování.

Žlučník je zásobárnou žluči. Je to dutý orgán podobný vaku hruškovitého tvaru. Je přibližně 8 až 12 centimetrů dlouhý, 4 až 5 centimetrů široký a má obsah zhruba 50 až 80 mililitrů. Nachází se na spodní straně jater (pod pravým lalokem) a shromažďuje žluč pro její následné využití v procesu trávení. Jeho vnitřní povrch je vystlán žlučovým epitelem. Ve stěně se nacházejí hladké svalová vlákna, která umožňují kontrakci a následné vypuzení obsahu žlučníku. Slouží ke shromažďování a zahušťování žluči. Mastná potrava ve dvanáctníku stimuluje vyprazdňování žlučníku.