Žlučové kameny: Vznik, komplikace a prevence
Žlučové kameny: Vznik, komplikace a prevence

Žlučové kameny: Vznik, komplikace a prevence

Žlučové kameny: Vznik, komplikace a prevence

Ocitli jste se někdy v sevření intenzivní bolesti v horní části břicha, která se zdála nesnesitelná? Mohl by to být signál vašeho těla, že něco není v pořádku. Například upozornění na žlučové kameny.

Obsah

Tyto malé útvary trápí lidi po celém světě poměrně běžně. Co můžete dělat, abyste jim předešli nebo se jich účinně zbavili? V tomto článku se podíváme na to, jak vznikají a poskytneme vám užitečné rady, jak s nimi bojovat.

Co jsou žlučové kameny, a kde se tvoří?

Žlučové kameny jsou malá, kamínková tělíska, která se tvoří ve žlučníku nebo ve žlučovode. Žlučník je malý kapesní orgán, který se nachází na pravé straně těla pod játry a slouží ke shromažďování a koncentraci žluči. Žlučovody přenášejí žluč z jater do dvanáctníku, části tenkého střeva, kde se odehrává proces trávení.

Věděli jste, že mnoho lidí s diagnózou žlučníkových kamenů nepociťuje žádné potíže? Ty se projeví asi jen u 10 procent z nich do 5 let od jejich vzniku.

žlčové kamene

Jak vznikají žlučové kameny?

Hlavními složkami žluči jsou cholesterol, bilirubin a kyselina žlučová. Problém se žlučovými kameny nastává, když se poruší správná rovnováha těchto tří složek. Pokud se jedna nebo více z nich začne hromadit a tvrdnout, vznikají krystaly az nich se tvoří žlučové kameny. Mohou se tvořit i tehdy, pokud se žlučník nevyprázdní úplně nebo dostatečně často.

Jejich vznik je podmíněn například i rodinnou anamnézou, hormonálními změnami nebo stravovacími návyky. Dále je to obezita, rychlá ztráta tělesné hmotnosti a užívání některých léků (například estrogeny podávané během období přechodu u žen).

1. Cholesterolové žlučové kameny

Jsou tvořeny pouze cholesterolem, většinou je přítomen jen jeden kámen nebo několik kamenů velkých rozměrů.

2. Smíšené žlučové kameny

Tvoří je kombinace cholesterolu, bilirubinu a vápníku. Mají menší rozměry, většinou jsou četné a nahromaděné v určité části žlučových cest. Vyskytují se nejčastěji.

3. Pigmentové kameny

Jsou tvořeny převážně bilirubinem. Postihují až 20 % obyvatelstva, ale ve většině případů bez příznaků. Častěji postihují ženy.

žlčové kamene v žlčníku

Pozor na komplikace

Mezi nejčastější komplikace žlučových kamenů patří akutní zánět žlučníku, zánět žlučových cest, žlučníková kolika nebo zaklínění kamene ve žlučovodě. Tyto stavy mohou způsobit intenzivní bolest, nevolnost, zvracení a jiné obtíže, které narušují kvalitu života. Proto je důležité, pokud máte jakékoli zmíněné příznaky, abyste se objednali na vyšetření u odborného lékaře.

Dyspepsie

Trávicí potíže a pocit tíhy po jídle, zejména mastném = dyspepsie. Ve většině případů je příčinou nedostatečné vylučování žluči při částečně ucpaných žlučových cestách žlučovými kameny.

Tip Kompava: K úlevě při dyspepsii a nepříjemných pocitů spojených s trávením je určen produkt FytoEnzyme Complex. Podporuje štěpení bílkovin, tuků a cukrů, čímž zajišťuje efektivnější absorpci živin z přijaté potravy.

Akutní biliární (žlučová) pankreatitida

Zánět slinivky břišní vznikající následkem zaklínění kamene ve společném žlučovodu na úrovni vyústění pankreatického vývodu. Tím je zablokováno vylučování pankreatických šťáv do střeva a ty se hromadí v samotném slinivce břišní.

Akutní cholecystitida

Zánět žlučníku a okolních žlučových cest je důsledkem déle trvajícího ucpání vývodu žlučníku žlučovým kamenem. Zaklínění kamene vede k roztažení žlučníkových stěn se změnami krevního zásobování, čímž dochází ke snazšímu vzniku infekce bakteriemi.

žlčníková kolika

Žlučníkový záchvat (kolika)

Když se žlučové kameny začnou tvořit ve žlučníku nebo žlučovodech, mohou způsobit narušit přirozený tok žluči. Pokud zablokují jednu ze žlučových cest, může to vést k bolestivému stavu - žlučníkovému záchvatu (kolice).

Jeho typickým projevem je silná bolest lokalizovaná v pravé horní části břicha. Ta se šíří do zad nebo ramen. Žlučníkové záchvaty se obvykle vyskytují po těžkých, tučných jídlech a často přicházejí večer nebo v noci.

Jednorázový žlučový záchvat může být varovným signálem a příznakem existence žlučových kamenů. Často se stává, že pokud už jednou zažijete tento nepříjemný stav, budou následovat další záchvaty.

Zánět pobřišnice

V ojedinělých případech může dojít k proděravění žlučníku nebo žlučových cest přítomným kamenem a jeho vyplavení do volné břišní dutiny. Za normálních okolností je sice sterilní, ale následkem zablokování odtoku žluči dochází k jejímu infikování. Pokud se bakteriemi přeplněná žluč dostane do volné břišní dutiny, v krátké době se vyvine zánět pobřišnice. Takový pacient musí být urgentně operován, jinak mu hrozí vážné zdravotní komplikace, ba až smrt.

Diagnostika žlučových kamenů

Testy používané ke zjištění žlučových kamenů zahrnují zejména tyto metody:

  • CT vyšetření,
  • RTG žlučníku,
  • ultrazvukové vyšetření břicha,
  • endoskopický ultrazvuk,
  • magnetická rezonance,
  • komplexní krevní rozbor.

Prevence tvorby žlučových kamenů

Šetřící žlučníková dieta

Špatné stravovací návyky a vysoký cholesterol je jedním z rizikových faktorů vzniku žlučových kamenů. Doporučuje se proto abyste se vyhnuli konzumaci potravin s vysokým obsahem nasycených tuků.

Upřednostňujte nízkotučná jídla a zahrňte do jídelníčku potraviny bohaté na vlákninu, vitamíny a minerály, jako jsou ovoce, zelenina, celozrnné obiloviny a luštěniny. Vhodný výběr potravin podpoří zdraví žlučového systému a přispívá k regulaci hmotnosti.

Tip Kompava: Produkt Belly Fyto Detox je ideálním doplňkem pro lidi, kteří trpí problémy se žlučovými kameny. Jeho jedinečná kombinace rozpustné a nerozpustné vlákniny a rostlinných extraktů přispívá ke zlepšení funkce celého trávicího systému. Tato vláknina na sebe váže škodlivé látky v procesu trávení, čímž pomáhá minimalizovat vznik žlučových kamenů.

Čemu se ve stravě vyvarovat

  • uzené masné výrobky,
  • tučná a mastná masa,
  • vepřové sádlo,
  • smetana a sýry s vysokým obsahem tuku,
  • zákusky a cukroví.

žlčníková diéta

Doporučené potraviny

  • čerstvé ovoce a zelenina,
  • ořechy a semena,
  • nízkotučné mléčné výrobky,
  • maso s nízkým obsahem tuku,
  • ryby s nízkým obsahem tuku,
  • vejce,
  • potraviny s vysokým obsahem bílkovin (hrách, fazole, tofu),
  • celozrnné obiloviny (hnědá rýže, celozrnný chléb),
  • nízkotučné omáčky a dresinky (například na bázi jogurtu),
  • nízkotučné dezerty (pudingy, želé).

Zvyšte příjem tekutin

Dostatečné množství tekutin je důležité pro ředění žluči ve žlučníku. Doporučuje se pít zejména voda, ale také bylinkové čaje či ovocné šťávy.

TIP Kompava: Do pitného režimu můžete zařadit také vitamínově-minerální nápoj AcidoFit. Je dokonce první pomocí a přinese vám úlevu v případě, že jste zkonzumovali jídlo v nevhodném čase, případně nepřiměřeném množství.

Řídká žluč má menší pravděpodobnost tvorby kamenů, proto při správném pitném režimu minimalizujete riziko tvorby nových kamenů. Příjem dostatku tekutin má také další pozitivní účinky na žlučový systém. Pomáhá udržovat správné fungování žlučových cest a zajišťuje jejich hladké vyprazdňování.

pitie tekutin pri žlčníkových kameňoch

Nakombinujte si správné doplňky výživy

V rámci prevence snazšího průběhu při výskytu žlučových kamenů zvažte i zařazení kvalitních doplňků výživy. Vitamíny C a E mají antioxidační vlastnosti a mohou pomoci chránit žlučový systém před poškozením.

Vitamin U a jeho enzymatické funkce pomohou přirozeně regulovat vylučování žaludečních šťáv a příznivě ovlivňují celý trávicí trakt. Posiluje také trávicí systém, snižuje hladinu cholesterolu a tuku.

Pokud máte náchylnost k tvorbě žlučových kamenů, zvažte užívání produktu Yucca Schidigera, který rovněž pomáhá při úpravě hladiny cholesterolu a bojuje s nánosy usazenin v trávicím traktu.

Užívání probiotik zase může pomoci při zmírnění některých trávicích problémů, které mohou být spojeny se žlučovými kameny. Probiodom obsahuje až 8 stabilních kmenů prospěšných bakterií, které jsou zkombinovány tak, aby chránily celý trávicí trakt.

Doporučujeme také účinné složení zastoupené v komplexu trávicích enzymů FytoEnzyme Complex. Přípravek je obohacen o prospěšné oleje a bakterie mléčného kvašení Lactobacillus sporogenes. Komplex těchto látek podporuje lepší využití živin a hladký průchod potravy přes trávicí trakt.

Pravidelná fyzická aktivita

Nezanedbejte důležitost fyzické aktivity. Pravidelné cvičení pomáhá udržovat zdravou tělesnou hmotnost a podporuje optimální funkci žlučového systému.

Sledujte příznaky a rychle reagujte na jakékoli neobvyklé symptomy. Pravidelné návštěvy lékaře a vyšetření vám umožní včasné odhalení potenciálních problémů a jejich efektivní řešení.